Silinmeyen dosyaları programsız silme
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Silinmeyen dosyaları programsız silme

2

Bilgisayarınızda bulunan dosyaları silmek istediğinizde bazen “dosya adı çok uzun” veya “kaynak yolu çok uzun” veya “hedef yolu çok uzun” gibi windows işletim sistemlerine özel, sinir bozucu hatalar ekranda gözükebilir. Bu hatadan kurtulmak için herhangi bir programa ihtiyacınız yok; silmek istediğiniz programı windows üzerinde CMD, REN komutu, Unlocker gibi onlarca program veya komut yöntemi ile değil, silinmeyen dosyaları programsız silme için çok kullanışlı olan WinRAR ile silmeniz mümkün. Eğer bu program bilgisayarınızda yüklü ise işlemlere devam edeceğiz. (Türkçe program üzerinden anlatımı yapacağımı da ekleyeyim)

Burada “programsız silme” işlemine de bir açıklık getireyim tabii ki: WinRAR bir program, kabul ancak silme işlemini silinmeyen dosyaları silmek isterken hata veren, silme işlemini yapmanıza rağmen hala silinmeyen dosya uzantıları ve kalıntıları için şuan Google üzerinde onlarca program var. Bu programlardan birini kullanmadan dosyaları sileceğiniz biz. Ondan bahsediyorum. Çünkü zaten Winrar hali hazırda bir sıkıştırma programı, dosya silme programı değil. Buna dikkat edelim.

Gelin, başa dert olan, sizi sinir eden ve bir an önce yok etmek istediğiniz silinmeyen dosyaları programsız silme işlemini birlikte yapalım:

Silinmeyen dosyaları programsız silme işlemi

Yapmanız gerekenler sırasıyla;

 • Öncelikle silinmeyen dosyalarının hepsini ctrl + a tuş kombinasyonu ile veya fare yardımıyla seçin.
 • Sonrasında fare / mause sağ tıklayın, aşağıdaki resimde olduğu gibi arşive ekle seçeneğini seçin.
Arşive ekle diyerek silinmeyen dosyaları rar veya zip dosyası içine sıkıştırın.
 • Aşağıdaki gibi bir seçenek çıkacak karşınıza. Hiç bir ekleme / çıkarma yapmadan tamam tuşuna basabilirsiniz, RAR veya ZIP seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz, fark etmez.
Sıkıştırılmış klasör için isim belirleyebilirsiniz. Silinmeyen dosyaları programsız silme işleminin en önemli kısmı burası.
 • tamam seçeneğine tıkladıktan sonra dosyaların boyutlarına göre sıkıştırma işlemleri başlayacak ve bittiğinde silinmeyen dosyaların bulunduğu klasörde, resimdeki örnekte uploads.rar diye gözüken kısma siz ne yazdıysanız, o dosya isminde bir zip veya rar dosyası oluşacak.
 • Şimdi yapmanız gereken tek şey, bu sıkıştırılmış dosyaya sağ tıklayıp sil seçeneği ile silmek veya üstüne tıklayıp delete tuşuna basarak silme işlemini yapmak.

İşte bu kadar basit! Bu şekilde silinmeyen dosyaları programsız silme işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu konuya benzer yazılarımı yukarıdaki bağlantılardan tıklayarak, okuyabilirsiniz. Görüşmek üzere!

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

 1. Öncelikle silinmeyen dosyalarının hepsini ctrl + a tuş kombinasyonu ile veya fare yardımıyla seçin.
  Sonrasında fare / mause sağ tıklayın, aşağıdaki resimde olduğu gibi arşive ekle seçeneğini seçin.

 2. cok tesekkur ederim abi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir