İlginizi Çekebilir
ay-moon-afiş
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: Superman ve Batman – Kıyamet

Sinekritik: Superman ve Batman – Kıyamet
0

superman-batman-ApocalypseDünyanın en büyük film yapım ve TV yayın şirketlerinden biri olan Warner Bros. Entertainment’in sadece 2007 yılı hasılatı 11 milyar dolar! Böyle büyük bir pastanın kaynağı ise çizgi filmler, düşünebiliyor musunuz? Şirkete en büyük kârları 70li ve 80li yıllarda gerçekleştiren Superman ve Batman karakterlerini bir arada ekrana taşıma fikri her zaman vardı aslında: daha önce Justice League ile tüm kahramanları bir araya toplama çabası çizgi film serisi ile kendine yer bulmuştu ama Marvel stüdyolarının yaptığı gibi karakterlerin bir arada olduğu çeşitli filmler yapma çabası 2000 yılından beri Warner’in istediği bir şey ama bir türlü mümkün olmadı. Tabii bu durum film yapmalarına engel değil: mesela iki süper kahramanın 2000 yılından sonra en az 2 tane filmi daha çekilmiş ve beğenilmişti. Yine de bir türlü sinemada buluşamayan iki güçlü ve sevilen karakterin çizgi filmi önce Superman/Batman: Public Enemies adıyla 2009 yılında sonra da Superman / Batman: Apocalypse ( yani Superman ve Batman – Kıyamet ) adıyla da 2010 yılında yayınlanmış oldu.

Superman / Batman: Apocalypse filmi güzelce kurgulanmış; bol dövüşlü, aksiyon dolu bir çizgi film. Bu filmimizde aslında Supergirl’ü tanıma fırsatı elde ediyoruz çünkü filmin merkezinde o var. Yeni güçleri ile tanışması, kahramanların ona yardımcı olması ve dünyaya adapte olurken düşmanlarını tanımasını izliyoruz. Batman tabii ki kendi karakteri gereği hep geri planda ve kilit konumda, superman ise alışık olduğumuz şekilde önce duygularına yeniliyor sonra doğru kendini toparlıyor. Diğer güçlü kahramanlarda ekibimize yardım ediyor: ilginçtir, çoğu kahraman filminde yer alman ama yan kahraman karakterlerden bir kaçı bu filmde ölüyor! Bunun dışında süper kızın kripton gezegeninden ayrılışının klasik superman’ın ayrılışından farklı olmadığını da görüyoruz; herhalde senaristler böyle bir yolla yok olan kriptonda tek zeki ve geleceği düşünen ailenin superman’ın ailesi olmadığını söylemek istemişler! İleri de aynı gezegenden aynı şekilde kurtulan bir güçlü kahraman görürsek şaşmam! Kripto gezegeninden esrarengiz ve ansızın gelen Kriptolu Kara yani supergirl, kendi kişiliğini bulmaya çalışırken Wonder Woman’den de çok yardım alır: asıl gücüne de onun sayesinde ulaşır. Tabii ki bu acemi yeni misafirin durumundan yararlanmak isteyen düşmanları da onu kendi tarafına kendi yöntemleri ile çekmeye çalışırlar ama karşılarında durdurulamaz bir güç birliği vardır. Filme bu açıdan Justice League‘nin çekirdek versiyonu da diyebiliriz.

Supergirl’ün kendi kimliğini aradığı, dövüş sahnelerinin süper olduğu aksiyon dolu 1 saatlik bir eğlence sizleri bekliyor olacak.

İyi seyirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle