1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

Wordpress Gutenberg Kısayol Tuşları

Wordpress Gutenberg Kısayol Tuşları
Gutenberg Klavye Kısayolları
10
6

Wordpress yazı eklemek için kullandığımız editörüne önce 4.7 sürümü ile değişikliklere gitti, 5.0 sürümü ile modern editör olan Gutenberg’i kullanıcılara sundu. Gutenberg ile editör üzerinde birçok değişiklik yapıldı. Yenilenen kısayollar yardımıyla fareye veya butonlara basmadan doğrudan klavye kısayolları ile birçok değişikliği yapmaya devam edebileceğiz.

Yalnız burada değişen şu; eski Wordpress sürümlerinde kullanmış olduğumuz birçok klavye kısayolu, yenilenen Gutenberg üzerinde kullanılmıyor. Ayrıca editör üzerinde klavye kısayollarını bulabileceğiniz / kullanabileceğiniz bir buton da yok.

Gutenberg Klavye Kısayolları nasıl bulunur?

Gutenberg üzerinde bulunan klavye kısayollarını bulmak için klavyeniz üzerinde Shift + Alt + H tuşlarına aynı anda basmanız yeterli. Bu tuşlara bastığınızda editör üzerinde kullanabileceğiniz klavye kısayollarını göreceksiniz. Aşağıya örnek bir resim ekliyorum:

Wordpress Gutenberg ile Shift + Alt + H tuşlarına bastığınızda Gutenberg Kısayol tuşları karşınıza çıkacaktır.

Wordpress Gutenberg editörü ile gelen yeni klavye kısayolları şu şekilde:

Gutenberg Kısayol Tuşları

CTRL + SHİFT + K = Bağlantı Kaldır
SHİFT + ALT + X = Metni Monospaced Font Göster
ESC = Seçimi Temizle
CTRL + SHİFT + , = Kenar Çubuğu Göster / Gizle
SHİFT + ALT + o = Blok Dolaşım Menüsünü Aç / Kapat
SHİFT + ALT + N = Düzenleyicinin Sonraki Bölümüne Git
SHİFT + ALT + P = Düzenleyicinin Önceki Bölümüne Git
ALT + F10 = En Yakın Araç Çubuğuna Git
CTRL + SHİFT + ALT + M = Görsel / Kod Düzenleyici
CTRL + SHİFT + D = Seçilen Blokları Kopyala
SHİFT + ALT + Z = Seçilen Blokları Kaldır
CTRL + ALT + T = Seçilen Blok Öncesine Yeni Blok Ekle
CTRL + ALT + Y = Seçilen Blok Sonrasına Yeni Blok Ekle
/ = Blok Türünü Değiştir

Yukarıda belirtilen kısayolları eski editörlerde kullanamayacağınızı, sadece Wordpress gutenberg editörde kullanabileceğinizi belirteyim. ayrıca bu editör ile wordpress iki yana yasla özelliğini kullanamadığınızı ancak kullanmak için yapabileceklerinizi anlattığım yazımı da okumanızı öneririm.

Wordpress Gutenberg ile modern bir editöre kavuşan içerik yönetim sistemi üzerinde klavye kısayolları işlemleri daha hızlı bir şekilde yapmanız açısından size fayda sağlayacaktır ancak halen geliştirilmeye devam eden Gutenberg eklentisi üzerinde yeterli sayıda kısayolun bulunmadığını da belirteyim. Bunun zamanla düzeleceğini düşünüyorum. Shift + Alt + H tuşlarına bastığınızda karşınıza çıkan Gutenberg klavye kısayolları, şuanlık çok revaçta kullanacağınız 1 – 2 kısayol dışında yeterli ve işlevi fazla olan kısayollarına sahip değil. Bakalım zaman ne gösterecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. gutenberg’e bir türlü alışamadım, kurduğum her siteye direkt olarak klasik düzenleyici eklentisini ekliyorum, alışmışız bir kere ne yapalım.

 2. 3 sene önce

  Başlıkların h2-h3 olarak seçilmesi konusunda yeni sistemde bir kısa yol bulamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı? Önceki sistemde kolayca kısa yol ile yapabiliyorduk.

 3. 3 sene önce

  Gutenberg, Wordpress’e gelmiş en iyi yeniliklerden birisi.

Yapılan Yorumlar
 1. 3 sene önce

  yıllardır kullandığım wp kısa yolları olduğunu bilmiyordum:D
  bilgi için teşekkürler

 2. 3 sene önce

  Gutenberg, Wordpress’e gelmiş en iyi yeniliklerden birisi.

 3. 3 sene önce

  Başlıkların h2-h3 olarak seçilmesi konusunda yeni sistemde bir kısa yol bulamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı? Önceki sistemde kolayca kısa yol ile yapabiliyorduk.

 4. gutenberg’e bir türlü alışamadım, kurduğum her siteye direkt olarak klasik düzenleyici eklentisini ekliyorum, alışmışız bir kere ne yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.