Redmi 5 bootloader kilidi nasıl açılır
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

Redmi 5 bootloader kilidi nasıl açılır

0

En sonda söylemem gerekeni, en başta söyleyeyim: Bootloader kilidini açarsanız, garanti geçersiz hale gelir. Yani cihazınızın garantisi sona erer. Bunu gözönüne aldığınızı farzederek yazıma devam edeceğim. Bootloader kilidi açma işlemi sonucunda Redmi 5 veya Redmi 5 Plus cihazınıza TWRP yükleyebilir, özel ROM kurabilir, Root işlemi yapabilirsiniz. Yani bu cihazınıza daha üstün özellikler katma amacıyla bootloader kilidini kaldırmak elinizde. Tercih sizin.

Xiaomi Redmi 5 Bootloader Kilidi Açma
Xiaomi Redmi 5 Bootloader Kilidi Açma

Redmi 5 bootloader kilidi açma

Bu yazımda sizlere Redmi 5 cihazınızın bootloader kilidini açma işlemini resimli anlatım şeklinde aktarmaya çalışacağım. Bu bir nevi kılavuz niteliğinde olacak. Burada yazılanları sadece Redmi 5 akıllı telefonunuzda deneyin. Muhtemelen Redmi 5 plus cihazınız içinde geçerlidir. Redmi 5 üzerindeki bootloader kilidini açmak için aşağıdaki adımları dikkatlice okuyun.

Redmi 5 bootloader kilidi nasıl açılır?

Öncelikle Mi hesabınızla bootloader kilidini açmak için başvuruda bulunun, bunun için resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. ( http://en.miui.com/unlock )

Xiaomi Redmi 5 Bootloader Kilidi Açma
Xiaomi Redmi 5 Bootloader Kilidi Açma

Siteye tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda “Unlock Now” seçeneğini tıklayın. (Sitenin alt tarafında neden unlock yani kilidi kaldırma işlemi yapmamanız gerektiğini anlatan resimler var ama siz kararınızı vermişsiniz değil mi?)

Hesabınıza giriş yapın. Açılan ekranda adınızı (Türkçe karakter girmemeye çalışın) ve ülke kodu kısmından Turkey +90 seçeneğini seçin. Telefon numaranızı yazın. Alt tarafa ise İngilizce olarak bootloader kilidini kaldırma sebebini açıklayın. (Google Translate kullanabilirsiniz) Sonrasında güvenlik kodunu girip şartları kabul ediyorum yanında bulunan tiki işaretleyin. Apply Now seçeneği ile işlem tamamlanıyor ve bir süre sonra cihazınızı SMS geliyor. Bundan sonraki iş Xiaomi tarafından tamamlanacak. Bekleme aşamasına geçiyoruz.

Kısa bir süre sonra cihazınıza gelen SMS bildirimi ile bootloader kilidinin açılıp açılmayacağı / yani başvurunuzun kabul edilip edilmediği size bildiriliyor. Eğer onaylanmadıysa şu adresten yeniden başvuru yapabilirsiniz: http://miui.com/unlock/apply.php?retry=1

Eğer onaylandıysa cihazınızda bir işlem daha yapmanız gerekiyor. Cihazınızın ayarlar kısmına girip Telefon Hakkında > MIUI Sürümü kısmına 7-8 defa tıklayın. Bu işlem sonucunda geliştirici ekranı açılacak. Sonrasında Ayarlar–> Ek Ayarlar/Daha fazla—> Geliştirici seçenekleri > (Mi Kilit Açma) Onaylanmış Mi hesabını mi Unlock a bağlayın şeklinde olan seçeneğe tıklayın. Bu kadar.

YUKARIDAKİ İŞLEMLER MİUİ 10 SÜRÜMÜ SONRASI GEÇERLİLİĞİNİ KAYBETTİ.

GÜNCELLEME:

Xiaomi, bootloader kilidi açmada yeniliğe gitti. Bunun için bir yazılım yayınladı. Aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

http://en.miui.com/thread-410945-1-1.html

http://en.miui.com/thread-221493-1-1.html

http://en.miui.com/thread-246705-1-1.html

Ben de denemedim ama anladığım kadarıyla bu aşamaları size anlatayım:

  • Mi Unlock Tool adlı aracı aşağıdaki bağlantıdan indirin ve kurulumunu yapın:

http://miuirom.xiaomi.com/rom/u1106245679/3.3.827.31/miflash_unlock-en-3.3.827.31.zip

  • Mi resmi internet sitesinden Mi PC Suite son sürümü indirin. Kurulumunu yapın.
  • PC’nizde güncel MİUİ sürümlerinin olup olmadığına dikkat edin; ayrıca burada yapılacağını söylediğimiz tüm işlemler resmi MİUİ Rom’ları için geçerlidir. (Yani özel ROM’lar üzerinde çalışmaz)
  • Ayarlar —> Telefon hakkında —> MIUI Sürümü (Geliştirici seçeneğini etkinleştirmek için dokunmaya devam edin). Daha önce yapmış iseniz geçiniz. Yani Geliştirici seçeneği aktifleştirmemiz gerekiyor.
  • Ayarlar —> Ek ayarlar —> Geliştirici seçeneği ve Mi Unlock Durumu altındaki onaylı Mi hesabınızı bağlayın ve Mi hesabınıza giriş yapın.
  • Yukarıda vermiş olduğum Mi Kilidini açmak için gerekli olan aracı bilgisayarınızda çalıştırın, araca Mi hesabınızla giriş yapın (üyelik bilgilerinizle) sonrasında sağ üstte bulunan dişli simgesine dokunarak en son sürümü çalıştırdığınıza emin olun. (Güncelleme varsa yapın) Neden Güncel olmalısınız? Miui resmi sürümleri sürekli değişiyor, o yüzden.
  • Şimdi cihazı kapatın ve şarjınızın dolu olduğuna emin olun. Kapalı haldeyken Güç düğmesi ve ses düğmesine aynı anda bastığınızda bootloader moduna girersiniz.
  • Şimdi cihazı bilgisayara USB kablosuyla bağlayın. Ekranda bulunan “Kilidi aç” ve F tuşlarına basın. Kilidi açmak için Mi Unlock Tool’da gösterilen zamanlayıcı / bekleme periyodunu boşaltın. Mi hesabınızı bağlama işlemi sonrası telefonunuzda da mi hesabından sakın çıkış yapmayın. Ekranda görülen zamanlayıcı periyodunu izleyin. Bu aşama sonunda bootloader kilidi açılmış olacaktır.

Eğer bu aşamaya kadar Unlock Tool aracı telefonunuzu görmüyorsa, başka bir bilgisayarda deneyin. (64 bit bir bilgisayar işinizi rahat görür) Ağ hataları vs. alırsanız Miui forumlarına müracaat etmeniz şart.

İnternette bununla ilgili videoları da izleyebilirsiniz.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle