İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar

Bios Pili Nedir ve Bios Pili Nasıl Değiştirilir

Bios Pili Nedir ve Bios Pili Nasıl Değiştirilir
2

bios_pili.jpgBİOS, ingilizce açılımı Basic Input-Output System , Türkçe’ye ise Temel Giriş-Çıkış Sistemi şeklinde tercüme edilen bir yonga üzerinde bulunan yazılımdır. Bios için kullanılabilecek en anlamlı ve yerinde cümle şudur: ” BİOS bilgisayarın kalbidir ” Evet, BİOS olmadan bilgisayarınızın çalışması imkansız gibidir. En basit görevi bilgisayarın açılış işlevini yerine getirmektir. Bilgisayarınızın açılmasını sağlamakla da kalmıyor, Anakart üzerindeki donanımların tanımlanmasını ve her birinin görev atanmasını yapıyor. Sistem üzerindeki yazılımlarınızın donanımla bağdaşması bios sayesinde olur. (bu işlemede booting denir.) Peki Bios Pili Nedir ve Bios Pili Nasıl Değiştirilir?

BİOS pili ise, BİOS’un aktif olarak çalışmasını ve ömrünün devam etmesini sağlayan güç kaynağıdır. Bilgisayar açılışında yaşanan bir çok hatanın sebebi de bu BİOS pilinin çalışmamasından kaynaklanır. O yüzden önemlidir; en bilinen sorunu ise sistem saatinin artık çalışmaması durumudur. Mesela böyle bir durumda internet sitelerine giremezsiniz ve sistem saatiniz sıfırlanmış olur.

Fazla sözü uzatmadan, BİOS pilini değiştirme olayına gelelim. Yandaki resimde örnek bir BİOS pili görüyorsunuz. ( Unutmadan bu anlatımı kasa bilgisayarlar için yapıyorum. )

Bazı pillerin değiştirilmesi, sadece bir soket içerisinde bulundukları için çok kolaydır. Geri kalan piller ise sabitlenmişlerdir. Bunlar sökülemezler, anakart üzerindeki varlıkları sürdürmeye devam ederler. Bu pillerin akmaları mümkün olmadığı için ileride anakarta zarar vermeleri mümkün değildir. Yeni harici pil ise, anakart üzerinde kendisi için hazırlanmış bir yuvaya yerleştirilir. Ama çoğunlukla BİOS pilini değiştirmek çok zor işlemler gerektirmeden halledilebilecek türdendir.

  1. Bilgisayarın fişini takılı bırakın. Böylece CMOS RAM’deki bilgiler silinmeyecek ve elektrostatik yüklemeden zarar görme tehlikesi de olmayacaktır.

NOT: Bazıları bu yöntemin zararlı olduğunu düşünür. Ben de bunu düşünenlerdenim. BİOS pili değiştireceğiniz vakit zaten BİOS da bir çok ayar sıfırlanmış vaziyettedir muhtemelen. O yüzden bilgisayarınızın fişini tamamen çıkartın. Elektrik bağlantılarını kesin. Sonra diğer işlemlere devam edin derim.

  1. Bilgisayarın kasasını açın ( bilgisayar tabii ki kapalı vaziyette. )
  2. a) Eğer anakartınızdaki pil özel bir yuvada bulunuyorsa, şimdi bunu rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Sivri uçlu bir alet ile kolayca çıkartıp yerine yenisini takabilirsiniz.

b) Ancak pil sabitlenmiş ise ( Jumper tarzı sabitleme deniyor buna ) ilk olarak eski pili bir Jumper yardımıyla devre dışı bırakmalısınız. ( Şuana kadar onlarca bilgisayar ile karşılaştım ama hiç birinde böyle bir kullanım görmedim. Ama yine de olasılık dahilinde olduğu için yazıma ekledim. )

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]BU YAZIYI DA OKUMALISINIZ: Hafıza Kartından Silinen Dosyaları Kurtarma[/box]

İşlemler bu kadar.
Şimdi birazcık bilgisayar bilgisi gerektiren işlemler de var.
Çünkü artık muhtemelen BİOS ayarlarınız sıfırlanmıştır.
Bunun için BİOS ayarlarına girip tarih ve saati güncellemeniz gerekmekte…
Sonrasında her şey sorunsuz bir şekilde devam edecektir. :)

Teknoloji gelişiyor, her şeyi değiştiriyor. Bu kadar işlevsel bir yazılımın, 25 yıllık tarihin yerini yakın zamanlarda yeni bir yazılım yer alacak. Onun adı da Extensible Firmware Interface, kısaca EFI (Türkçesi: Genişletilebilir Firmware Arayüzü)

Bu arada unutmadan; bir bios pili yaklaşık olarak 2-3 TL civarında satılmakta, pahalı bir şey değildir yani.

BİOS PİLİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR VİDEOLU ANLATIM

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. 7 sene önce

    Hocam Bağlantınız gizli değil Hatasının hepsini denedim ama hiç biri fayda etmedi Allah rıazı için şuna bi el atın ya bütün yolları denedim hots sildim Anti Malware 3 defa tarattım cleanmastar gibi vs virüs porgmları ile de taraatım saati değiştirdim güncelledim aklınza gelebileck her türlü yolu yaptım ama olumsuz sonuç aldım lütfen e-posta yolu ile bana ulaşırmısınız TeamWiever yolu ile ulşaip yardım edermisinz Rica ediyorum :(

    • Merhaba mehmet. Bios pilinin değiştirilmesi ile senin dediklerin arasında bir bağ yok. İletişim kısmından bana sorununu tamamen yazarsan cevap yazarım. Askerdeyim. Her an online olma şansım yok. Sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.