1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

WordPress bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi hatası çözümü

WordPress bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi hatası çözümü
1
5

wordpress-logo-680x400Wordpress içerik yönetim sistemine sahip bir internet siteniz var ise ve ” … dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi? ” benzeri bir hatayı özellikle resim, dosya veya tema yüklerken alıyorsanız; yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir. Bu hatanın kaynağı genellikle windows sunucularda klasör izinlerinin doğru yapılmaması veya host değişiklikleridir. WordPress bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi hatası çözümü için yapmanız gerekenler ver ayrıntılar şu şekildedir:

wp-content/uploads/2015/04 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hata kodu genellikle yukarıdaki gibidir.

hatanın çözümü için:

1 – public_html dahil wp-content, uploads, 2015 (yani yıl veya ay klasörlerinin hepsi) yazım izinlerinin 777 yani CMOD ayarlarının 777 olmasına dikkat edin.

(Not bu CMOD izinlerini FTP programı üzerinden yapmayın. Çünkü bazı windows sunucularda FTP üzerinden 777 yapsanız bile izinler değişmiyor aslında… O yüzden cpanel veya pleks panel veya kullandığınız panelin dosya yöneticisi kısmından bunu kontrol etmeniz gerekiyor.)

2 – Eğer sorun hala devam ediyorsa; WordPress yönetici panelinizi açın. Ayarlar kısmında yer alan Ortam seçeneğine tıklayın. Ortam ayarları kısmından Yüklemeleri bu klasörde sakla // Varsayılan:wp-content/uploads şeklinde olduğundan emin olun. Eğer değilse, düzeltin.

3 – Eğer varsayılan olarak işaretlenmesine rağmen hala sorun yaşanıyorsa, Yüklemelerimi aylık -ve yıllık- bazda klasörlerde tut karşısındaki işareti kaldırıp tekrar deneyin.

NOT: Bazı sitelerde safe mod özelliği kapalı olursa da bu hata alınıyor diye bir kaç forumda yazanlar oldu. Bunu da hosting sağlayıcınıza sorun, düzelttirin.

Bu işlemleri sırasıyla yaptığınıza emin olun.
Eğer sıraya uygun bir şekilde yapmanıza rağmen hala hata çözülmemiş ile hosting sağlayıcınızı değiştirin. :)

Kolay gelsin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (5)

 1. 7 sene önce

  Merhaba Ben Sizin Gibi Sitenin görünüşü Yapamıyom Bana Yardımcı Olurmusunuz benim sitemde Wordpress giriş şeyleride yapamıyom bana Yardım EEdermisiniz Lüfen

 2. 7 sene önce

  Hocam eline sağlık harika bir iş çıkartmışsın :) içinden çıkamadığım bu durumu faydalı paylaşımın ile kökten çözdüm, teşekkürler..

 3. 4 sene önce

  Teşekkür ederiz az önce bu sorunu yaşadım ve anlattığınız yöntem ile çözdüm

 4. wp-content ve uploads klasörüne 777 vermek sitenizi güvenlik zaafiyetlerine açık bırakmak demek. Yapabileceğiniz en büyük hata 777 vermek olur. Dizindeki klasörler 755, dosyalar ise 644 olmalı. ssh üzerinden aşağıdaki komutları çalıştırıp chmod ayarları düzenlenebilir.

  chown www-data:www-data -R * # Let Apache be owner
  find . -type d -exec chmod 755 {} ; # Change directory permissions rwxr-xr-x
  find . -type f -exec chmod 644 {} ; # Change file permissions rw-r–r–

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.