1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

Google Analytics Etiketi (gtag.js) WordPress’e Nasıl Yüklenir

Yalnızca birkaç adımda eski Google Analytics izleme kodundan yeni Global Site Etiketi izleme kodu snippet'ine (gtag.js) nasıl geçeceğinizi öğrenin.

Google Analytics Etiketi (gtag.js) WordPress’e Nasıl Yüklenir
Google Analytics Kodu Ekleme
1
0

Google popüler ve biz web site yöneticileri için önemli olan Google Analytics platformunu adeta yeniledi. Google, Analytics platformu üzerinde eski analytics.js kodunun yerini alacak Global Site Etiketi (gtag.js) adlı yeni bir JavaScript etiketlemeyi kullanıma sunmuş oldu. Bu yeni izleme / takip çerçevesi, verileri izler ve yalnızca bir kod kullanarak Google Analytics, Google Ads ve Google Marketing Platform gibi tüm Google pazarlama araçlarınızla paylaşabilecek. Wordpress platformu üzerinde de aktif olarak kullanabileceksiniz.

Global Site Etiketi (gtag.js) nedir?

Google gtag.js etiketi, sitelerinize yapılan ziyaretlerin takip edildiği, hangi siteden / platformdan / tarayıcıdan / ilden sitenize ulaştığını, demografik yapısını vs. takip ederek sizlere sunan popüler bir platformdur. Bu verileri diğer Google platformları ile paylaşır. Bu da Google üzerinde kullandığınız herhangi bir platform için web sitenize farklı kodlar eklemenizi engeller. Dolayısıyla sitenizin hızına olumlu etki yapar, kod yapınız daha sade olur, daha az kaynak kullanılır.

Neden önemlidir?

Yukarıda dediğim gibi birçok hizmeti bağlaması nedeniyle web sitenizin hedef kitesini daha iyi anlayabilmenize katkı sağlayacaktır. Bu size içerik oluştururken fikir verdiği gibi, size zaman kazandıracak ve web sitenizi yönetmek konusunda kolaylık sağlayacaktır.

WordPress'e Global Site Etiketi (gtag.js) eklediğinizde panelden takip ekranı bu şekilde...
WordPress’e Global Site Etiketi (gtag.js) eklediğinizde panelden takip ekranı bu şekilde…

WordPress’e Global Site Etiketi (gtag.js) nasıl kurulur?

WordPress sitenizde Google Analytics’i sıfırdan kurmanıza ve ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde kullanmanıza yardımcı olmak için ister eklenti kullanabilir isterseniz sadece size verilen kodu doğru yere ekleyerek yetinebilirsiniz. MonsterInsights gibi eklentiler Wordpress eklenti havuzunda yer alıyor. Bu eklentiler, size herhangi bir kod bilgisi olmadan Analytics kodunu sitenize eklemenize yardımcı olabilir. (MonsterInsights profesyonel bir eklentidir, o yüzden ücretlidir. 14 gün deneme süresi vardır. Ancak çok da gerekli değil, basit ve kullanışlı – ücretsiz eklentiler de vardır.) Wordpress eklenti havuzunda “Google Analytics” şeklinde arama yaparak ücretsiz eklentileri de bulabilirsiniz.

Google Analytics (gtag.js) kodunu Google Analytics hesabınızda İzleme bilgileri > İzleme kodu kısmında yer alan kodu kopyalayarak isterseniz yukarıda dediğim gibi eklenti yardımıyla veya temanızın <HEAD> kısmına ilk öğe olarak ekleyin. Ekledikten sonra test trafiği göndererek sonucu deneyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle