İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Suicide Squad

Sinekritik: Suicide Squad

suicide-squad-movie-characters-calendar

Will Smith filmlerini seviyorum. Çizgi romanların sinemaya peşi sıra aktarıldığı günümüzde, Suicide Squad da kendine yer buldu. Will Smith’in kadroda olması güzel bir haber. Suicide Squad – Gerçek Kötüler adıyla sinemaya gelen yapımın bir diğer adı ise İntihar Timi. Bence İntihar Timi daha anlamlı ve filmin kurgu/işleyişi ile daha uyumlu. Filmin yönetmen koltuğunda Fury, Sabotage gibi aksiyon ve savaş filmlerini yöneten David Ayer yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ise Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Joel Kinnaman, Viola Davis gibi isimler var. Dan Lin’in yapımcılığı üstlendiği filmin senaryosu ise son olarak Orman Çocuğu adlı yapımın senaryosunu yazmış Justin Marks’a ait. Suicide Squad için sinemada bir farklılık görme adına iyi bir deneme olarak bakılabilir fakat sonuç olarak bekleneni karşılayamayan bir yapım olmuş diye söylesem yalan olmaz.

suicide-squad-poster-art-title

Suicide Squad – Gerçek Kötüler / İntikam Timi

Suicide Squad filminin konusuna gelince; Amanda Waller’ın (Viola Davis) önderlik ettiği gizli istihbarat servisi ARGUS, mücadele ettiği gizemli bir örgütlenmeyi yenebilmenin tek yolunun hapiste tuttukları tehlikeli suçlulardan bir ekip kurmaktan geçtiğine karar vererek İntihar Timi’ni oluşturur. Kurallar basittir, en ufak bir itaatsizlikte öldürülecekler, ancak görevi başarmaları halinde hapis süreleri azaltılacaktır. Ancak Harley Quinn (Margot Robbie), Deadshot (Will Smith), Killer Croc (Adewale Akinnuoye-Agbaje) ve arkadaşlarının görevi adeta imkansız bir görevdir, çünkü tahmin edemeyecekleri kadar güçlü bir düşmanla karşı karşıya geleceklerdir.

suicide-squad-movie-characters-calendar

Suicide Squad konu olarak çok iyi bir malzemeye sahip. Fakat bu malzeme doğru bir şekilde kullanılmadı. Sahnelerin dağınıklığı ve bazı oyuncuların bir türlü filmin kurgusuna doğru ve orantılı bir şekilde entegre edilemesi sıkıntı yarattı. Deneyimli yönetmen aslında bu türe uzak da değildi ama bir türlü filmin kimyasını tutturamadı. Filmin duygusal yönü iyi olmasına rağmen komedi yönünün çok sıradan kaldığını gördük. Suicide Squad bu açıdan tatmin etmedi ki bir çok izleyen komedi açısından beklenti içindeydi.

Gereksiz işlenen ve klişe kokan sahnelere rağmen özellikle Will Smith ile Margot Robbie filmi ayakta tutmak için ellerinden geleni yapmışlar izlenimine kapıldım. Enerjik bir başlangıç ile izleyiciyi kendine çeken yapım ilerledikçe dibe batmaya başladı. Başlangıçta karakter tanıtımlarının yeterli ve yerinde, aynı zamanda filmin arka planını ve ana konusu işlediği bölümler çok yerinde ve güzeldi. İlk yarım saat güzel geçti. Superman‘in ölümüne değinmeleri, gerekli olan küçük ayrıntıları aktardıkları sahneler doğru seçimdi. Fakat ne olduysa ‘asıl aksiyona girileceği’ sahnelerden sonra başladı.

Margot Robbie bir harika dostum!

maxresdefault

Deadshot karakteri ile Will Smith’i izlemek güzeldi fakat Smith oynarken birşeylerden müzdarip gibiydi. Bayan Joker karakteri için herhalde Margot Robbie kadar başarılı başkası yoktur bu dünyada. Harley Quinn karakteri için biçilmiş bir kaftandı. Ama yine de bu ‘malzemeyi’ yönetmen heba etti, iyi kullanamadı. Ben olsam Harley’in üstüne biraz daha çalışır, daha fazla sahne verirdim. Robbie rolüne en iyi çalışan ve film içerisinde en iyi oyunculuk sergileyen kişi oldu. Filmdeki tek harika unsur: Makyajı, karakteri bize aktarışı, gülüşü, hızlı duygusal değişimleri 10 numara.

Bunun dışında ‘yeni Joker’ ile de karşılaştık filmde; Leto ile Heath Ledger’i karşılaştırmak ne kadar doğru bilemiyorum ama hiç korkutucu değildi ve bu haliyle benden eksi puan aldı. Sonuçta kötü adam değil mi? Filmde kısa görünüyor ve ana olayımızdan kopuk etrafta Harley’i arayıp duruyor. Yani ben karakterin konumunu beğenemedim hatta üzüldüm. Dark Knight ile gelmiş geçmiş en büyük kötü karakterler arasına girmiş bir karakter böyle harcanmaz. Harcanmamalıydı… Filmde Batman’in sahneleri az olmasına rağmen heyecan vericiydi. Bu da bana Affleck tamamen olmuş artık izlenimi verdi.

Filmin ilk yarım saatini bir kenara koyarsak mantık hataları ile doluydu. Final sahnesi çok vasattı. Kurgu zaten kötü. Her zaman derim; bilim kurgu ile mantık hatasını karıştırmamak gerek: Yani cadı olayı bilim kurgu içine girebilir ama 1 sn.de dünyanın bir ucuna gidip gizli dosya çalan bir cadı, Harley Quinn’in 3 sn.de yerdeki kılıcı alıp göğsüne doğrultmasından kaçamıyorsa orada sıkıntı var demektir. Film boyunca cadı ordu yapıyor ancak stoklarla sınırlı olacak ki finalde hiçbirini göremiyoruz. Böyle mistik karakterleri koyuyorlar sonra uğraşmadan 2 günde senaryoyu mu yazıyorlar anlamadım. Filmin efektleri de çok kötüydü. Akılda kalan karakterler dışındakilerin de çok doğru seçildiğini düşünmüyorum.

Velhasıl.

Ben büyük bir merakla izledim ama sonuç hüsran. Daha iyi olabilirdi. Bayan Joker’in hatrına izlenir.
İyi seyirler.

Yorum Yap