İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Facebook Kısa Yol tuşları neler?


0

facebook kısa yol tuşları

Twitter kullanmaya başladıktan sonra özellikle kısa yol tuşlarının kıymetini daha iyi anladım diyebilirim; facebook o kadar çok değişikliğe uğruyor ki… Fakat bilinmeyenlerden biri de: kısayol tuşları. Bu makalemde sizlere bu kısa yol tuşlarını vereceğim; fakat önemli bir uyarı: BU VERECEĞİM KISA YOL TUŞLARI SADECE MOZİLLA VE CHROME TARAYICILARINDA ÇALIŞMAKTADIR. Zaten İE kullanıyorsanız, sizi ciddiye bile almıyorum demektir. :)

Ben kullanmaya başladım ki çok yardımcı olan tuşlar bunlar; laptop kullanırken yaşanan zaman kaybından da kurtulmuş oluyorsunuz. Google Chrome ve Mozillayı google yardımıyla indirebilirsiniz. :) Bu makaleyi okuyanlar arasında hala bunlardan birini kullanmayan var ise hemen sağ üst taraftaki X işaretine bassın veya kendine bir iyilik edip bu tarayıcılardan birini indirip kursun. :)

Mozilla Firefox Facebook kısa yol tuşları
Alt tuşu ile Shift tuşunu klavyede yerlerini biliyorsunuz. Bu iki tuşa aynı anda basarak girecek olduğunuz komut tuşu için ortam hazırlamış oluyorsunuz. Mozilla firefox için alt + shift tuşlarına birlikte basmanız komut için hamle yapmanıza olanak sağlıyor. Örnek verecek olur isek, mesaj yazmak istiyor iseniz ” alt + shift + m “  tuş kombinasyonu ile mesaj penceresinizi açabiliyorsunuz. Facebook ‘da mesaj penceresini belirttiğim kısa yol tuşu ile kolayca açıyorsunuz. Başka bir örnek vereyim. Sayfalar arası geçiş yapabiliyorsunuz. Ana sayfaya dönmek istiyor iseniz, ” alt + shift + 1 ” tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz. Profil sayfanıza geçmek istiyor iseniz, ” alt + shift + 2 ” tuş kombinasyonu ile profil sayfanıza geçebiliyorsunuz.  Arkadaşlık istekleri sayfasına  girmek istiyor iseniz, ” alt + shift + 3 ” tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz. Mesajlar sayfasına girmek istiyor iseniz, ” alt + shift + 4 ” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.  Bildirimler sayfasına  girmek istiyor iseniz, ” alt + shift + 5 ” tuş kombinasyonu ile bildirim sayfasına geçebiliyorsunuz. Genel Hesap Ayarları sayfasına  girmek istiyor iseniz, ” alt + shift + 6 ” tuş kombinasyonu ile genel hesap ayarları sayfasına geçebiliyorsunuz. Arama  yapmak istiyor iseniz iseniz, ” alt + shift + 7 ” tuş kombinasyonu ile facebook araması yapabilirsiniz.  Facebook resmi sayfasına girmek  istiyor iseniz iseniz, ” alt + shift + 8 ” tuş kombinasyonu ile facebook resmi sayfasını açabilirsiniz.   Facebook resmi sözleşme sayfasına girmek  istiyor iseniz iseniz, ” alt + shift + 9 ” tuş kombinasyonu ile facebook resmi sözleşme sayfasını açabilirsiniz. Facebook yardım sayfasına ulaşmak için ise, ” alt + shift + 0 (Sıfır) ” tuş kombinasyonunu kullanabiliyoruz.  ( OSx işletim sistemi kullanan arkadaşlar, firefox için alt + shift tuşları yerine ” Function + Ctrl “ tuşlarını kullanacaklar. OS x kullanan ve diğer tarayıcılar ile internete çıkanlar ise ” Ctrl + Option” tuşlarını denesinler. )

Google Chrome facebook kısa yol tuşları
Google Chrome için alt tuşu yeterli oluyor. Ayrıca shift tuşuna basmanıza gerek yok. Örnek verecek olur isek, mesaj yazmak istiyor iseniz ” alt + m “  tuş kombinasyonu ile mesaj penceresinizi açabiliyorsunuz. Facebook ‘da mesaj penceresini belirttiğim kısa yol tuşu ile kolayca açıyorsunuz. Başka bir örnek vereyim. Sayfalar arası geçiş yapabiliyorsunuz. Ana sayfaya dönmek istiyor iseniz, ” alt + 1 ” tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz. Profil sayfanıza geçmek istiyor iseniz, ” alt +  2 ” tuş kombinasyonu ile profil sayfanıza geçebiliyorsunuz.  Arkadaşlık istekleri sayfasına  girmek istiyor iseniz, ” alt +  3 ” tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz. Mesajlar sayfasına girmek istiyor iseniz, ” alt + 4 ” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.  Bildirimler sayfasına  girmek istiyor iseniz, ” alt + 5 ” tuş kombinasyonu ile bildirim sayfasına geçebiliyorsunuz. Genel Hesap Ayarları sayfasına  girmek istiyor iseniz, ” alt + 6 ” tuş kombinasyonu ile genel hesap ayarları sayfasına geçebiliyorsunuz. Arama  yapmak istiyor iseniz iseniz, ” alt + 7 ” tuş kombinasyonu ile facebook araması yapabilirsiniz.  Facebook resmi sayfasına girmek  istiyor iseniz iseniz, ” alt + shift + 8 ” tuş kombinasyonu ile facebook resmi sayfasını açabilirsiniz.   Facebook resmi sözleşme sayfasına girmek  istiyor iseniz iseniz, ” alt + 9 ” tuş kombinasyonu ile facebook resmi sözleşme sayfasını açabilirsiniz. Facebook yardım sayfasına ulaşmak için ise, ” alt +  0 (Sıfır) ” tuş kombinasyonunu kullanabiliyoruz.

 

Umarım işinize yarar. :) Paylaşarak diğer arkadaşlarınızın da görmesini sağlayabilirsiniz.

Şu makaleden yararlanarak yazdım: http://blog.aytacengin.com/facebook-kisa-yol-tuslari-facebook-gizli-tuslar

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle