İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

İstenmeyen Mesajları Engelleme

İstenmeyen Mesajları Engelleme
İstenmeyen Mesajları Engelleme
1
2

Günümüzde şirketler hala ‘eski’ moda telefonla SMS reklamı yapmaya devam ediyor; halbuki bence müşteri bazında herhangi bir olumlu geri dönüşünün olmadığını düşünüyorum. Kullanıcı da bunun üzerine istenmeyen mesajları engelleme işlemini yapmaya çalışıyor. Fakat buna rağmen ısrarla telefonla istenmeyen mesajları göndermeye devam eden şirketler var. Bir de bunların çoğunu kullanıcı, ilk defa duyuyor. Haliyle telefonlarımız bu şirketlerin eline nasıl geçti? diye soruyoruz, sorduk zamanında…

İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

Sonra hükümet bu konuya el attı ve izinsiz SMS gönderimi konusunda düzenlemeler getirdi. Ama bu istenmeyen sms gönderen şirketleri engelledi mi? Hayır… Yine devam ettiler; bu sefer mesajları gönderen şirketler, gönderdikleri mesajların sonuna çıkmak için şu adrese girin veya şuraya mesaj atın gibi notlar eklemeye başladı. Fakat SMS ile yapılan geri dönüşlere olumlu yanıt alınamadı. Yine mesajlar gelmeye başladı. Yani biz mesajda belirtilen ‘mesajların gelmemesi için’ gereken talimatı yapsak bile mesajlar gelmeye devam etti. İptal işlemini yapsak bile mesaj atmaya devam ediyorlar yahu! Peki, İstenmeyen Mesajları Engelleme işini nasıl yapacağız?

Burada yapmanız gereken birazcık ısrarcı olmanız. Ne manada: nasıl ki bu telefonunuza mesaj gönderen şirketler inadına mesaj göndermeye devam ediyor, sizde bir seferliğine inat edin ve bu işi kökünden çözün! Yazımda sizlere istenmeyen mesajlar nasıl engellenir, reklam sms kurtulma yolunu anlatacağım.

İzinsiz reklam SMS gönderimi yasak!

Öncelikle şunu bilin: yasal olarak sizin bilginiz dışında size mesaj göndermeleri yasak. Fakat bir çok kullanıcının telefon bilgileri şirketler tarafından satılıyor; belediyelere, büyük şirketlere, yöresel şirketlere vs… Sizin bilginiz dahilinde olmuyor bu ve sonrasında size mesaj geliyor.

Sizde bu mesajlardan bıkıyorsunuz: istenmeyen mesajlarından kurtulmak için yapmanız gereken 2 şey var.

1. si: ufak bir form doldurmak

2. si: telefonla size mesaj atan şirketi aramak

Bu ikisini peşpeşe yaptığınızda, 7 gün içinde size mesaj göndermeye devam ederlerse BTK’ya şikayet ettiğinizde ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecekler. (bu işlemleri yaparken, ekran görüntülerini bir yere kaydedin.)

Şimdi..

Öncelikle size gelen aşağıda örnekte görünen istenmeyen mesajın benzerini telefonunuzdan açın ve sonunda yer alan B ile başlayan kodu bulun.

Reklam SMS engelleme - Bu tür mesajlardan bıktık değil mi?
Reklam SMS engelleme – Bu tür mesajlardan bıktık değil mi?

Sonrasında aşağıda verdiğim linki tıklayın, bu linkte BTK üzerinden reklam SMS ile yetkilendirilmiş işletmecinin kim olduğunu bulabileceksiniz. Örneğin resimde B217 yazıyor, o şirketi ben PDF dökümanında buldum ve şirketin ismini de öğrenmiş oldum. Bu firmayı Google arama motorunda aratıyorum ve şirketin iletişim sayfasını buluyorum.

Link: BTK SMS İşletmeci Listesi

Reklam SMS engelleme - BTK'nın yayınladığı listede şirket ismini kolaylıkla bulabiliyoruz.
Reklam SMS engelleme – BTK’nın yayınladığı listede şirket ismini kolaylıkla bulabiliyoruz.

 

Reklam SMS engelleme - Şirketin sitesine giriş yapıp formu dolduralım ve gönderelim.
İstenmeyen mesaj engelleme – Şirketin sitesine giriş yapıp formu dolduralım ve gönderelim.

Firmanın sitesinde bulunan SMS şikayet formu veya iletişim kısmından telefon numaranızın listeden çıkartılması konusunda bir mail/mesaj oluşturup gönderin. Kısa süre sonra firmadan numaranızın çıktığına dair bir mesaj size geliyor ve artık bu firmadan mesaj almayacaksınız. Eğer şirket istenmeyen mesajları göndermeye devam ediyorsa, şirketi arayıp bu mesajı göndermeye devam ederseniz BTK’ya şikayet edeceğinizi söyleyin ve telefonu kapatın. E hala uslanmazlarsa, hak ettiler yaptırımı değil mi? BTK’nın resmi web sayfasından durumu bildiriyorsunuz.

İşte sonuç:

Reklam SMS engelleme işlemlerini yazımda belirtildiği şekilde yaptığınızda sonuç bu şekilde.
İstenmeyen mesaj engelleme işlemlerini yazımda belirtildiği şekilde yaptığınızda sonuç bu şekilde.

Umarım sizde burada yazanları yaparak reklam mesajlarından kurtulursunuz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.:)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (2)

  1. Bu yöntem gerçekten işe yarayan tek çözüm olabilir. Diğer yöntemler yerine mesaj sonundaki kodu aratıp firmaya ulaşmanız en kısa zamanda çözüm üretecek bir seçenektir. Yalnız artık gelen reklam smslerinde sonda bulunan kod gelmemeye başladı bu konu için de bir çözüm arayışındayım

  2. oldukça yararlı bir yazı olmuş tebrik ederim. Bıktım artık şu mesajlardan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.