Wordpress sitenizde yazılara son güncelleme tarihi ekleme
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

Wordpress sitenizde yazılara son güncelleme tarihi ekleme

0
wordpress-yaziya-son-guncellenme-tarihi-ekleme
Wordpress sitenizde yazılara son güncelleme tarihi ekleme

Blog yazmak eğlenceli ama yazarken takipçileri de düşünmek gerek: özellikle uzun soluklu bir wordpress blogunuz varsa yani uzun süredir yazılar yazıyorsanız; bir süre sonra yazılarınızın güncelliği kaybolmuş olabilir. Wordpress temaların çoğu sizin istekleriniz dışında sadece ‘beğendiğiniz’ temalardan oluşmakta: yani tamamen kontrolünüzde değil. Yazdığınızın yazıların tarihi de önemli olabilir; bunun eksikliğini ben de blogumda yaşıyordum. Örneğin ‘ Google Kapandı ‘ adlı makalemi ben 2013 yılında yazdım fakat bu yazıyı yazarken bile farklı bir haber nedeniyle google kapandı diye arama yapan ziyaretçiler yine aynı yazıya ulaşıyordu. Güncelliği değiştiğinden ya yazıyı silmem gerek ya da yazıya tarih eklemem gerek ki ziyaretçi ‘ heh bu eski ‘ diyebilsin. Bu yazımızda Wordpress sitenizde yazılara son güncelleme tarihi ekleme yi öğreneceğiz.

İşte bu gibi konular önemli olduğu için, deneme yanılma yoluyla (çünkü tema kodlarınız farklı olabilir) aşağıdaki kodu eklediğinizde, yazınızda son güncelleme tarihi gün/ay/yıl olarak çıkacaktır.  Öncelikle yönetici panelinizden Görünüm > Düzenleyici‘ye girip sayfalarınıza eklemek istiyorsanız page.php, yazılarınıza eklemek istiyorsanız single.php dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz gerekiyor. Tabii öncesinde bu iki sayfanın yedeğini alın. Kodu ise ?> dan sonra eklemeniz gerekiyor. Burada temanızın kodları farklı olduğundan tam olarak nereye eklemeniz gerektiğini söylemem doğru olmaz: deneme yanılma yoluyla ekleyip, kaydettikten sonra herhangi bir yazıyı açarak tarihin görüntülendiği kısmı kontrol edebilirsiniz. En sonunda doğru yeri bulacaksınız eminim. :)

Kod aşağıdaki gibidir:

<?php the_modified_time('j F Y') ?>

Eğer tarihi gün ay yıl şeklinde değil de farklı şekillerde de yayınlamak istiyorsanız aşağıdaki wordpress kod sayfasında örnek kodlar var; onları da kullanabilirsiniz. Bu şekilde wordpress yazınızda tarihleri göstermiş olacaksınız.

http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time

Okumaya Devam Et
Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle