İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar
  3. Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Mutlaka Yapın!

Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Mutlaka Yapın!


Facebook aslında bizlere kişisel profilimiz için onlarca seçenek sunsa da, default olarak gelen ayarları kullanıyor bir çok kullanıcı. 2011 yılında 1 trilyon kullanıcıya ulaşması beklenen facebookta, gizlilik günden güne daha önemli olmaya başlıyor, neden mi? Çünkü 1 trilyon insan yok, demek ki fake hesapların sayısı günden güne artacak, yarın bir gün onlarca hesapta kendi resminizi ve profil bilgilerinizi görmek istemezsiniz herhalde. 🙂 Bu yüzden, gizlilik ayarlarınızı daha sağlamlaştırarak, güvendiğiniz insanlara ( gerçi bu devirde böyle birini bulmak imkansız ama olsun ) en özel bilgilerinizi/resimlerinizi paylaştırarak, sosyal ortamda tanıştığınız veya ‘bir selamınız’ olan birine daha az bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Hem de çok kolay!

Öncelikle, arkadaşlarınızı gruplara ayırmalısınız. Bunu her yeni arkadaş eklediğinizde, bu arkadaşı da grubuna göre ekleyerek devam etmeniz gerekli. Facebook arkadaş listenizi düzenleyin adlı makalemde, arkadaş listenizi nasıl düzenleyeceğinizi anlatmıştım. Eğer bilmiyorsanız, öncelikle o yazıyı okuyup, ondan sonra arkadaş listenizi düzenlemeniz gerekiyor. Sonrasında burada yazan gizlilik ayarlarını yaparak, daha güvenli bir hesap oluşturabilirsiniz.

1. ) Öncelikle Hesap > Gizlilik Ayarları > Ayarları özelleştir

kısmına giriş yapıyoruz. Burası bizim en önemli gizlilik ayyarlarını yapacağımız kısımdır. Burada her seçeneğin karşısında bir gizlilik ayarı mevcut. Genellikle ‘sadece arkadaşlarım’ seçilmesi önerilir ama siz arkadaş listenizi düzenlediğinizden, bu kısmı daha farklı bir şekle sokabilirsiniz.

Örnek veriyorum:

İlişkiler kısmının karşısında kalan seçeneklere tıklayıp, özelleştir e basarsak karşısımıza yeni bir ayar yapma ekranı gelecek. Burada da extra seçeneklerimiz olduğunu görüyoruz. ‘Sadece ben’ seçeneğini tıklarsanız, sadece siz görürsünüz. ‘şu kişilerden gizle’ bölümüne herhangi birinin ismini veya herhangi bir oluşturduğunuz arkadaş listenizin adını yazarak, bu kişilere ilişki durumunuzun gözükmesini engelleyebilirsiniz. Bu ne demektir? Bu kişiler ilişki durumunuzu göremez, ilişki durumunuz hakkındaki değişmelerden haberdar olamaz, bunlara yorum yapamaz…

Bu işlemleri daha da geliştirebilirsiniz. Belirli bir kesime göstermemenin yanında geri kalanlar içerisinde de sadece belirli kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Belirli kişiler seçeneğini tıklayıp, alt kısma isimleri veya arkadaş listenizin ismini yazarak bunu yapabilirsiniz.

Tüm seçeneklerde benzer olasılıkları, isteğinize uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Resim albümleriniz için de aynı şeyler geçerlidir arkadaşlar, istediğiniz albümü, istediğiniz kişilere gösterme hakkınız var.

Bütün bunları yaptıktan sonra, örneğin ben kendi gizlilik ayarlarımı sizlerle paylaşayım:

arkadaş listeni düzenle

Gördüğünüz gibi ben ayarlardan sadece 3 ünde diğer seçeneğini kullandım. Fakat bu bahsettiklerim daha çok sizlere resim gizlilik ayarlarında yarayacaktır. Tüm resimlerinizi/albümlerinizi herkesle paylaşmanızın bir anlamı yok bana göre; zaten facebookta fake hesaplar artmakta ve bunlarda diğer kişilerden alınan resimler kullanılmakta. Bu yüzden dikkatli olmanızda yarar var.

Ayrıca yazacağınız iletileri bile, belirli kısıma gönderebilirsiniz bu şekilde… Örnek:

facebook gizlilik

Özelleştir kısmından, istediğiniz kişilerin bu iletiyi görebilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, daha fazla gizlilik sağlamak istiyorsanız,

Hesap > Gizlilik Ayarları > Facebookta Bağlantı Kurma > Ayarları gör

kısmına girdiğinizde karşınıza çıkan seçeneklerde de benzer ayarlamaları yapabilirsiniz. Burada fazla seçeneğimiz mevcut değil; facebookun bize sağlamış olduklarıyla yetinmek zorundayız. Fakat arama sonuçlarında çıkmak istemiyorsak ‘sadece arkadaşlarım’ seçeneğini kullanabiliriz mesela… mesajla rahatsız ediliyorsak sık sık, yine benzer ayarı seçebiliriz. Bu kısımın bizlere sunmuş olduğu en büyük yarar, arkadaş listemizi ‘sadece ben’ ayarı ile herkese kapamış olmamızdır. 🙂 Bunu mutlaka yapın derim…

Engellenenler listesi ve uygulama ayarlarını da yine gizlilik ayarları kısmından takip edebiliyoruz.

Facebookta gizlilik çok önemli ama tamamen gizlenemiyoruz ne yazık ki… Fakat burada anlatılanları yaparak, daha güvenli bir hesap elde edebilirsiniz.

Hesap > Hesap ayarları > Hesap güvenliği

kısmına girerek, extra güvenlik önlemleri de alabilirsin.

– Burada ‘güvenli gezinme’ seçeneğini tıklayarak, tüm konuşmaların dahil herşeyin şifrelenmesini sağlayabilirsin. Bu şu demek oluyor: tüm bilgiler karşı tarafa özel şifrelenerek yollanıyor. 🙂 Fakat bu yol, sistemin biraz daha yavaş işlemesine sebebiyet verebilir.

– Giriş bildirimleri kısmında ‘eposta ile bildirin’ seçeneğini seçerek, bilgisayarınıza biri girmek istediğinde size mail gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu kısımda dikkat etmeniz gerekenler:

1. ) Siz de ilk girişinizde ‘bir yabancı’ olarak gözükeceksiniz. İlk girişinizde adınızı yazarak ‘beni bu cihazda tanı’ derseniz, o bilgisayardan her girdiğinizde bu soruyu daha sormayacaktır. Bunu unutmayın.

2. ) Kullandığınız mail adresini aktif kullanıyorsanız, bu işlemin size faydası olacaktır. Yoksa boş yere yapmayın.

– Giriş onayları seçeneğini tıklayarak, herhangi biri hesaba girdiğinde ( siz dahil ) bir güvenlik kodu isteyecektir sizden. Bu güvenlik kodu telefonunuza gelecektir. Bu işlem için öncelikle hesabınızı bir telefon numarasına tanıtmanız gerekmekte…  Ve bu kodun telefonunuza gelmesi bazen çok uzun sürebiliyor…

Umarım işinize yarayacak bir makale olmuştur.

Yorum Yap