İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

.msi dosyası nedir?

.msi dosyası nedir?
MSI Dosyası nedir?
1
2

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda uygulama ve program yüklemeye yardımcı olan MSI dosyası için aslında setup (yükleme) dosyasıdır diyebiliriz; setup dosyalarından en önemli farkı, .msi uzantılı dosyaların hem Windows hem de Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlara kurulabilmesidir. Yani .msi uzantılı dosya indirdiyseniz, bunu hem Windows hem de Linux’a kurabilirsiniz.

*.msi uzantılı dosyalar nedir?

MSI dosyaları, uygulama ve program yükleme dosyalarıdır. Programın yüklenmesi için bilgisayarınızda Windows için Windows Installer, Linux için 7-zip programının yüklü olması gerekir. (Bundan sonraki anlatımı Windows işletim sistemi için yapacağım)

MSI Dosyası nedir?
MSI Dosyası nedir?

İndirmiş olduğunuz .msi uzantılı dosyayı çift tıklayarak açmak istediğinizde, Windows Installer tarafından program otomatik olarak yüklenmeye başlar ve gerekli yerleri tıklayıp ilerlediğinizde kurulum tamamlanır. Genelde Office gibi önemli yazılımlar .msi uzantılıdır.

MSI dosyaları Windows tabanlı işletim sistemlerinde Windows güncelleştirmeleri ile üçüncü taraf yazılımların kurulması için kullanılan Windows Yükleyici paket dosyalarıdır. Bu paket dosyaları, .msi uzantılı şekilde bilgisayarınıza indikten sonra kurulumu yapılır.

msi dosyası nasıl açılır?

İndirmiş olduğunuz .msi uzantılı dosyaya çift tıkladığınızda kurulum başlar. Uygulama eğer doğru bir şekilde indirilmişse hemen başlar ve kurulum devam eder. MSI dosyalarını kurmak için bilgisayarınızda Microsoft Windows Installer veya 7-Zip in kurulmuş olması gerekir. Yani msi dosyasını açmak, düzenlemek, oluşturmak, dönüştürmek, oynatmak, kullanmak veya görüntülemek istiyorsanız, Microsoft Windows Installer veya 7-Zip kullanmanız gerekiyor.

MSI Dosyası nedir?
MSI Dosyası nedir?

Dosyayı çift tıklatmak yükleme işlemini otomatik olarak başlatmazsa, dosya büyük ihtimalle hasar görmüştür veya uzantıyı değiştirmişsinizdir ve artık Windows’un dosya türünü bilememektedir. Bu nedenle kurulum gerçekleşmez. .msi uzantılı dosya Windows güncellemelerine veya Windows’a ait bir yazılıma ait ise olası bir hataya karşı sistem dosyası denetleyicisini kullanabilirsiniz.

 Windows 10’da Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni Kullanma

Bu yazılım yardımıyla hasarlı .msi dosyanızı düzeltme şansınız var ama tabii ki kesin bir şey yok.

.msi dosya uzantısını değiştirme

MSI dosyası paket bir yazılımdır ve uzantısını mp4, mpeg, zip vs yapamazsınız. Dosya uzantısını değiştirdiğinizde dosya çalışmaz ve hasar alabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. her yer r.eklam doluymuş. adblock tekrar çalışsın

    • Veysi bey, her yer reklam dediğin sayfanın üstünde altında var. bırak da o kadar olsun. bunun dışında çıkan reklam sayısı senin bilgisayarının özelliğine göre belki bir tane daha fazla olabilir. bu arada ad block ile yazıları görüntüleyemiyorsun zaten. kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.