1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress ‘utf8mb4_unicode_ci’ Hatası Çözümü

WordPress ‘utf8mb4_unicode_ci’ Hatası Çözümü

utf8mb4_unicode_520_ci ve utf8mb4_unicode_ci hatası çözümü
5

WordPress tabanlı internet sitesinin, başka bir hosting firmasına (web alanına) taşınması esnasında karşılaşılan veritabanı hatalarından bir tanesi de #1273 – Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_ci ve #1273 – Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_520_ci şeklindeki hatadır. Bu hata, taşınan yer ile taşınılan yer arasındaki mysql sürümünde yaşanan uyumsuzluk nedeniyle meydana gelmektedir. (aşağıdaki resimde bu hatayla karşılaşılan örnek bir resim sizlerle paylaşılmıştır)

utf8mb4_unicode_520_ci ve utf8mb4_unicode_ci hatası çözümü
utf8mb4_unicode_520_ci ve utf8mb4_unicode_ci hatası çözümü

WordPress utf8mb4_unicode_ci hatası

Bu hatanın sebebi yukarıda belirttiğim gibi her iki sunucu (web alanı veya hosting) üzerinde bulunan mysql sürümleri arasındaki uyumsuzluk nedeniyle ortaya çıkmasıdır. Bu sorunu basit bir şekilde çözebilirsiniz. WordPress sistemlerde karşımıza çıkan bu hatayı çözmek için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekir.

WordPress utf8mb4_unicode_520_ci hatası

Öncelikle indirdiğiniz dosyayı notepad yardımıyla açın.
Öncelikle indirdiğiniz dosyayı notepad yardımıyla açın.

Bu hatayı çözmek için öncelikle sitenize ait .sql dosyanızı yani databaseninizi yani veritabanını bilgisayarınıza öncelikle indirmeniz gerekiyor. Bunun için phpmyadmin üzerinden sql yedeğini alabilirsiniz veya internet üzerinden veritabanı yedeği nasıl alınır diye araştırabilirsiniz. Veritabanını öncelikle bilgisayara indiriyoruz, sonrasında ise bu dosyayı önerim olan notepad++ ile açın.

Yukarıdaki gibi seçenekleri doldurduktan sonra replace all yani tümünü değiştir seçeneğine tıklayın.
Yukarıdaki gibi seçenekleri doldurduktan sonra replace all yani tümünü değiştir seçeneğine tıklayın.

Açtıktan sonra ctrl + f seçeneği ile arama yapıp, tümünü değiştir seçeneği ile değişiklikleri yapabileceğinizi hatırlatayım. Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki işlemleri dediğim şekilde yapın;

1 –

Aranan : utf8mb4_unicode_ci

Değiştir : utf8_general_ci (TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR)

2 –

Aranan : utf8mb4_unicode_520_ci

Değiştir : utf8_general_ci (TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR)

3 –

Aranan : utf8mb4

Değiştir : utf8 (TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR)

Parantez içinde belirttiğim gibi tümünü değiştir seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Böylelikle veritabanı içerisinde bulunan aranan kısmına yazılan kelimeler, değiştir kısmına yazdığınız kelime ile değişmiş oluyor. Sonrasında dosyayı kaydet deyip, phpmyadmin üzerinden sql dosyanızı tekrar veritabanına yüklüyorsunuz.

İşlemleri doğru yaptıktan sonra sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Burada anlatılan yöntem, sql dosyasının bilgisayarınıza indirilerek dosyanın hata vermesine neden olan ve taşınan sunucuyla uyumsuz olan kodların, değiştirilmesi yöntemidir. Bunun yerine phpmyadmin üzerinde de kod yazarak, bu düzenlemeyi yine aynı mantıkla düzeltmek mümkün ama işi basit ve herkesin yapabileceği şekilde çözmek istediğimden bu yöntemi anlattım.

Bu hatanın genelde MySQL 5.5 sürümünden 5.6 sürümüne geçiş yapanlar (hem site bazında hem de veritabanı yükseltme sonrası) karşılaşıyor. Bu hata aynı zamanda sql dosyasını bilgisayarına indirip örneğin WAMP Server yani local üzerinde çalışma yapanlarında karşısına çıkabilir. Bu gibi durumlarda sed -i 's/utf8mb4_unicode_520_ci/utf8mb4_unicode_ci/g' your_sql_file.sql kodunu kullanarak da bu sorunu çözebilirsiniz. (Biraz daha profesyonel bir durum, gerekli yerleri doldurmak gerekiyor)

Burada yazdıklarımı yabancı dilde videolu bir şekilde anlatan arkadaşın videosunu da sizlerle paylaşmak istiyorum:

Anlatım yabancı dil de ama mantık aynı; öncelikle taşımak istediği siteye ait veritabanını yükleyip, hata kodunu sizlere gösteriyor. Sonrasında veritabanını bilgisayarında açıp, gerekli düzenlemeleri yapıyor. Sonrasında kaydedip tekrar yüklüyor. Bu kadar basit. : )

1273 – Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_ci’ çözümü, 1273 – Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_520_ci’ çözümü, utf8mb4_unicode_ci to utf8_general_ci utf8mb4_unicode_520_ci to utf8_general_ci,  ‘utf8mb4_unicode_ci’ Hatası ve Çözümü, wordpress ‘utf8mb4_unicode_ci’ Hatası ve Çözümü

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. icon_avatar
  2 sene önce

  Güzel bir konuya değinmişsiniz. Özellikle site taşımaları zamanı karşılaşılan bir durum.

 2. icon_avatar

  Hatayı alan biriyisim, bir çok yerde araştırdım bu kadar detaylı bir açıklama göremedim. Hatanın çözümünü yazıda yazdığınız şekil de harfiyen uygulamadım ve hata filan kalmadı. Anlatım için teşekkürler! hknkr.com bir numara!

 3. icon_avatar

  çok teşekkür ederim. uzun zamandır bu hatayı çözmek için uğraşıyordum. Sizin kadar detaylı anlatan yok.

 4. icon_avatar

  Off çok büyük bir zahmetten kurtardınız bu güzel makale için ve bizi bilgilendirip konuya hakim olmamızı sağladığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır 🙂 Hizmetlerinizden dolayı teşekkürler.

 5. icon_avatar
  2 sene önce

  bu çözüm ile beraber sitemizde çıkan bu sorunu hallettik. Artık database’de böyle sorunlarla karşılaşmıyoruz. Sizde mysql ve php versiyonlarınızı güncellemeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir