1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları

Sinekritik: Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları


hansel ve gretel cadı avcılarıSon zamanlarda Hollywood sineması, özgün senaryo eksikliği veya kıtlığı yüzünden olsa gerek geleneksel masalların yeniden yorumlanmış halleriyle film çekme yarışına girmiş. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile devam eden bu masalların yeniden yorumlanmasında mesela Prensesi güzel bir bayan olmasının yanında bildiğimiz şeklinden farklı olarak savaşçı kimliğiyle görmüş ve izlemiştik. Benzer şey Hansel ve Gretel’de de geçerli.

Hepimizin çocukluğunda duyduğu bu Alman kökenli masalın kitaplarını, boyama kitaplarını ve çizgi filmini görmeyen yoktur herhalde: bir oduncu ailesinin çocuğu olan Hansel ve Gretel’in bir akşam ailesi tarafından ormana bırakılması, yol güzergahına bıraktıkları çakıl taşlarını ve sonrasında da ekmek kırıntılarını koyarlar ama bir süre sonra kaybolurlar ve şekerden yapılmış bir evde cadının eline düşerler. Sonrasında şişmanlamaları için cadının – gözleri iyi görmezdi – verdiklerini yemezler, kilo almazlar ve akıllı gretel en sonunda cadıyı ateşte yakar. Sonrasında çocuklar aldıkları mücevherlerle ailelerinin yanına dönerler. Hatırlıyorum da bütün bunları hem komik hem de üzüntülü bir şekilde anlatan güzel bir çizgi film vardı küçüklüğümde: konuya bu kadar hakim olduğum için filmde bu sahneleri görmemiş olmam filmin tamamen ünlü bir isim üzerinden gişe yapma çalışması olarak olaya bakmama neden oldu desem yalan olmaz…

Hollywood bu bilinen eseri alıp , sadece ilk 5 dk da orjinaline ‘benzer’ bir şekilde başlatıyor ve sonrasında sadece isimleri ele alarak yoluna çocuklar büyüyüp serpildiği haliyle devam ediyor! Ve sonrasında nasıl bu hale geldiklerini anlamadan kendi kurgusu ile senaryosuna uygun bir şekilde yoluna devam ediyor! İşin ilginç tarafı bildiğimiz bu iki masal karakteri cadı avcısı olarak karşımıza çıkıyorlar çıkmasına ama izledikçe bizi farklı sürprizlerin de beklediğini görüyoruz… Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları (Hansel and Gretel: Witch Hunters) uyarlandığı masalı ya da tarihi gerçekliği umursamadan kendi bildiği gibi devam edip tek derdi olan elindeki malzemeden 88 dakika boyunca sıkı bir aksiyon çıkarabilmek kaygısıyla hareket ediyor ve maalesef sürenin kısalığı, efektlerin basit oluşu ( bunda bütçenin çok düşük olması – 50 milyon dolar – etken mi acaba? iyi para ama kim bilir? ), makyajların çok anlamsız saçma ve basit oluşu ( yahu koskoca yönetmen kafasında böyle bir cadı profili çizmiş olamaz. o ne öyle, x-men filmindeki mutasyona uğramış yaratıklar gibi cadı tasviri. Sadece o değil garez gibi korku filmlerindeki korku materyallerinin benzeri bir şekilde var. ikisinin harmanlanması gibi.. iyi olmamış kısaca ) ve tabii ki müziklerin de kalitesiz oluşu ortaya çok başarılı bir film çıkarmıyor diyebilirim. Zaten Famke Janssen ile yapılan röportajlardan bir tanesinde verdiği ” baş cadı rolünü ev kredisinin taksitlerini ödeyebilmek için kabul ettim. ” cümlesi filmin ve oyuncuların ne kadar başarılı olduklarının da göstergesi belki de! Gretel için seçilen gemma arterton gerçekten çok güzel bir kadın ve onun için film izlenir mi? Evet izlenir! Diane Kruger, Eva Green, Gemma Arterton ve Noomi Rapace gibi isimler Gretel rolü için ortada dönen isimler olsa da isveçli komedyen Noomi Rapace favoriydi fakat onun rolü reddetmesi üzerine rol Gemma Arterton‘un oldu. Jeremy rnner görevimiz tehlike filminde de oyunculuk yaptığı için filmin çekimleri onun uygun olduğu zamanlarda devam edildi ve sanırım oyunculuğuna da bu yansıdı: fazla önem verdiği görevimiz tehlike filmindeki oyunculuğu kadar başarılı olmadı, gerektiği yerde gerektiği şeyleri robot gibi söyledi o kadar! Yönetmen ise ilginç biri: Norveçli Yönetmen Tommy Wirkola , bu mesleğe 2003’te başladı, Quentin Tarantino’nun Kill Bill’inin Kill Buljio adlı bir parodisiyle. 2009’da kendisininde oynadığı 2. filmini çektikten sonra «Kurt Josef Wagle And The Legend of the Witch Fjord» isimli bir korku filmi çekti.

Velhasıl..
Hansel ve Gretel çocuklar için değil daha çok yetişkinler için yapılmış, çocukluğunda bu masala bayılan insanları sinemaya çekmek için masalın isminin kullanıldığı fakat masalla neredeyse alakası olmayan farklı bir konunun işlendiği, başrolündeki ünlü oyuncular olmasaydı eğer İMDB gibi sitelerde 5 puan bile alamayacak seviyede standart bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Masalın geçmişimde yer alması nedeniyle ve Gemma Arterton için izlediğimi söylemem gerek. 🙂 Benim puanım 10 üzerinden 5. İyi seyirler.

Yorum Yap