Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, int given in /var/www/vhosts/hknkr.com/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 2096

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /var/www/vhosts/hknkr.com/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 2096
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Sicario – Day of the Soldado

Sinekritik: Sicario – Day of the Soldado

Sİcario: Day of the Soldado oyuncu kadrosu galaya katıldı.
5

Sicario: Day of the Soldado, Benicio Del Toro ve Josh Brolin gibi iki önemli ismin başrolünde yer aldığı bir devam filmi olarak karşımıza çıkıyor. İlk filmi izlemedim ama kaldığı yerden devam eden bir yapısı olduğunu ve devamının da çekilmeye devam edeceğini düşünüyorum. Soldado; sağlam çatışma sahnelerinin yer aldığı kanlı, sert ve eleştirisel yapısı güçlü bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Vermek istediği mesajlar bazen amacı dışında yorumlanabilecek türdendi (Müslüman teröristler ne alaka Meksika kartelleriyle? Zorlama olmuş)

Sicario devam filmi kadrosu güçlü

İlk filmin de senaristi olan, aynı zamanda Kardaki İzler adlı gerilim filminin de yazarı olan Taylor Sheridan bu sefer aksiyon dozu yüksek bir film yazmış diyebiliriz; Suç romanı adlı diziyi yöneten, Suburra filminde başarılı bir iş çıkaran İtalyan sinemacı Stefano Sollima ise yönetmen koltuğunda oturuyor. Bol aksiyonlu filmin oyuncu kadrosunda ise Benicio Del Toro, Josh Brolin, Catherine Keener, Isabela Moner, Matthew Modine gibi önemli isimler yer alıyor.

Sİcario: Day of the Soldado  film afişi bu şekilde.
Sicario Day of the Soldado film afişi bu şekilde.

Sicario: Day of the Soldado filminin konusuna gelirsek; ABD sınırdan artık sadece uyuşturucu satıcıları değil teröristler geçmeye başlayınca önlem alma ihtiyacı hisseder. (Her şeyin altında ABD var ama neyse!) FBI ajanı Matt Graver (Josh Brolin), ailesinin intikamının peşinde koşmaya devam eden Alejandro Gillick (Benicio Del Toro) ile yeniden işbirliği yaparak Meksikalı kartelleri yok etmeden kontrol altında tutmayı hedeflemektedir. Ancak olaya Meksika hükümeti karışınca işler karışır. Graver, çete liderinin kızı olan Isabela’nın öldürülmesini emreder. Ancak Gillick, Graver’ın emrine uyarak kızı öldürmeyi reddedince bu kez kızla birlikte onun da ölüm fermanı imzalanmış olur.

Ah Amerika hem suçlu hem güçlü!

Filmde Amerikan hükümetinin iki yüzlülüğünü görmek için çok ince mesajlarla gönderme yapılmış. Kurgusal olarak altta kalsa da aksiyon sahneleri filmi toparlamış; diyaloglar ise iyiydi. Ama hikaye örgüsü yarım kaldı, doğru düzgün bir finale sahip de olmayınca 3. filmin alt yapısını hazırlayan arada kalmış bir esere dönüştü. Neticede babaların babası Diego Reyes daha görmedik bile. Bu yüzden bir devam filmi daha gelebilir. (henüz resmi açıklama gelmedi)

Sİcario: Day of the Soldado  film afişi bu şekilde.
Sicario Day of the Soldado film afişi bu şekilde.

Sicario: Day of the Soldado ailecek demek isterdim. Ama çocuklarınız dışında izleyebileceğiniz aksiyonu bol bir film olarak sinemada yer aldı. Sinema forumlarında olumlu yorumlar oldukça yüksek. Vizyondaki onlarca dandik filmin yanında konu ve kurgusu ile birlikte oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ve izlenmesi gereken yapımlardan biri olmuş. Final sahnesi daha iyi olaydı, iyiydi…

İyi seyirler. Puanım 10/6

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar

    Vallahi bu yıl sinemalarda çok iyi film henüz göremedik. Sonbahardan sonra daha sıkı filmler görmeyi ümit ediyorum. Zaten sinema sektörü en çok kışın iş yapıyor. Yine yabancılarda tek tük iyi filmler çıkıyor ama yerli filmler arasında iyi işler çıkaran yapımlar maalesef çok az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir