İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon

Nem algılandı hatası çözümü

Nem algılandı hatası çözümü
Nem algılandı hatası çözümü
5
5

Andoid (özellikle Samsung) cihazlarında meydana gelen nem algılandı sorunu nedeniyle cihazınızda meydana gelen hataya ilişkin bildirim sonrası, bu makaleyi okumaya başladığınızı biliyorum. : ) Evet, bu sorun benim de başıma geldi ve nasıl çözdüğümüz sizlerle paylaşmak istiyorum. Samsung cihazlarında meydana gelen nem algılandı hatası nasıl düzeltilir? sorusunun cevabını bildiğim kadarıyla sizlere aktaracağım. (Android işletim sistemine sahip diğer cihazlar içinde aşağıdakileri uygulayabilirsiniz) Eğer burada yazılanlar dışında çözüm önerisi olan varsa bana mesaj atabilir veya yorum bırakabilir. Bu durumda sorun giderme konusunda diğer ziyaretçilere de yardımcı olmuş olacağız. Haydi, sorunu çözelim:

"<yoastmark

nem algılandı hatası nasıl düzeltilir?

Android cihazlarında, özellikle Samsung model cihazlarda (örneğin ben Galaxy S8 modelinde bu sorunla karşılaştım) meydana gelen ve kullanıcıların birçoğunu etkileyen nem algılandı hatası sonrası cihazınızın bildirim ekranında aşağıdaki gibi hata bildirimleri ekranda gözükür:

 • Nem, şarj noktasındaki sıvı veya su izleri nedeniyle hata tespit etti
 • Yazılım hatası nedeniyle nem algılandı hatası
 • Kırılan şarj aksesuarı nedeniyle nem algılandı hatası
 • Kötü şarj bağlantı noktası nedeniyle nem algılandı hatası
 • Bilinmeyen donanım arızası nedeniyle nem algılandı hatası

nem algılandı hatası sorunu çözümü

Bildirim ekranında gözüken bu hataların asıl kaynağının donanımsal olması ve cihazın sıvı teması sonrası uyarı vermesi nedeniyle meydana geldiği açık. Donanımsal sorunlarda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok gibi; eğer garantisi devam ediyorsa servise göndermeniz sizin yararınıza.

Bunun dışında nem veya sıvı ile temas eden cihazınızın, kuruması için bir süre bekletilmesi ve sonrasında cihazı kullanmaya devam etmeniz önerimdir. Sorun eğer burada yazılanlar ile bile düzelmiyorsa servise göndermeniz yararınızadır. Ama ben sorunu hemen çözmek istiyorum, bildirimi görmek istemiyorum diyorsanız, devam edelim.

Telefonunuz açık veya kapalı olduğunda, USB şarj bağlantı noktasını cihazınıza veya prize bağladığınızda ekranda nem algılandığı yönünde uyarı mesajı gelir; hatta bu sorun cihazınız suyla hiç temas etmese bile bu hata ekranda belirebilir.

Samsung cihazlar bazında konuşmak gerekirse; şarj noktasında usb portunun ıslak olduğu zamanlarda kullanıcıyı uyarma amaçlı bir sıvı sensörü vardır. Bu usb kısmında az miktarda su veya sıvı olması, bu uyarının olmasına neden olmaktadır. Bu su bir süre sonra doğal yollarla kendi kendine buharlaşır. Eğer bu hata koduyla karşılaşırsanız, telefonunuzu normal sıcak bir ortamda bekletin. Cihazı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın ya da fırına veya fırına yakın bir yere sakın ama sakın koymayın! Unutmayın, amaç burada sorunu çözmek, daha büyük sorun oluşturmak değil! Saç kurutma makinesi gibi ürünleri de kullanmayın.

Yazılım hatası nedeniyle nem algılandı hatası ile karşılaşırsanız; bu hata Samsung’un son güncellemesi ile ortadan kaldırıldı. Yani Android güncellemesini yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Şarj aletinizin doğru ve orijinal olmasına dikkat edin. Eğer “Kırılan şarj aksesuarı nedeniyle nem algılandı hatası” nedeniyle şarj olmaz ve bildirim ekranında uyarı belirirse, başka bir Samsung kullanıcısının şarj aletini alarak test edin. Hatta Samsung mağazaları var, orada bile şarj edebilirsiniz.

Bilinmeyen donanım arızası nedeniyle nem algılandı hatası ile karşılaşırsanız; donanımsal bir sorun var demektir: burada pilin kötü olması veya anakart arızası nedeniyle bu hata ekranda belirmiş olabilir. Bu durumda cihazı tamir ettirmeniz gerekiyor.

"<yoastmark

Nem Algılandı Sorunu Çözüm Önerisi

Google üzerinde yapmış olduğum ufak bir araştırma sonucunda nem algılandı uyarısının Samsung Galaxy A5 (2017), Samsung Galaxy A7 (2017), Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S7 Edge gibi cihazlarda çoğunlukla karşılaşıldığını gördüm. Bu sorun genellikle suya dayanıklı olduğu belirtilen cihazlarda meydana gelmesi de dikkat çekici. Bazı kullanıcıların geri bildirimlerine bakılırsa yaklaşık 15 dakika su altında kalan cihazların, sonraki 5 – 6 saat boyunca bu uyarıyı bildirim ekranlarında gördüklerini ve hatta şarj işlemini engellediğini yazdıklarını okudum.

Telefonunuzun şarj giriş kısmında biriken sıvı veya nemi pamuk, tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi yumuşak türde bir şeyle temizleyin. Bu da bir çözüm.

Nem algılandı hatasını telefon menüsü üzerinden çözme

Benim de denediğim ve başarılı sonuç elde ettiğim bir çözüm yolunu daha sizlerle paylaşayım;

 1. Cihazının ayarlar menüsüne giriş yapın.
 2. Açılan kısımda Uygulamalar menüsünü bulun ve giriş yapın.
 3. Sağ Üst Kısımda bulunan … (Üç Nokta) Kısma tıklayınız. (Android sürümüne göre değişiklik yapabilir)
 4. Açılan menüden Sistem Uygulamalarını Göster diyiniz.
 5. Açılan menüden USBSetting kısmını bulup giriş yapınız.
 6. Açılan menüdeki Kayıt Yeri seçeneğini seçiniz.
 7. Veriyi Sil – Ön Belleği Temizle kısımlarına sırası ile basınız. (Yani aslında uygulama ön belleğini siliyoruz mantıken)
 8. Bu işlemlerden sonra cihazı yeniden başlatın.

Kablosuz Şarj İstasyonlarında bu hata sorun olmuyor

Nem algılandı uyarısı bazı S7 ve S7 Edge model cihazlarda wireless şarj (kablosuz şarj) kullanıldığında bildirim ekranında gözükmüyor; yani kullanıcılar cihazlarını kablosuz şarj ile şarj edebiliyorlar. Bu, geçici bir çözüm olabilir. Kablosuz şarj istasyonu desteği olmayan cihaz kullananlar ise yukarıdakileri denemek zorunda. Eğer çözüme kavuşmadıysa, servise göndermeniz gerekiyor.

Nem algılandı hatası videolu çözümler

Nem algılandı hatası çözümü videoları da aşağıdadır, izleyerek çözmeye çalışabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=2fTsawTtY14

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (5)

 1. gerçekten işe yarıyor çok teşekkür ederim size

 2. 3 sene önce

  Çok teşekkür ederim. Usb sıfırlamayı yaptım ve işe yaradı. Sanırım bu telefonlarda üretimsel bir hata var( A7)

 3. Samsung M20 cihazima dün güncelleme geldi ondan sonra gündüz yazilimi yükledim gece bi sorun yok cihazi gece kapali sarj eden birisiyim sabah
  telefonumu actigimda bildirim panelinde nem algilandi yazıyordu ne yaptiysamda kaldiramadim yazilimsal olabilir sanirim ama sizin dediklerinizi aynen uyguladim ve sorun yok Cok teşekkür ederim vermis olduğun bilgi icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.