İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Son Şövalyeler (Last Knights)

Sinekritik: Son Şövalyeler (Last Knights)

Last_Knights_poster

Last_Knights_posterKadrosunda Clive Owen olan filmleri izlemeyeli uzun zaman oldu. Onu “King Arthur” ve “Elizabeth; Golden Age” dan sonra tarihi bir film olan Last Knights filminde şövalyeli olarak tekrar görmüş olduk. Şövalye havası yoktu ama bakışları, sadakatini hissettirmesi oyunculuk açısından yeterliydi. Son Şövalyeler kendi türü açısından başarılı bir yapım olmuş. Last Knights oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Clive Owen, Cliff Curtis, Ayelet Zurer, Shohreh Aghdashloo  gibi isimler yer alıyor. Yapımcı koltuğunda ise bir bayan var; Luci Y. Kim. Yönetmen de yine uzak doğulu: Kazuaki Kiriya. Oyunculardan bazılarının da uzak doğu kökenli olduğunu söylemem gerek. 

Öncelikle yönetmen ile başlamak lazım: Kiriya, bu alanda daha çok tecrübe kazanması gereken bir isim. Gelecek vadediyor. Goemon adlı fantastik yapımından sonra büyük oyuncuların yer aldığı bir filmi yönetmesi onun için önemli bir tecrübe olmuştur, umarım faydalanır. Yalnız dövüş sahneleri konusunda çok başarısız olduğunu veya yavan kaldığını söylemek gerek. Filmin finalini de daha gerçekçi, daha akılda kalıcı yapabilirdi. Yine de son sahne: her şeyi kurtardı, diyebilirim.

Clive-Owen-The-Last-Knight

Son Şövalyeler filminin konusuna gelince; Uzun süren savaşlardan sonra İmparatorluk hakim olduğu topraklarda bir düzen kurar ve kanunlar koyar. İmparatoluğa bağlı Lord Bartok‘un (Morgan Freeman) bölgesinde ise onurlu ve sadık savaşçılar hala isyancı çapulculara karşı savaşmaktadır.Bunların başında da Lord’una son derece bağlı, geçmişi karanlık bir şovalye olan Komutan Raiden (Clive Owen ) vardır. Raiden’e bir baba yakınlığı içinde olan, hatta O’nu kendine veliaht ilan eden Lord Bartok’a İmparator’un adamı olan ve geniş yetkilerini haraç ve rüşvet için kullanan Bakan’dan elçi aracılığıyla haber gelir. Açgözlü Bakan sırası gelen Lord’u saraya rüşvet almak için davet eder. Hesaba katmadığı şey ise Lord Bartok’un rüşvet vermeyi asla onuruna yedirmediğidir. Lord ve ekibi saraya doğru yola koyulurlar. Onların da hesaba katmadığı şey sarayda yaşanacaklardan sonra ‘Dönüş yolu’ onlar için bir felaket olacaktır.

thelastknights

Last Knights, eğer fantastik öğeleri bir kenara bırakırsak 47 Ronin ile benzerlik içeren fakat sadakati, inancı daha iyi anlayıp kurguya zekice hamleler eklediğini için daha iyi bir film olarak göze çarpıyor. Filmde geçen İmparatorluk; ırk, din ve mezhep ayrımı gütmeyen, yani zenci, hintli, beyaz ve çinli insanların oluşturduğu bir krallık. Yani gerçekte var olmayan bir krallık. Sarayın cami kubbesi tarzında olması dikkat çekse de filmde din vurgusu yok. Filmde bir ara tempo dibe vursa da sürpriz gelişmenin ardından aksiyon ve savaş sahneleri tavan yapıyor. ‘Onur bedel ister.’ filmin ana teması. Oyunculuklar çok başarılı olmasa da sırıtmadı. Müzikler tam yerinde ve güzeldi. Kıyafetler gerçekten ilgi çekiciydi.

Film sadakat ve intikam duygularını çok iyi bir şekilde işlemiş. Efektler, konu anlatımı gayet yerinde. Bu açıdan bakıldığında uzun süre sonra başarılı bir şövalye filmini görmek izleyici açısından iyi olacaktır. Morgan Freeman ve Owen hatrına değil iyi bir film olduğu için izlenebilir.

İyi seyirler.

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar

    Son şovalyeler filminin finalinde adaminiz gozlerini aniden aciyor bundan ne anlamaliyiz cok merak ettim lutfen merakimi giderin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.