İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Mad Max Furry Road

Sinekritik: Mad Max Furry Road

Yönetmen George Miller’in Mad Max serisi 70’li yılların sonuna damgasını vuran çok önemli bir yapım. George Miller‘in fantastik ve ilginç dünyası, ‘kıyamet senaryolu’ filmler arasında öne çıkan serilerden biri. Hatta öyle ki bu filmden esinlenerek Fallout adlı video oyunu piyasaya sürülmüş, büyük ilgi görmüştü. (Fallout’un da 4. sünün çıktığını hatırlatayım) Mad Max serisi, 3. filmden tam 30 yıl sonra tekrar sinemalara dönüyor. Tam bir görsel şölen sunan filmde Mel Gibson’la özdeşleşmiş Max Rockatansky karakterini Tom Hardy canlandırıyor. Charlize Theron, Nicholas Hoult, Rosie Huntington-Whiteley, Nathan Jones film kadrosunda yer alan diğer önemli isimler olarak göze çarpıyor. Filmin diğer adları ise Mad Max: Furiosa, Çılgın Max: Öfkeli Yollar şeklinde.

mad-max-fury-road

2 saatlik filmin neredeyse %80’i heyecan, gerilim ve aksiyon ile beraber harmanlanmış sahnelerle dolu. Amansız kovalamaca bir türlü bitmek bilmiyor. George Miller, serinin ilk filmlerinde yeterince yararlanamadığı görsel efektlerin nimetlerinden sonuna kadar yararlanıyor: tam bir görsel şölen. Buna bir de bitmez tükenmez ‘müzik şöleni’ eklenince: ortaya güzel bir film çıkıyor. Fakat bazıları özellikle baştan sona müzik dinlemekten haz etmeyebilir: sinemadan baş ağrısı ile çıkan çok izleyici gördüm. Müziğin üst seviyede olması bazılarını konuya adapte olma konusunda başarısızlığa uğratmış olabilir ki bence de bu kadar fazla müzik hele hele gürültülü müzik gereksizdi. Rock konserine mi gittik filme mi belli değil! Filmde yer araçların çok farklı olduğunu fakat filmden sonra ‘hurdacılara’ gittiğini de ekleyeyim!

MadMaxFuryRoad

Mad Max serisinde ‘petrolün’ önemi çok fazla: zaten serinin ilk filmleri çekildiği dönemlerde dünyada en önemli maden petroldü. Fakat artık işler değişti ve yönetmen de bu farkı görmüş olacak ki, ‘bulunmaz hint kumaşı’ olarak ‘su’yu seçti! Furry Road’da ‘su’ çok önemli. Suya hükmeden, insanlara hükmediyordu: bu ana mesaj zaten Mad Max serisinin ana hatlarını oluşturuyor. Sudan sonra gelen en önemli şey ise insanların çoğalması. Bunun için seçilen ‘güzel bayanlar’ filme ayrı bir renk kattı: serinin ilk 3 filminde bayanları bu kadar ön planda görmemiştik, bu filmde değişen en önemli şeylerden biri de bu oldu.

madmax-fury-road

Mad Max Furry Road‘da her ne kadar filmin ana karakteri Max’ı canlandıran Tom Hardy olsa da Charlize Theron’un daha ön planda olduğunu söylemek gerek. Yıllara meydan okuyan ve kısa saçlarıyla yine izleyiciyi kendine hayran bırakan Charlize Theron’un oyunculuğu mükemmeldi. Bu arada başrol oyuncusu Tom Hardy, 3 Nisan 2015’te 3 tane Mad Max filmi için daha anlaşma imzaladığını duyurdu. Yani muhtemelen yeni bir üçleme ile geliyor Mad Max serisi. Filmin belki de en önemli ama bir o kadar da dezavantajı baştan sona takipten ibaret olması; gerçi filmin adı Fury road ama… Gelecek filmlerde neler olur şimdiden bilemem fakat Max’in geçmişine gidilip, en başa dönülebilir veya İmportan Joe’nin geçmişi incelenebilir veya Furiosa’nın geçmişine gidilebilir. Bakalım zaman ne gösterecek devam filmleri konusunda.

Filmden güzel bir sözle bitirelim: “Biliyorsun umut bir hata. Eğer bozulmuş olanı düzeltemezsen delirirsin…”

Sinemada değil de biraz kısık sesle mutlaka izleyin.
İyi seyirler.

Yorum Ekle