İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Osmanlı Cumhuriyeti – Sinekritik

Osmanlı Cumhuriyeti – Sinekritik

İsim olarak zaten çok utopik olan bir kurgu ile karşı karşıyayız filmin başında; fakat güzel bir düşünce üzerine oturtulan filmde tabii ki yönetmenin düşüncelerinin izlerini bulacaktık!. Kendisine sorulan sorularda her ne kadar kaçamak cevaplar verdiyse de AB veya başka birinin himayesine girmeyi kabul etmeyen bir düşüncesi var idi yönetmenin ve bunu filme güzel oturtmuş diyebilirim.

 

Filmi kategorileştirmek istersek, tarihi – eleştiri ( belgesel ) – komedi – aşk gibi kategorilere ekleyebiliriz belkide…Tarihi bir olay ile başlıyor; günümüzde yaşananlara eleştirisel açıdan bakan bir kurgu ile devam ediyor ve araya da komik sahneler serpiştiriliyor. 

Ben bu tip yönetmenin kişisel düşüncelerini yansıtan , yönetmenlerin kendi egolarını tatmin ettiği filmlere karşı hep önyargılı olmuşumdur; önyargıyı sevmememe rağmen… Belki ben farklı düşünüyorum? belkide AB olayına bu açıdan bakmamak lazım? değilmiydi atatürk bize batı’yı örnek gösteren…

filmde, bir çok konuda ince mesajlar gönderilmedi değil; ki zaten bunlar filmi izlenir kıldı: ABD nin sürekli gülüp arkamızdan işler çevirmesi, polislerin rüşvet alması, padişah yaverlerinin sadık olmaları gibi konuları yazabilirim.

Yani bu film hakkında aslında yorum yapmaya göre yok, herkes kendi ütopik düşüncesi ile bu konuyu irdeleyebilir.

sinemalar.com puanı 7.3 olan bu filme ben 5.5 verdim.

iyi seyirler.

Yorum Yap