İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

Android DNS önbelleği temizleme

Android DNS önbelleği temizleme
Android DNS
1
0

Mobil cihazlar içinde en çok kullanılan işletim sistemi Android. Google I/O 2017 etkinliğinde yapmış olduğu açıklamada, Android kullanıcı sayısının 2 milyardan fazla olduğunu duyurmuştu. iOS ise 1 milyara yakın… Bu yüzden Android cihazına sahipseniz, telefonunuzda bazı düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz. Zaten Android cihazlar, özellikle en yakın rakipleri iOS ve Windows Phone’ye nazaran daha kolay üzerinde düzenleme yapılabilen, daha kullanıcı dostu işletim sistemi. Peki, Android DNS önbelleği temizleme işlemi nasıl yapılır? Android DNS temizleme imkanınız var mı?

Bu soruları sormanızın bazı sebepleri olabilir; bu sebeplerden ziyade biz cevaba odaklanalım. Şimdi: herhangi bir cihazdan (pc olsun, mobil cihaz olsun) herhangi bir siteye yönlendirildiğinizde SP’nizin DNS sunucusunu kullanarak girilen URL’nin IP adresi bulunur ve siteye giriş yapılır. Sistem, bu giriş işlemini bir sonraki girişi hızlandırmak için hafızasında tutar. Böylelikle bir süre sonra cihazınızda (PC’niz için de geçerli) DNS kayıtları artmaya başlar.

Android DNS önbelleğini temizleme

Android işletim sistemi yüklü cihazınızda DNS önbelleğini temizlemek için en basit yöntem, sabit bir sıfırlama işlemi olarak nitelendirebileceğimiz ‘pili çıkarma’ işlemidir. Cihazınızın pilini kolay bir şekilde çıkartabiliyorsanız; pili çıkartın, 30 saniye bekleyin, sonra telefonu açın. Bu şekilde yaptığınızda DNS önbelleği temizlenmiş olmalı yani DNS önbelleği boşalmalıdır. Fakat bunu yapmak bazı cihazlarınızda mümkün olmayabilir: Sony gibi bazı firmalar artık çıkarılabilir pillerle gelmiyor. Bu da, DNS önbelleği temizleme işlemi için en basit ve kesin çözümü uygulamanıza engel olabilir.

Manuel olarak Android cihazınızın DNS önbelleğini tarayıcılarınız yardımıyla silebilirsiniz. Ben aşağıda android cihazlarında en çok kullanılan 3 tarayıcı da DNS önbelleğinin nasıl silindiğini resimlerle anlattım. İngilizce cihaz kullandığım için ifadelerin ingilizce olduğunu, linkleri ingilizce yazmanız gerektiğini, onun dışında butonların ingilizcesi yerine siz Türkçe’sini bulup tıklayacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Android Google Chrome’da DNS Önbellek Temizleme

Google Chrome'da DNS Önbellek TemizleGoogle Chrome'da DNS Önbellek Temizle
Google Chrome’da DNS Önbellek Temizle
  1. Adım: Öncelikle Chrome tarayıcısını açın ve adres çubuğuna resimde gördüğünüz gibi adres satırına chrome://net-internals/#dns yazın ve git tuşuna basın. (enter tuşu yani)

2. Adım: Bu adımda önbellekte tutulan alan adlarının sayısını ekranın üstünde kırmızı bir uyarı şeklinde görebilirsiniz.

3. Adım: Sağ üst köşede yer alan aşağı ok tuşuna basın ve açılan kısımda aşağıda resimde görülenleri seçin. Her işlemde tek seçim yapabiliyorsunuz. Seçim sonrası resimde görüldüğü gibi ilk ekran açılacak, bu kısımda clear host cache’ye tıklayın.

 

Android Mozilla Firefox’ta DNS Önbellek Temizle

1. Adım: İlk önce ayarlar kısmına girmemiz lazım, sağ üstte yer alan aşağı doğru 3 noktaya basıyoruz, ayarlar’a tıklıyoruz.

2. Adım: Gizlilik ayarlarına giriş yapıyoruz.

3. Adım: Şimdi temizle seçeneğini tıklayın. DNS önbelleği temizlenecektir. Ayrıca bu seçeneğin hemen altında Firefox’tan her çıkış yaptığınızda gözatma geçmişinizi otomatik olarak silme özelliğini aktif etmek için bir onay seçeneği de var. İsterseniz bunu da işaretleyin.

4. Adım: Açılan kısımda Tarama Geçmişi’nin yanındaki işaretleri seçerek ardından Verileri Temizle seçeneğine tıklayın.

Android için Opera’da DNS Önbellek Temizleme

 

1. Adım: Ekranın alt kısmında yer alan Opera simgesine/logosuna tıklayın.

 

2. Adım: Tarama verilerini Temizle seçeneğine ayarlar menüsünden  tıklayın.

3. Adım: Çıkan ekranda isteğe bağlı olarak tüm seçenekleri de seçebilirsiniz veya sadece Tarama Geçmişini Temizle’yi seçin ve tamam tuşuna tıklayın.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle