İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Doktor Strange

Sinekritik: Doktor Strange

drstrange
1

Marvel evreni beyaz perdeye aktarılmaya devam ediyor. Son olarak Dr. Strange filmi ile yeni bir karakter Marvel evrenine katılmış oldu. Dr. Strange, Marvel Evreni için önemli bir karakter. Çizgi romanları da ilginç ve bir o kadar da güzeldi. Sinema versiyonunun nasıl olacağını merak edenlerden biri olarak; beklentilerimi karşılayan bir yapım karşıma çıktı diyebilirim. Doktor Strange oyuncu kadrosunda Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Tilda Swinton, Benedict Wong gibi isimler yer alırken, yapımcının Stan Lee olduğunu ve yönetmen koltuğunda ise Keanu Reeves’in başrolünde oynadığı “Dünyanın durduğu gün” adlı filmi yöneten Scott Derrickson yer alıyor.

Dr. Strange Filmi Hakkında

drstrange

Mistik güçlerin “süper kahramanlar” evreninde yer almaması zaten garip olurdu; çünkü çizgi-roman evreninde mistik güçler fazlasıyla mevcut! Filmin konusu biraz hızlı işlese de özellikle görsel efektleri ile bu seen Oscar’a aday olacağını düşünüyorum. Filmin konusuna gelirsek; dünyanın en önemli beyin cerrahlarından biri olan Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği bir trafik kazasının ardından meslek hayatını bitirmek zorunda kalmıştır. Hem fiziksel, hem de mental olarak tedaviye ihtiyacı olan bu kibirli doktor, bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta karşılaştığı Ancient One (Tilda Swinton) ona mistik dünyaların kapısını açacak, sihir ve paralel dünyalar yardımıyla onun yepyeni bir karaktere bürünüp hayatının değişmesine yardımcı olacaktır. Filmin kurgusu ve işlenişi açısından bazı yönleriyle Orkun Uçar’ın Asi romanından esintiler içerdiğini (ya da Orkun Uçar ordan arakladı) eklemem gerek.

Mistik bir film Strange

Filmin proje aşamasından çıkıp, oyuncuların açıklandığı dönem en merak ettiğim konulardan bir tanesi Dr. Strange karakterini kimin oynayacağı yönündeydi. Benedict, Dr. Strange için tamamen doğru bir tercih! Sadece oyunculuk açısından değil görüntü açısından da çizgi romandaki karaktere çok benzediğini söylemem gerek.  Bu arada Dr. Strange’in pelerinine de ayrı bir parantez açmak lazım: çok iyi bir oyunculuk sergiledi. 🙂

drstrange2

Bu kısımda karakterlerden bahsedelim biraz. Ancient One karakterinin çizgi filmde yaşlı bir amca olduğunu fakat filmde tamamen kel bir kadın tercihi yapıldığını görüyoruz. Bunun çeşitli sebepleri olabilir ama oyunculuk açısından Tilda, mükemmel bir iş çıkarmış diyebilirim.

Özellikle McAdams’ın, Christine rolüne kısaca değinmek istiyorum. Karakteri Thor’daki Jane Foster karakteri ile kıyasladığımda, süper kahraman temalı filmlerdeki baş karakterin sevgilisinin alması gereken makul süre ve aksiyonlarını bu filmde gördüm. Thor 2’de özellikle Jane karakterini -Bana göre sırf Natalie Portman oynuyor diye- sürekli ön planda tutmaları çok rahatsız ediciydi. Bu filmde Christine-Strange uyumu güzel ve yerinde yapılmış.

Sıkıcı değil, kült bir film de değil

Filmde klasik Marvel esprilerine yer verilmiş; filmin sonu ise tahmin edildiği gibi bitiyor, şaşırtan bir yanı yok. Fakat burada aftercredits denilen film bittikten sonra gösterilen bazı ek sahneleri izlemenizi öneriyorum. Bunlardan ilki, gelecek (!) Marvel filmlerinden birine inanılmaz bir referans sağlarken, ikincisi de Dr. Strange’in devam edecek olan kişisel hikayesine tohumları atıyor.

drstrange3

Hiç sıkılmadan izlenecek fakat kült olmayan bir Scot Derrickson filmi izledik. Marvel evrenine yeni bir soluk getirdiği açık. Dr. Strange’in Avengers’a katılacağını kesinleşmişti zaten önceden. Hiç olmazsa ana karakteri tanımış ve “beğenmiş” olduk. Filmde bolca masonik imgelerin olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. 

İyi seyirler…

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar
    4 sene önce

    Kardeşim, blogunda başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir