İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Hitman Ajan 47

Sinekritik: Hitman Ajan 47

featured

Hitman oyunu, bilgisayar video oyunseverleri arasında bilinen oyunlardan biri: uzun yıllar boyunca devam eden bir seri haline gelen oyun daha sonra başarılı hikayesiyle 2007 yılında ‘başarısız bir deneme’ ile beyaz perdeye aktarılmıştı. Hitman Agent 47 ile ünlü video oyunu sinemaya ikinci kez teşfir etmiş oluyor. Video oyunu Hitman: Codename 47 (Eylül 2000) Hitman 2: Silent Assassin (Mayıs 2002) Hitman: Contracts (Nisan 2004) Hitman: Blood Money (Eylül 2005) Hitman: Absolution (Kasım 2012) Hitman 6: Profession (Sonbahar 2014) adlarıyla piyasaya sürülmüş ve bir çok oyunsever tarafından beğenilmişti. Hitman Ajan 47 filminin yönetmen koltuğunda ise Aleksander Bach yer alıyor: film, Polonya Lublin’de doğan ve Almanya’da müzik ve medya eğitimi alan Bach’in ilk yönetmenlik deneyimi olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Bu arada meraklısına not: 47 numarası Hitman’in kafasının arkasındaki sayıların son iki numarasından geliyor: 640509-040147

 

Hitman-Agent-47-2015-Movie

Hitman Agent 47 filminin oyuncu kadrosunda Rupert Friend, Hannah Ware, Zachary Quinto, Ciaran Hinds, Thomas Kretschmann gibi isimler yer alıyor. Burada bir paragraf açalım: filmin baş rolü için ilk başta düşünülen isim 2013’ün Kasım ayında talihsiz bir trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden ünlü aktör Paul Walker’di. O ‘olmayınca’, yerine seçilen isim yönetmenlik deneyimleri de olan Rupert Friend oldu. Ona başrolde eşlik eden isimse Hannah Ware oldu: kendisi çok güzel bir bayan olmasına rağmen ilk defa böyle bir filmde, böyle üst düzey bir rolle karşımıza çıktı.

l-hitman-agent-47-1vbp6

Hitman oyun serisinin başarısı sonrası bundan 8 yıl önce ilk Hitman filmi bir ‘Bourne’ esintisi ile sinemaya giriş yapmış ve hem hayranları tarafından beğenilmemiş hem de gişede istediği kazancı elde edememişti. 2007 yılında çekilen filmin yönetmen koltuğunda ise ilginç işler çıkartan Xavier Gens yer almıştı. Uzun aradan sonra yeni bir baş rol oyuncusu, yeni dinamikler, yeni senarist ve hikayede değişikler Hitman Agent 47 filminde kendini gösteriyor. Fakat bu sefer de izleyicinin karşısında Chuck’la Terminatör arasında bir yerde duran (O ilginç yeteneği de resident evil’e mi benziyor sanki?) tuhaf ve itici bir esere soyunmuşlar. ‘İnsanlara yetenek ve güç verilebilir ama programlanmaz’ demek istedim bir çok sahnede: diyaloglar ise neredeyse çok kötü düzeyde. Senaryo bir yerden sonra çok başarısız kaldı; ki bi yerden sonra aksiyon mu yoksa fantastik bir film mi izliyoruz diye düşünmedim değil: olayları önceden görmeler, zırh giyen insanlar… Bir ara X-Men gelecek sandım!

Hitman'ın ensesindeki barkod.
Hitman’ın ensesindeki barkod.

Hitman Ajan 47, orta düzey bir aksiyon filmi olarak tanımlanabilir. Hatta belki de orta düzey filmlere haksızlık bile olabilir bu tanımlama: yine de oyuncu seçimlerinin çok yanlış olduğunu, senaryonun kötünün iyisi durumunda bulunduğunu, yönetmenin de çok başarılı olamadığını söylemek gerek. Vakit geçirmek için sürükleyici tarzda fazla kafayı yormayan bir film arıyorsanız, izleyebilirsiniz. Son sahneden devamı çekilir beklentisi içine girebilirsiniz.

Bu arada: bence Hitman rolü için en uygun isimlerden biri Jason Statham. İyi bir senaryo ve kaliteli bir yönetmen ile çok tutan bir yapım ekranlara kazandırılabilir.

İyi seyirler.

 

Yorum Ekle