Wordpress sayfası otomatik yenileme
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

Wordpress sayfası otomatik yenileme

4

Wordpress içerik yönetim sistemi ile kurulmuş blogunuzda / internet sitesinde yer alan sayfaların ve/veya yazıların veya herhangi bir yazının otomatik olarak yenilenmesini yani sayfanın yeniden yüklenmesi istiyorsanız, aşağıdaki kodlardan size uygun olanı seçip temanızda bulunan belirtilen kısma ekleyerek gerekli işlemleri yapmanız sonucunda Wordpress siteniz otomatik yenileme işlemine sahip olacaktır. Peki otomatik sayfa yenileme özelliğinin ne gibi bir faydası olacaktır size? Öncelikle sitenizin alexa değerinin yükseleceğini (yani sıralamanızın düşeceğini) söylemek mümkün ki bu iyi bir şey. Bu özelliği şuan özellikle bir çok haber sitesinin yanında blog siteleri de kullanıyor. Özellikle canlı skor, maç sonuçları gibi siteler için bu kod çok önemli. Otomatik sayfa yenileme işleminin wordpress tabanlı siteler dahil hiç bir siteye google açısından zararı da olmuyor; bunu da belirteyim.

Wordpress Otomatik sayfa yenileme kodları aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

Header.php tema dosyasında bazı php kodlarını ekleyerek sayfanızın otomatik olarak F5 yapmasına bir nevi sahip olacaksınız. Bunun için wordpress blogunuzda görünüm > Düzenleme kısmından header.php dosyasına öncelikle giriş yapacaksınız. Gerisi sadece birazcık kod bilgisi bilmeniz ile alakalı, o kadar. Yedek almayı unutmayın!

Wordpress otomatik yenileme

Gelelim şimdi otomatik sayfa yenileme kodlarına.

Aşağıdaki kod genel bir koddur ve neredeyse tüm sitelerde kullanabilirsiniz. Wordpress siteniz için ise yapmanız gereken header.php dosyasında <title> etiketinden hemen sonra bu kodu eklerseniz, çalışacaktır. Ben 60 rakamını kullandım, kendi blogumda da hali hazırda kullanıyorum. Bu şu demek: 60 saniye de yani 1 dakikada bir o an blogumdaki hangi sayfa ya da yazı açıksa o otomatik olarak yeniden yüklenecek demektir. Bu tüm sayfalarınız yani tüm siteniz için geçerlidir, bunu lütfen unutmayın. Siz bunu örneğin 300 yapıp 5 dakika da bir yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Daha düşük bir sayıda yazabilirsiniz; burada unutmamanız gereken yazacağınız rakamın saniye olarak hesaplandığıdır. Yani saniye cinsinden yazıyoruz sayıyı.

İşte kod: 

<meta http-equiv="refresh" content="60">
Wordpress otomatik yenileme işlemi tüm site için yukarıdaki gibi yapılabilir.
Wordpress otomatik yenileme işlemi tüm site için yukarıdaki gibi yapılabilir.

Bununla yetinmeyip, daha farklı işlemler de yapabiliriz. Yani belirli bir sayfanız içinde bu kodu çalıştırabilirsiniz. Kategorileriniz için de olabilir. Aşağıda bu isteklere göre şekillenebilecek kodları sizlerle paylaşıyorum.

Eğer sadece anasayfadayken, sadece site anasayfasının yenilenmesini istiyorsanız header.php dosyasınızı yine açıp </header> kodundan hemen önce aşağıdaki kodu girmeniz gerekiyor.

Wordpress yazıları otomatik yeniden yükleme

<?php if(is_home()) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer sadece belirli bir yazınızda wordpress otomatik sayfa yenileme kodunun çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu kullabilirsiniz. Burada 17 rakamıyla belirttiğim ilgili yazınızın İD numarasıdır. Bu numara wordpress yazılarınızın hemen karşısında yazar. (Yazılar kısmına girip bakabilirsiniz) Siz hangi yazıyı istiyorsanız onun İD numarasını bu kodda gereken yere yazmalısınız. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_single( '17' )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Eğer tek bir yazı değil de birden fazla yazıda otomatik sayfa yenilenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Burada yine yukarıdaki kodda olduğu gibi yazılarınızın İD numaralarını yazacaksınız ancak yazdığınız yazı İD leri arasına virgül koyarak birbirinden ayıracaksınız.. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_single( array( 17, 19, 1, 11 ))) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Wordpress sayfaları otomatik yeniden yükleme

Eğer yazılarınızdan herhangi birinin değil de wordpress blogunuzda oluşturduğunuz herhangi bir sayfanın otomatik olarak yeniden yüklenmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Yine burada sayfanızın İD numaranızı siz 47 yazan yere yazmalısınız, unutmayın. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_page( 47 )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Yine birden fazla sayfanızın otomatik olarak yeniden yüklenmesi için sayfa İD numaralarını aşağıdaki yere ekleyerek yapabilirsiniz. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_page( array( 42, 54, 6 ) )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

Wordpress kategorileri otomatik yeniden yükleme

Sayfa veya yazılarınızda değilde herhangi bir kategoride sayfanın yenilenmesini istiyorsanız yapmanız gereken aşağıdaki kategori kimliği 7 olan yere sizin kategorinizin kimliğini yani İD numarasını yazmak. Bu kodu temanızın header.php dosyasında </header> kodundan hemen önce girmeniz gerekiyor.

<?php if(is_category( '7' )) { echo '<META HTTP-EQUIV="REFRESH" CONTENT="60">' ; } ?>

60 rakamı yazımda bahsettiğim gibi 60 saniyeye tekabül ediyor. Siz daha fazla veya az ise saniye cinsinden düzeltip yazabilirsiniz. Bu kodlar aynı zamanda yazar sayfasında, arşiv sayfalarında da yazılabilir tabii. Kodlarla ilgili sıkıntı yaşarsanız lütfen yazınız.

Yukarıda bahsettiğim gibi bu işlemler genelde Wordpress sitenizin daha fazla reklam vs. gösterimine ve alexa değerinin yükselmesine neden olur, olumlu bir şeydir.

Kolay gelsin. : )

Kaynak: http://wpgyan.com/auto-refresh-wordpress-pages-and-post

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (4)

  1. Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim

  2. 3 sene önce

    Bu yöntem ile gerekli sıralamaları yakalayacağımı düşünüyorum,umarım başarılı olurum. Paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

  3. Merhabalar;

    komple içeriği değilde Content hariç her yeri refresh yapmak istiyorum nasıl yapabilirim. Ancak content olduğu gibi duracak video içeriği var çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir