İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

Wordpress Facebook Instant Articles Kurulumu Resimli Anlatım

Wordpress Facebook Instant Articles Kurulumu Resimli Anlatım
6

Son zamanlarda daha hızlı açılan makale/haber sayfalarına Google önem vermeye başladı. Özellikle mobilden giren kullanıcılar açısından daha kullanışlı, hızlı ve az reklamlı olan bu sayfalara günümüz dünyasında erişim sağlayan kullanıcı sayısı gitgide artmaya devam ediyor. Bu yüzden Facebook, Google gibi teknoloji devleri mobil kullanıcıların daha kullanışlı bir şekilde içeriklere ulaşmaları için çalışmalar yapıyor. Google’in AMP uygulaması sonrası Facebook’ta adını Instant Articles olarak duyurduğu hızlı makaleler sistemini tanıttı. Henüz ülkemizde çok etkin olmayan bu yeni sistem, Wordpress kullanıcıları içinde uygun. Bu yazımda sizlere Wordpress Facebook Instant Articles Kurulumu nasıl yapılır ı resimli olarak anlatmaya çalışacağım.

Wordpress Facebook Instant Articles Kurulumu

Facebook Instant Articles hem kodla hem de eklenti yardımıyla Wordpress sitenize entegre edebilirsiniz. Ben blog siteme kod ile ekledim fakat yazımda daha basit olması açısından eklenti yardımıyla nasıl Facebook Instant Articles kurulur sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Tabii ki daha profesyonel eklemeler yapılabilecek bir sistem ama başlangıç için şimdilik kurulumu yapmanız kâfi. Açıkçası ben de daha başlangıç kısmındayım. Dün başvuru yaptım.

Normalde kod ile yapmak istediğinizde aşağıdaki resimde olduğu gibi Facebook tarafından verilen kodu siteniz header.php veya index.php içerisinde yer alan head kodundan önce eklemeniz ve sonrasında siteyi doğrulaya basmanız yeterliydi. Sonraki işlemleri yine ilgili sayfadan gerekli yerleri doldurarak tamamlıyordunuz. Fakat eklenti yardımıyla nasıl yapılırı anlatacağım dediğim gibi..

facebook instant articles
Facebook Instant Articles kod yardımıyla ile kurulum ilk kısım

Kurulumu yapmak için Instant Articles for WP eklentisini ister FTP’den ister de eklenti kurulumu kısmından indirip, etkinleştirin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra admin panelinin sol alt tarafından yer alan Instant Articles bölümüne giriş yapalım. (Gerçi eklentiyi ilk kurduğunuzda admin panelin üst kısmında bir uyarı yazısı gelecek, bu kısımdaki setup wizard a tıkladığınızda direkt eklentinin ayarlar kısmına yani aşağıdaki kısmı açacak.) Sayfamızın ID numarasını gereken yere yazıp, kaydet tuşuna basalım. (Sayfa ID numaranız sayfanızın hakkında kısmında tümünü göre basın, açılan kısımda en altta sayfa kodu yazar, sayfa ID numaranız budur)

Instant Articles for WP eklentisini kurduk ve sayfamızın kodunu ekledik.

Bu aşamadan sonra hızlı makaleler için Facebook’a başvuruda bulunmamız gerekiyor. https://www.facebook.com/instant_articles/signup adresine giriş yapıp işlemlere devam ediyoruz. Bu kısımda sizin Facebook üzerinde yönetici olduğunuz sayfalar yer alacak. Bu sayfalardan Hızlı Makaleler için hangi sayfayı kullanmayı düşünüyorsanız onu seçip, kuralları kabul ediyorumu seçerek, “Hızlı Makaleler Araçlarına Eriş” seçeneğine basıyoruz ve devam ediyoruz.

Bu bölümden sonra, seçtiğimiz sayfamıza Hızlı Makaleler ekleniyor ve yayınlanma araçları sekmesinde sol alt kısımda yer alıyor. Bu bölümden hızlı makaleler işlemlerini yapacağız. Bazı ayarlamalar daha yapmamız gerekiyor. İlk önce araçlar kısmına sitemizin adresini tam ve doğru bir şekilde yazıyoruz. Sonrasında URL sahipliğini al seçeneğini tıklıyoruz. Eğer yukarıdaki eklentiyi kurmuş, sayfamızın kodunu doğru bir şekilde eklemiş iseniz (sayfa ID numarasını) sayfanız onaylandı demesi gerekiyor.

Üretim RSS akışı kısmına ise sitenizin RSS adresini yazıp kaydet tuşuna basın. Bu kısımdan sonra diğer seçenekler zaten default seçenekler, eğer profesyonel ayarlamalar yapmayı düşünmüyorsanız, bu kısımlara dokunmayın. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey, logo eklemek olacaktır. Çünkü hızlı makaleler için başvuru yapmadan önce, en sık çıkan hata logo eksikliği oluyor. Aslında Facebook direkt sitenin logosunu kendi çekseymiş iyi olacakmış ama neyse; bunu yapmak için Stiller kısmına girip Default temaya basıyorsunuz.

Logonuzun Facebook’ın istediği boyutlarda, png uzantılı ve şeffaf olmasına dikkat edin. Kaydet diyerek işlemi tamamlayın ve kapat seçeneğine tıklayarak çıkış yapın. Bunları yaptığınızda eksik logo hatası ile karşılaşmaz ve çözüm bulmuş olacaksınız. Bu aşamadan sonra değerlendirmeye gönder seçeneğine basarak, sitenizin facebook instant articles olarak eklenmesini/onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Instant Articles nasıl para kazanılır?

Facebook Instant Articles ile gelen bir yeni özellikte para kazanma şansınızın olması… Özellikle web site yapımcıları ve bloggerler için güzel bir haber olsa gerek. Peki, Facebook Instant Articles para kazanma özelliği nasıl kullanılır? Facebook Instant Articles Audience Network ile para kazanabilirsiniz. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra, eğer başvurunuz kabul edilirse, aşağıdakileri yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz:

Facebook Audience Network ile para kazanabilirsiniz.

Sayfanız > Hızlı Makaleler > Yapılandırma kısmında yer alan Audience Network seçeneğine bastığınızda, otomatik olarak bir uygulama oluştulur; sayfa adınız – Instant Articles şeklinde… https://developers.facebook.com/apps/ adresinde otomatik açılan bu uygulamaya giriş yapıp, uygulamanızın para kazanma özelliğini aktif edebilirsiniz.

Uygulamayı açtığınızda şöyle bir ekran gelecek, Payout seçeneğine tıkladınızda sizden hesap bilgilerinizi doldurmanızı isteyecek. Listede ülkeler sırayla girilmemiş, o yüzden Turkey seçeneğini bulun.

Sonrasında Tax ID kısmına kimlik numaranızı yazın, Account Type kısmından Bireysel yani individual kısmını seçin. (Şirket adına açılan bir sayfaysa ona göre seçenekleri kontrol edin) Diğer kısımları da doldurduktan sonra en son kısma geldiğinizde sizden 2 şey ister: banka kartı bilgileriniz veya paypal bilgileriniz.

Burada önemli bir not girmek istiyorum: ben banka hesabımı vermedim, Paypal hesabımı ekledim. Şuanda para kazanma olayının tam olarak nasıl olacağı muamma, Apple ile Facebook Hızlı Makaleler konusunda bir sıkıntı da var. Aslında belki de biraz acele de ediyoruz… Sitenizde AMP kullanmaya devam edin tabii ki.

Facebook Instant Articles için para kazanmak istiyorsanız yukarıdakileri hem eklentinizde gereken yerlere yazmalısınız, hem de uygulamanızı yayınlamanız gerekmektedir. Yuarıdakileri sırayla yapınız.

İşlemler böyle, Hızlı makaleler başvurunuz birkaç gün içerisinde sonuçlanıyor. Sonrasında para kazanma özelliği ile birlikte kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Resimlerin bir kısmı http://www.r10.net/facebook/1765229-facebook-instant-articles-kurulumu-wordpress-resimli-anlatim.html adresinden alınmıştır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Doğrudur. Yüksek takipçisi olan, etkileşimi yüksek olan facebook sayfaları için Google’a nazaran daha fazla kazanç sağlayacakları kesin. :)

 2. ANlamadığınız takıldığınız yer neresi yardımcı olmaya çalışalım olmadı videolu anlatımlar da var onlara da bakabilirsiniz.

 3. bunu yapabilen varmı ne kadar karısık ve birşey anlamadım acıkcası

Yapılan Yorumlar
 1. 5 sene önce

  Anladığım kadarıyla kazanç sağlamanın tek yolu yüksek beğenili facebook sayfanızın olması. Google arama ve adsense banlı 0 hitli siteniz var ama 1m facebook sayfanız. var, zenginsiniz. Doğru mu anladım?

  • Doğrudur. Yüksek takipçisi olan, etkileşimi yüksek olan facebook sayfaları için Google’a nazaran daha fazla kazanç sağlayacakları kesin. :)

 2. 5 sene önce

  yazıyı yayınlayıp sayfada paylaştıktan sonra veya yayınlayıp paylaşmadan önce sitede değişiklik yaparsak, resim video, yazı ve benzeri şeyler ekleyip siteyi güncelleyip, üretim makaleleri kısmındaki RSS güncellemesini de yaparsak içeriğin son halini yine çeker değil mi? yayınlanmış olsa bile..?

  • Merhaba, Denemek lazım, teorik olarak mantıklı geliyor. Sonuçta çektiği yazıyı düzenleme şansın, hızlı makaleler yapılandırma kısmında var. Demek ki olacaktır. :) Deneyip, sonucunu yazabilirsin.

   Fakat Facebook Instant Articles, daha yeni yeni tanınmaya başlandı. İyi bir gelir kaynağı olarak görülüyor.

 3. bunu yapabilen varmı ne kadar karısık ve birşey anlamadım acıkcası

  • ANlamadığınız takıldığınız yer neresi yardımcı olmaya çalışalım olmadı videolu anlatımlar da var onlara da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.