İlginizi Çekebilir
MDB dosyası örneği
2

MDB dosyası aslında bir Access database yani veritabanı dosyası uzantısıdır. Access ile hazırlanmış veritabanı dosyaları .mdb uzantısını alır. İçerisinde tablolar halinde oluşturulmuş bilgiler bulunuyor. Access veya benzer işlevi gören birçok veritabanı kontrol programı yardımıyla .mdb uzantılı dosyalar açılabilir. .mdb uzantısı ile biten dosyalar genellikle Microsoft Access ile oluşturulur. Microsoft Access ile veritabanı oluşturduğunuzda dosya uzantısı .mdb şeklinde olur.

.mdb dosyası nedir?

MDB dosyası örneği
MDB dosyası örneği

Çoğunluklar veritabanı içerisinde form, sorgu, rapor vb. gibi bilgilerin yer aldığı MDB dosya uzantısı, Access ile oluşturulan veritabanı dosyalarıdır. MDB uzantılı dosyalar genel olarak Microsoft Office yazılım paketi ile geliyor olsa da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda Microsoft Access kullanarak bu dosyaları açabilirsiniz.

Microsoft Access yazılımının yeni sürümleri accdb biçimini kullanırken, MS Access 2003 ve önceki sürümlerde dosya uzantısı varsayılan olarak mdb şeklindedir. MDB dosyası aynı zamanda bir çoklu veri yolu , Bellek Eşlenmiş Veri Tabanı ve Modüler Hata Ayıklayıcı için kullanılan bir kısaltmadır.

MDB dosyası nasıl açılır?

Bilgisayarınız üzerinde .mdb uzantılı dosyayı açmak istediğinizde çift tıklayın. Eğer default olarak bir program atanmışsa, dosya otomatik açılacaktır. (örneğin Microsoft Access yüklü ise) Ancak .mdb uzantılı dosyayı açmak için gerekli program bilgisayarınızda yüklü değilse, alternatif olarak şu programları bilgisayarınıza kurarak dosyayı açmayı tekrar deneyebilirsiniz:

  1. Microsoft Access
  2. SAS Institute SAS
  3. Wolfram Research Mathematica
  4. Freewind MDB Converter
  5. Microsoft Visual Studio 2012
MDB dosyası örneği
MDB dosyası örneği

MDB dosyalarını görüntülemek için başka bir seçenek olarak MDBopener.com adresini de kullanabilirsiniz. Bu site aynı zamanda .csv ve .xls dosyasına çevirmek için de sizlere yardımcı olur. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda veritabanı tablolarını görüntülemek için MDB Viewer (ücretsiz değil, deneme sürümü var) programını kullanabilirsiniz.

.mdb dosya uzantısını değiştirme

MDB dosya uzantısını değiştirmeden önce dikkatli olmanızda fayda var; dosya türünü değiştirmek dosyada hasara neden olabilir. MDB dosyasının uzantısını değiştirmek için özel dönüştürme yazılımlarını kullanmanız gerekebilir. Bunun için Google üzerinde arama yapabilirsiniz.
MDB dosyasını dönüştürme
MDB uzantılı dosyanızı yani oluşturduğunuz veritabanını MySQL’e dönüştürebilirsiniz. Bunun için Google üzerinden ulaşabileceğiniz ücretsiz MySQL Access programını deneyebilirsiniz. MDB uzantılı dosyaları ACCDB, XLS, Excel gibi uzantılara dönüştürmek için çeşitli programlar var.

Yorum Ekle