Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatası çözümü
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatası çözümü

0

Youtube üzerinde herhangi bir video oynatmayı denediğinizde gri bir ekranla karşı karşıya kaldınız? Bu ekranda eğer Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] gibi bir hata kodundan bahsediyorsa ufak bir sorununuz var demektir. Bu sorun, internet bağlantınızla ilgili bir sorun olduğunda genellikle ortaya çıkar. Bununla birlikte başka sebepleri de tabii ki olabilir. Bunlar arasında bozuk Youtube önbelleği, uygulamada yaşanan herhangi bir hata vs. sayılabilir.

Bu yazımda sizlere Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatasını nasıl düzelteceğinizi açıklamaya çalışacağım. Anlatacağım bu bilgiler sadece mobil için geçerlidir yani telefonunuzda veya tabletinizde meydana gelen hatalar içindir, bunu tekrar edeyim. Yazacaklarımı uyguladığınızda sorunu çözmeniz çok hızlı ve kolay olacak. Youtube kullanırken bu hatayla herhangi birimizde karşılaşabiliriz. Genelde çok sık karşı karşıya kalınan bir sorun olmasa da kolaylıkla düzeltilebilir. Şimdi çözümü anlatmaya çalışayım sizlere:

Hiç YouTube’da bir video oynatmayı denediniz ve gri bir ekrana rastladınız mı? Bu ekranda, YouTube Hata 410’dan bahsediliyor veya ağda bir sorun var. Bu sorun, internet bağlantınızla ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Bununla birlikte, başka çeşitli nedenler de var. YouTube uygulamasının bozuk bir önbelleği, uygulamadaki herhangi bir hata vb. Olabilir. Bu kılavuzda, YouTube 410 Hatasını nasıl düzelteceğinizi açıklayacağım. Bu sorunu çözmek için kolay ve hızlı düzeltmeler yaptım. YouTube’u kullanırken bu hatayla birçok kez karşılaştım. Yaygın bir sorun olmayabilir, ancak kolayca düzeltilebilir. Şimdi çözüme geçelim.

Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatası nasıl çözülür?
Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatası nasıl çözülür?

Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatası Nasıl Onarılır

Sorunu çözmeye başlamadan önce telefonunuzda eğer önbellek silme uygulaması var ise bununla tüm önbelleği silmenizi öneririm. Sonrasında bir de telefonu veya tabletinizi yeniden başlatın ki cihaz bir rahatlasın, kendisine gelsin. Bazen cihazı yeniden başlatmak, bir uygulamayla ilgili sorunları kendiliğinden çözer. Düzelirse zaten bu şekilde, devam etmeye gerek yok yazıyı okumak için. Aksi taktirde yazıyı okuyarak sorunu çözmeye çalışın. Haydi başlayalım.

YouTube Uygulamanızı Güncelleyin

Youtube uygulamasını hangi işletim sistemine sahip cihanızdak kullanıyorsanız, bu işletim sistemine ait son sürümü kullanıyor olmanız gerekiyor. Android işletim sistemine sahip bir cihaz veya iPhone / iPad kullanıyorsanız, bunun için yayınlanan son sürüm Youtube uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Bazen uygulamadan kaynaklı sorunlar bu hatayı almanıza neden olabilir. Genellikle uygulama geliştiricileri alınan hatalar sonrası bu hataları düzeltmek için çeşitli sürüm güncellemeleri yayınlarlar. Mevcut hataları düzeltmek için yayınlanan güncellemeleri yüklemek çoğunlukla telefonun / cihazın sahibi olan sizin sorumluluğunuzda; ki genelde böyle biliyorsunuz.

Bir Android işletim sistemine sahip cihaz kullanıyorsanız,

 • Play Store uygulamasını açın
 • Ardından Uygulamalarım ve Oyunlarım’a dokunun
 • Güncelleme bekleyen uygulamalar listesinde, YouTube uygulamasının yer alıp almadığına bakın.
 • Oradaysa, yanında bir Güncelle düğmesi görmelisiniz. Güncelle’ye dokunun.
 • Güncelleme sonrası uygulamayı tekrar açıp, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

İPhone / iPad Kullanıcıları için

 • App Store uygulamasını açın
 • Ardından ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun
 • Ardından, hangi uygulamaların güncelleme almayı beklediğini görmek için aşağı kaydırın
 • Listede YouTube varsa, Güncelle’ye dokunun.
 • Güncelleme sonrası uygulamayı tekrar açıp, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

YouTube Uygulama Önbelleğini temizleyin [Yalnızca Android için]

Bazen uygulama önbelleği geçici dosyalarla dolar ve bu da belleği aşırı tüketir. Ardından video izlemek istediğinizde Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatasına yol açabilir. Bu nedenle, YouTube uygulamasının önbelleğini temizlemeniz gerekir. Bu sadece Android cihazlarda mevcuttur. (Aşağıdaki anlatım bir çok android işletim sistemine sahip cihazlarınızda benzerdir)

 • Cihazınızın Ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Ardından Uygulamalar ve Bildirimler’e dokunun.
 • Sonra Tüm Uygulamaları Gör’e dokunun.
 • Uygulamanın listesini göreceksiniz. YouTube’a ilerleyin. Açmak için dokunun.
 • Ardından Depolama ve Önbellek üzerine dokunun.
 • Şimdi Önbelleği Temizle’ye dokunun.
 • Ayarları kapatın ve cihazınızı yeniden başlatın.
Hatayı çözmek için Hesabınızdan Çıkış Yapmayı Deneyin

Bazen YouTube hesabınızdan çıkış yapmak ve tekrar giriş yapmak gibi basit şeyler, bu Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatasını kolayca çözebilir. Cihazınızdan YouTube hesabınızdan çıkış yaparak deneyebilirsiniz. (Bazen aynı anda bilgisayarınızda da hesabınıza giriş yapmışsanız, ondan da çıkın).

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İnternete bağlanmak için WiFi kullanıyorsanız, düzgün çalıştığından ve akıllı telefonunuzun ve diğer cihazlarınızın WiFi’ye bağlı olduğundan emin olun. WiFi çalışmıyorsa, normal mobil veri üzerinden internet kullanmayı deneyin ve ardından YouTube uygulamasını tekrar açın. Hala Ağ ile ilgili bir sorun oluştu [410] hatasını alıyor musunuz? Bağlantı her iki şekilde de iyiyse, bu sorunla karşılaşmamalısınız. İnternetin çalışmasını gerektiren diğer uygulamaları kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Diğer uygulamalar da yanıt vermiyorsa, internette ISS’niz tarafından ele alınması gereken teknik bir sorun vardır. (Yani başka yerlerden de internete girebiliyor musunuz diye deneyin).

VPN mi Kullanıyorsunuz?

Bir ara Youtube ülkemizde yasaklanmıştı ve herkes VPN üzerinden girmeye başlamıştı, şuan için böyle bir durum yok ama olabilir de yani VPN kullanarak sörf ediyor olabilirsiniz. Bu durumda VPN’i devre dışı bırakmayı deneyin ve ardından YouTube videolarına erişip erişemediğinizi tekrar kontrol edin. Normalde, bir VPN hizmeti etkinse ISS sizi başka bir uzak konumun sunucusuna yönlendirecektir. Bu uzak konum sunucusu çok meşgulse, bir ağ sorunu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, söz konusu hatayı görebilirsiniz.

Son yöntem olarak cihazınızda “Youtube” uygulamasını kaldırın yani silin. Daha sonra uygulama marketi üzerinden “Youtube” uygulamasının en son sürümünü yeniden indirin. Youtube yüklendikten sonra Youtube uygulamasını açın.

Umarım faydalı olmuştur. :)

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle