Sinekritik: 6 Süper Kahraman
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Sinekritik: 6 Süper Kahraman

0

6-big-hero-afisBig Hero 6, 2015’ün en iyi animasyon filmlerinden biri olacak gibi. İzleyicinin Walt Disney Animasyon Stüdyoları’ndan beklediği kalbe dokunan ve mizah dolu bir hikayeye sahip olmakla birlikte aksiyonla karışık bir komedi macera filmi aynı zamanda 6 süper kahraman. Aslında filmin yakışıklı jönü bir robot: Baymax! Filmi izledikten sonra benim de böyle bir robotum olsa keşke diye içinizden geçireceksiniz, eminim. 6 Süper kahramanın yönetmeni Chris Williams, yine Walt Disney Animasyon Stüdyoları’na ait olan Bolt’un da yönetmeni aynı zamanda. Yönetmenin diğer işleri arasında 2008 tarihli kısa metrajlı Glago’s Guest adlı bir film de var.

IF

Film, dehasının güçlerini kullanmayı öğrenen robot dahisi Hiro Hamada’yı, Hiro’ya bu konuda yardımcı olan muhteşem kardeşi Tadashi’yi, onlara çok benzeyen, macera bağımlısı olan arkadaşları GoGo Tamaga’yı, düzenli ve tatlı Wasabi No-Ginger’ı, kimya dehası Honey Lemon’ı ve fanatik Fred’in hikayesini anlatıyor. (Sinemalar.com) Her ne kadar bir animasyon olsa da; ister 20 yaşındaki, ister 40 yaşındaki bir insanın da keyif alarak izleyebileceği bir yapım olmuş: Hiro, bizim küçük mucidimiz. Boyundan büyük işler yapıyor: tabii ki eğitimi hakkında pek bilgimiz olmasa da aileden gelen bir ‘aşırı zekilik’ olsa gerek. San Fransokyo gibi hayali bir şehirde geçiyor olaylar: ilk başta Uzakdoğuda geçtiğini düşünsem de sonrasında insanlarında tıpkı filmin isminde olduğu gibi karışık olduğunu gördük. 6 Big Hero, resmi olarak bir Marvel çizgi romanından uyarlanmış fakat Marvel Sinematik Evren’i ile bir bağlantısı olmayan bir yapım: yani ileride Demir Adam veya Kaptan Amerika’nın animasyon versiyonunu görmeyeceğiz. 6 Süper Kahraman’da çocuk dahi Hiro, aslında takımın beyni: diğer karakterler figüran seviyesinde ‘inekler okulu’ öğrencileri sadece. Hiro’da ki bu ‘aşırı zeka’ çok orantısız gelebilir. Bilgisayar kodlarından tutun da bir kaç günde çok önemli bir buluş yapmasına kadar her şey izleyici açısından fantastik görünebilir. Fakat filmin esprisi de bu! Baymax ise çok tatlı mı tatlı, sevimli ve bir o kadar da zeki bir robot. Kendisini sevdiriyor. Onun olduğu her sahne hem diyaloglar açısından çok iyi hem seyir açısından keyifli ve sıcacık. Final bölümünü ‘acıtasyon’ öğelerini barındırsa da bir türlü duygusal patlama yaşayamıyoruz. Yine de animasyon filmlerde teknolojiye bağlı görüntü kalitesinin giderek arttığını ama hikaye kalitesinin giderek azaldığını düşünenlerden biri olarak filmde bu ikisinin orta karar gerçekleştirildiğini söylemek mümkün.

Big-Hero-6

6 Süper Kahraman, Marvel süper kahraman filmi yaratmaya uğraşsa da, hikayenin ana odağı Hiro ve Baymax ve bu ikili arasındaki arkadaşlık oluyor. Dürüstlük, arkadaşlık, insanlık ve yeri geldiğinde verilecek doğru kararlar açısından bakıldığında yararlı bir yapım ki bu da özellikle çocuk izleyiciler açısından eğitici bir görsellik sunuyor; fakat umarım çocukları ‘hayal dünyasında’ yaşatmaz.’ Marvel, Disney ve anime sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım olduğunu söylemek gerek.

İyi seyirler.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle