Otomatik sayfa yenileme kodları
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

Otomatik sayfa yenileme kodları

9

wordpress-otomatik-sayfa-yenilemeWordpress blogunuzda yer alan sayfaların ve/veya yazıların otomatik olarak yenilenmesini yani sayfanın yeniden yüklenmesi istiyorsanız, aşağıdaki kodlardan size uygun olanı seçip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Peki otomatik sayfa yenileme özelliğinin ne gibi bir faydası olacaktır size? Öncelikle sitenizin alexa değerinin yükseleceğini (yani sıralamanızın düşeceğini) söylemek mümkün ki bu iyi bir şey. Bu özelliği şuan özellikle bir çok haber sitesinin yanında blog siteleri de kullanıyor. Özellikle canlı skor, maç sonuçları gibi siteler için bu kod çok önemli. Otomatik sayfa yenileme işleminin wordpress tabanlı siteler dahil hiç bir siteye google açısından zararı da olmuyor; bunu da belirteyim.

Wordpress Otomatik sayfa yenileme kodları aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

Header.php tema dosyasında bazı php kodlarını ekleyerek. Bunun için wordpress blogunuzda görünüm > Düzenleme kısmından header.php dosyasına giriş yapmak. Sadece birazcık kod bilgisi bilmeniz gerekiyor, o kadar.

Gelelim şimdi otomatik sayfa yenileme kodlarına. Lütfen bu işlemleri yapmadan önce yedeğinizi alın!

Aşağıdaki kod genel bir koddur ve neredeyse tüm sitelerde kullanabilirsiniz. Wordpress siteniz için ise yapmanız gereken header.php dosyasında <title> etiketinden hemen sonra bu kodu eklerseniz, çalışacaktır. Ben 60 rakamını kullandım, kendi blogumda da kullanıyorum. Bu şu demek: 60 saniye de yani 1 dakikada bir o an blogumdaki hangi sayfa ya da yazı açıksa o otomatik olarak yeniden yüklenecek demektir. Siz bunu örneğin 300 yapıp 5 dakika da bir yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Daha düşük bir rakamda yazabilirsiniz; burada unutmamanız gereken yazacağınız rakamın saniye olarak hesaplandığıdır.

İşte kod: <meta http-equiv="refresh" content="60">

otomatik-sayfa-yenileme-kodu

Bununla yetinmeyip, daha farklı işlemler de yapabiliriz. Yani belirli bir sayfanız içinde bu kodu çalıştırabilirsiniz. Kategorileriniz için de olabilir. Aşağıda bu isteklere göre şekillenebilecek kodları sizlerle paylaşıyorum.

Eğer sadece anasayfadayken, site anasayfasının yenilenmesini istiyorsanız header.php dosyasınızı yine açıp </header> kodundan hemen önce aşağıdaki kodu girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_home()) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer sadece belirli bir yazınızda wordpress otomatik sayfa yenileme kodunun çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu kullabilirsiniz. Burada 17 rakamıyla belirttiğim ilgili yazınızın İD numarasıdır. Bu numara wordpress yazılarınızın hemen karşısında yazar. Siz hangi yazıyı istiyorsanız onun İD numarasını bu kodda gereken yere yazmalısınız. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_single( '17' )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer tek bir yazı değil de birden fazla yazıda otomatik sayfa yenilenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Burada yine yukarıdaki kodda olduğu gibi yazılarınızın İD numaralarını yazacaksınız. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_single( array( 17, 19, 1, 11 ))) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer yazılarınızdan herhangi birinin değil de wordpress blogunuzda oluşturduğunuz herhangi bir sayfanın otomatik olarak yeniden yüklenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Yine burada sayfanızın İD numaranızı siz 47 yazan yere yazmalısınız, unutmayın. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_page( 47 )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Yine eğer birden fazla sayfanızın otomatik olarak yeniden yüklenmesi için sayfa İD numaralarını aşağıdaki yere ekleyerek yapabilirsiniz. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_page( array( 42, 54, 6 ) )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Sayfa veya yazılarınızda değilde herhangi bir kategoride sayfanın yenilenmesini istiyorsanız yapmanız gereken aşağıdaki kategori kimliği 7 olan yere sizin kategorinizin kimliğini yani İD numarasını yazmak. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_category( '7' )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

60 rakamı yazımda bahsettiğim gibi 60 saniyeye tekabül ediyor. Siz daha fazla veya az ise saniye cinsinden düzeltip yazabilirsiniz. Bu kodlar aynı zamanda yazar sayfasında, arşiv sayfalarında da yazılabilir tabii. Kodlarla ilgili sıkıntı yaşarsanız lütfen yazınız.

Kolay gelsin. : )

Kaynak: http://wpgyan.com/auto-refresh-wordpress-pages-and-post

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. hangi yazınızda????

 2. Merhaba; şu yazımda bu konuyu anlattım. Okuyabilirsin.

 3. Yazınız benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim ancak bir sorum olacak;
  Woocommerce kullanıyorum ve ürünlerim var. Otomatik yenileme yapmasını istemediğim 2 sayfam var. İletişim sayfası ve teklif alma sayfası bu iki sayfa harici diğer tüm sayfalarımda otomatik yenileme yapmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

Yapılan Yorumlar
 1. 7 sene önce

  bo kudu siteme uygularsam
  herhangi bir zararı olmaz demi

 2. Peki bu saçmasapan özelliği ekleyen sitelerin bu kodları kullanarak sayfayı 60 saniyede bi yenilemesini engellemek için ne yapmak gerekiyor. Örnek posta gazetesinin sitesine girdiğimde iki dakikada bi sayfayı yenilemesini nasıl engelleriz.

 3. Yazınız benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim ancak bir sorum olacak;
  Woocommerce kullanıyorum ve ürünlerim var. Otomatik yenileme yapmasını istemediğim 2 sayfam var. İletişim sayfası ve teklif alma sayfası bu iki sayfa harici diğer tüm sayfalarımda otomatik yenileme yapmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

  • Merhaba, tek tek sayfaları otomatik yenileme kodu zaten yazımda var ama sadece iki yazıyı engellemek için bir kod yok bildiğim kadarıyla; ancak Refresh Post Page WUD adlı eklenti ile yazıları girerken otomatik sayfa yenilemesi yapıp yapmamasını ve kaç saniyede yapmasını; ayrıca hangi yazılarının otomatik yenilenmesini istemiyorsan seçebiliyorsun. kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir