1. Ana Sayfa
  2. Genel

Dolemite Is My Name Eleştirisi

Dolemite Is My Name Eleştirisi
Dolemite Is My Name Eleştirisi
2
0

Gerçek hayattan uyarlanan yapımlar her zaman daha çok dikkatimi çekmiştir: hele ki başarılı oyunculuk ve izleyiciyi kendine çeken senaryo bir arada olduğunda tadından da yenmiyor. Eddie Murphy denince akla Amerikanvari komedi geliyor ki alışıldık filmlerini bilen biliyor zaten ancak filmin kadrosunda Wesley Snipes görünce (Blade ile ünlendi) Dolemite Is My Name adlı yapımı izlemek istedim. Gelin, bu ‘kara’ komedi filmi bir irdeleyelim.

Dolemite Is My Name aslında bir yeniden yapım aynı zamanda da gerçek hayattan bir uyarlama filmi olarak dikkat çekiyor. Netflix’in son dönemde başarılı yapımları da göze çarpıyor: her ne kadar tanıtımı çok fazla yapılmasa da benimde kadrosu itibariyle dikkatimi çektiğinden izlemek istedim. Filmin kadrosunda Eddie Murphy, Wesley Snipes, Keegan-Michael Key, Mike Epps, Craig Robinson, Tituss Burgess gibi isimler yer alıyor. Film En İyi Aktör ve En İyi Film (Müzikal veya Komedi) dallarında Altın Küre’ye aday olan bir yapım.

Dolemite Is My Name komedi mi?

Benim Adım Dolemite diye Türkçeye çevirebileceğimiz yapımın konusuna gelince; 1970’lerde Los Angeles’ta zorluk içinde yaşayan komedyen Rudy Ray Moore, adeta ikinci kişiliği haline gelen Dolemite ile ünlenir ve bununla yetinmeyerek oyunculuğunu sinemaya taşımak için her şeyi riske atar ve sonrasında olaylar gelişir.

 Dolemite Is My Name filmi oyuncularından bazıları
Dolemite Is My Name filmi oyuncularından bazıları

Aslında içerik ve sahneler itibariyle izleyiciyi içine çekemese de dönemi yansıtması açısından çok başarılı bir film diyebilirim. İlerleyen yaşına rağmen Eddie Murphy filmi adeta tek başına sırtladı: Siyahilerin ünlü komedyeni ve Rapin babası olarak görülen Rudy Ray Moore karakterini muazzam oynadı. 70 li yılların değişen yapısına birçok sahnede vurgu yapmasının yanında, klasik başarı öykülerinden farklı olan yapısıyla da dikkat çekiyor. Küfür filmde haddinden fazla; cinsel sahnelerde var.Zenci filmlerinde ne olmalı? Meme.” gibi replikleri, bizzat filmin içerisinde yansıtması da değişik olmuş. Bir biyografi filmi olması nedeniyle gerçeğe ne kadar bağlı kaldılar, araştırmadım ancak süresi ve konusu itibariyle oldukça dengeli kullanım sonucu kendini izletiyor. Ancak esprilerdeki kültür farkı aşırı derece bariz olduğundan çoğuna gülmek şöyle dursun, sırıtmıyorsunuz bile. (kendi adıma)

Dolemite İs My Name Fragman:

1970’lerde kaydettiği Dolemite komedi albümleri ve 1975 yapımı Dolemite filmi ile tanınan, 2008 yılında hayatını kaybeden komedyen ve oyuncu Rudy Ray Moore’un hayatına odaklanan filmden akla kalan herhangi bir söz yok: zaten filmin çoğu yukarıda dediğim gibi küfürlerle dolu. Ancak Murphy’nin oyunculuğu ve filmin müzikleri gerçekten başarılı diyebilirim. Müzikleri sevdim.

Ailecek izlenebilecek bir film değil, bunu da belirtelim. İyi seyirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle