İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress dashicons.min.css Kaldırma

WordPress dashicons.min.css Kaldırma

dashicons.min.css kaldırma
2

WordPress içerik yönetim sistemine sahip internet sitenize giriş yapan kullanıcılar için araç çubuğunun CSS dosyası dashicons.min.css içerisindedir. Bu dosyanın önemi nedir peki? Bu dosya özellikle Google Page Speed için önemlidir. Bu dosyanın HERKESE gösterilmemesi gerekir, bunlardan biri de Google’dir. Google’da doğal olarak bunu neden gösteriyorsun, kapat, herkesin görmemesi lazım, gereksiz diyor. Aslında bunu WordPress geliştiricileri neden düşünmüyor bilmiyorum ama, önemli. Sitenizin daha hızlı açılması ve page speed hız skorlarının daha yüksek çıkmasını istiyorsanız (ki isteyin) dashicons.min.css kodlarını kaldırabilirsiniz veya sadece admine veya sadece kullanıcılara gösterebilirsiniz.

dashicons.min.css sadece admine gözüksün

Standart bir şekilde tüm ziyaretçilere gözüken bu dosyası sadece admine göstermek istiyorsanız temanızın function.php dosyasını açın ve en alt satıra aşağıdaki kodu ekleyin:

/* dashicons.min.css sadece admine görünsün */
add_action( 'wp_print_styles', 'tn_dequeue_dashicons_style' );
function tn_dequeue_dashicons_style() { 
wp_dequeue_style( 'dashicons' );
}
/* #dashicons.min.css sadece admine görünsün */

Tamamen silmek istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

// remove dashicons
function wpdocs_dequeue_dashicon() {
	if (current_user_can( 'update_core' )) {
	    return;
	}
	wp_deregister_style('dashicons');
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'wpdocs_dequeue_dashicon' );

Sonrasında dosyayı kaydedin ve tamamdır. Sadece yöneticiler bu CSS dosyasını görür ve Google hız skorunuz artmış olur. (Ücretli temalarda function.php dosyası farklılık arzedebilir, üreticisine sorabilirsiniz. Genelde Tema düzenleme > Theme options kısmı altında yer alan functions.php dosyasıdır)

 dashicons.min.css dosyası kodlar arasına böyle saklanıyor işte.
dashicons.min.css dosyası kodlar arasına böyle saklanıyor işte.

Buraya bir not düşeyim: benim sitemde kullandığım Geoit teması gibi birçok güncel tema ile Cache ile Optimize eklentilerinde dashicons.min.css dosyasını kaldırmak veya sadece belirli kişilere göstermek için gerekli düzenlemeler mevcut. Örneğin Geoit temasında bu dosyası direkt kaldırma seçeneği var. Hummingbird Cache eklentisinde ise dashicons.min.css dosyasını kapatma veya footer’e taşıma veya sıkıştırma gibi birçok seçenek bulunuyor.

dashicons.min.css önemini Google hız skoruna etki etmesinden dolayı alıyor, yoksa bana göre gereksiz. WordPress geliştiricileri umarım ilerleyen zamanlarda bu konuda Google SEO açısından gerekli düzenlemeleri yaparlar diye düşünüyorum. Aslında Google hız için çok ufak bir artış olsa da arama sonuçları açısından katkısı olabilir, o yüzden bunu yapın derim. Zaten birçok WordPress SEO uzmanı, bu css kodunun kaldırılması konusunda öneride bulunuyor.

Google Hız Skoru gün geçtikte önem arz ediyor. Bu yüzden böyle bir makaleyi önemli buldum ve siteme ekledim. Herkes faydalansın. Zaman ilerledikçe WordPress üzerindeki birçok yararlı eklentide bu css dosyasını kaldırmak için özellik ekleneceğini düşünüyorum. WordPress SEO gelişmelerini takip etmekte fayda var.

Yorum Yap