1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

EML uzantılı dosya nedir nasıl açılır

EML uzantılı dosya nedir nasıl açılır
1
0

eml-dosyasiEML dosyası aslında Outlook Express veya benzer bir email programında kaydedilmiş dosyalardır. Teknolojinin gelişmesi nedeniyle aslında artık pek kullanımı kalmamış gibi… Yine de bazen sorun olarak karşımıza çıkabiliyor.

.EML ; Microsoft’un e-mail client’lerinin e-postalar için kullandığı, genelde Outlook için kullanılan bir dosya formatı. Normal şartlarda outlook’un tüm sürümleri arasında yapılan e-posta gönderimlerinde, bu uzantının varlığından bile haberdar olmazsınız. Fakat outlook üzerinden Gmail veya benzeri bir web tabanlı e-posta hizmetine e-posta iletirseniz (forward’ ederseniz) ettiğiniz mail .eml uzantılı bir ek ile gidecektir. İşte problemde burada başlıyor: gönderilen maili görüntüleyemezsiniz!

Dediğim gibi: EML dosyaları Outlook Express veya benzer bir e-mail programında kaydedilmiş dosyalar olduğu için yine aynı dosyalar yardımıyla açılabiliyor. Hangi programla kaydettiğiniz önemli değil, Outlook ve benzeri programla kaydettiyseniz yine aynı programlarla açabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızda bu programların olması gerekiyor. Bu dosyaları açmak için sağ tıklayarak Birlikte Aç seçeneği ile Outlook Express´i seçmeniz de gerekebilir. Eğer bilgisayarınızda Outlook Express yoksa dosya uzantısını MHT olarak değiştirip, değiştirilen dosyaya çift tıklayarak internet explorer ile açmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınız EML doyasını açıyor ancak bunun için yanlış uygulamayı kullanıyorsa, Windows kayıt defterinden dosya ilişkilendirme ayarlarını değiştirmeniz gereklidir. Yani Windows, EML dosya uzantısını yanlış bir yazılım programı ile ilişkilendirilmiştir.

Bunların dışında yine EML uzantılı dosya açmak için FileViewPro adlı programı google yardımıyla indirebilirsiniz. Aynı işlevi görebilir.

Aslına bakarsanız; gmail, hotmail gibi mail sunucularında neredeyse gönderilen tüm dosya eklerini açmak mümkün. Ama EML gıcıklık yapıyor işte. :) EML uzantılı dosyaları açmanız için bunları yapmanız yeterlidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle