İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Telefona gelen reklam mesajlarını engelleme

Telefona gelen reklam mesajlarını engelleme

İstenmeyen Mesajları Engelleme
1

Günümüzde şirketler hala ‘eski’ moda telefonla SMS reklamı yapmaya devam ediyor; halbuki bence müşteri bazında herhangi bir olumlu geri dönüşünün olmadığını düşünüyorum. Kullanıcı reklam mesajlarını engelleme işlemini yapmaya çalışıyor. Fakat buna rağmen ısrarla telefonla sms reklam göndermeye devam eden şirketler var. Bir de bunların çoğunu kullanıcı, ilk defa duyuyor. Haliyle telefonlarımız bu şirketlerin eline nasıl geçti? diye soruyoruz, sorduk zamanında…

Reklam SMS’leri Nasıl Engellenir?

Sonra hükümet bu konuya el attı ve izinsiz SMS gönderimi konusunda düzenlemeler getirdi. Ama bu reklam sms gönderen şirketleri engelledi mi? Hayır… Yine devam ettiler; bu sefer reklam gönderen şirketler, gönderdikleri mesajların sonuna çıkmak için şu adrese girin veya şuraya mesaj atın gibi notlar eklemeye başladı. Fakat SMS ile yapılan geri dönüşlere olumlu yanıt alınamadı. Yine mesajlar gelmeye başladı.

Burada yapmanız gereken birazcık ısrarcı olmanız. Ne manada: nasıl ki bu telefonunuza mesaj gönderen şirketler inadına mesaj göndermeye devam ediyor, sizde bir seferliğine inat edin ve bu işi kökünden çözün! Yazımda sizlere reklam sms nasıl engellenir, reklam sms kurtulma yolunu anlatacağım.

İzinsiz reklam SMS gönderimi yasak!

Öncelikle şunu bilin: yasal olarak sizin bilginiz dışında size mesaj göndermeleri yasak. Fakat bir çok kullanıcının telefon bilgileri şirketler tarafından satılıyor; belediyelere, büyük şirketlere, yöresel şirketlere vs… Sizin bilginiz dahilinde oluyor bu ve sonrasında size mesaj geliyor.

Sizde bu mesajlardan bıkıyorsunuz: reklam mesajlarından kurtulmak için yapmanız gereken 2 şey var.

1. si: ufak bir form doldurmak

2. si: telefonla size mesaj atan şirketi aramak

Bu ikisini peşpeşe yaptığınızda, 7 gün içinde size mesaj göndermeye devam ederlerse BTK’ya şikayet ettiğinizde ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecekler. (bu işlemleri yaparken, ekran görüntülerini bir yere kaydedin.)

Şimdi..

Öncelikle size gelen aşağıda örnekte görünen reklam mesajının benzerini telefonunuzdan açın ve sonunda yer alan B ile başlayan kodu bulun.

Reklam SMS engelleme - Bu tür mesajlardan bıktık değil mi?
Reklam SMS engelleme – Bu tür mesajlardan bıktık değil mi?

Sonrasında aşağıda verdiğim linki tıklayın, bu linkte BTK üzerinden reklam SMS ile yetkilendirilmiş işletmecinin kim olduğunu bulabileceksiniz. Örneğin resimde B217 yazıyor, o şirketi ben PDF dökümanında buldum ve şirketin ismini de öğrenmiş oldum. Bu firmayı Google arama motorunda aratıyorum ve şirketin iletişim sayfasını buluyorum.

BTK SMS İşletmeci Listesi

Reklam SMS engelleme - BTK'nın yayınladığı listede şirket ismini kolaylıkla bulabiliyoruz.
Reklam SMS engelleme – BTK’nın yayınladığı listede şirket ismini kolaylıkla bulabiliyoruz.

 

Reklam SMS engelleme - Şirketin sitesine giriş yapıp formu dolduralım ve gönderelim.
Reklam SMS engelleme – Şirketin sitesine giriş yapıp formu dolduralım ve gönderelim.

Firmanın sitesinde bulunan SMS şikayet formu veya iletişim kısmından telefon numaranızın listeden çıkartılması konusunda bir mail/mesaj oluşturup gönderin. Kısa süre sonra firmadan numaranızın çıktığına dair bir mesaj size geliyor ve artık bu firmadan mesaj almayacaksınız. Eğer reklam SMS göndermeye devam ederlerse şirketi arayıp reklam içerikli mesaj göndermeye devam ederseniz BTK’ya şikayet edeceğinizi söyleyin ve telefonu kapatın. E hala uslanmazlarsa, hak ettiler yaptırımı değil mi? BTK’nın resmi web sayfasından durumu bildiriyorsunuz.

İşte sonuç:

Reklam SMS engelleme işlemlerini yazımda belirtildiği şekilde yaptığınızda sonuç bu şekilde.
Reklam SMS engelleme işlemlerini yazımda belirtildiği şekilde yaptığınızda sonuç bu şekilde.

Umarım sizde burada yazanları yaparak reklam mesajlarından kurtulursunuz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.:9

Yorum Yap