Kategori: Telefon

Xiaomi Redmi Note 5 Root Yapma

Advertisement

Xiaomi Redmi Note 5 cihazı kullandığım cep telefonlarından biri oldu. Teknolojiyi takip etmem ve sürekli yeni bir şeyler deneme düşüncesi ile sıradaki telefonum bu oldu. Tabii ki bu cihazın özelliklerini, kullanışını artırmak için çşitli denemeler yapmayı da ihmal etmedim. (Çünkü merak ediyorum, öğrenmek – çözmek istiyorum) Bunlardan bir tanesi de Xiaomi Redmi Note 5 Root yapmak oldu.

Xiaomi Redmi Note 5 Root Yapma

Xiaomi, piyasaya hızlı girdi ve yüksek özelliklere sahip üst düzey telefonlara benzer yapısıyla dikkat çekti. 2017 sonunda piyasaya sürdüğü Redmi Note 5 ve Redmi 5 Pro isimlerine sahip akıllı telefonlardan bunlardan bir tanesi. Kamerası dışında yüksek performans, düşük fiyat özelliği ile dikkat çeken bu telefonlarda üst düzey özelleştirmeler yapmak ve bazı özel araçlardan faydalanmak isteyenler için cihaz kullanıcıları doğal olarak root yapmak zorundalar.

Xiaomi Redmi Note 5

Redmi Note 5 cihazınızı Root Yapma işlemi için Google kaynaklı oldukça yazı – makale mevcut, muhtemelen siz de bu yazımı Google üzerinden buldunuz. Root yapma işlemine başlamadan önce bir şeyin altını çizmek gerek: Root işlemi, cihazınızın garantisini bozar. (yani telefonunuz garanti kapsamı dışına çıkar) Ayrıca yapacağınız en ufak hatalar, cihazınızı kullanılamaz hale bile getirebilir. Rootlama işi genelde deneyimler sonucunda insanların paylaştıklarından ibaret. Sonuçta milyonlar bu yöntemleri kullanabiliyor ama dediğim gibi, garanti kapsamı dışına çıkardığı için illegal bir işlem olarak gözüktüğünü hatırlatmak gerek. Ayrıca işlemlere başlamadan önce yedek almayı unutmayın!

Redmi Note 5 nasıl root yapılır?

Gelelim konumuza, Xiaomi Redmi Note 5 root yapmak. Root işlemi sırasında kullanacağınız iki yöntem var; bunlardan ilki yazılım yardımıyla Root yapma veya bootloader kilidinin kaldırılması ve TWRP recovery yüklenmesi yardımıyla Root yapma. Her ikisinde de bootloader kilidini kaldırmak gerekiyor, onu da ekleyeyim.

İlk yöntemin en güzel yanı şu: bir bilgisayar ve USB kablo ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda, yazılıma komut veriyorsunuz, gerisini o hallediyor. İkinci yöntem biraz daha maşekkatli olduğundan o konuya hiç girmeyeceğim.

Redmi Note 5 Root Aracı

Dünyanın en büyük mobil cihaz teknik destek ve paylaşım forumlarından biri olan XDA-Developers forumunda yapılan paylaşımı sizlere aktarmaya çalışacağım. Kolay bir süreç. Fakat öncesinde bilgisayarınız için gerekli sistem gereksinimleri (Windows XP , Vista , 7, 8, 8.1, 10 veya daha üstü, 32 bit veya 64 bit işletim sistemi ve .NET Framework 4.5) yüklü olmak zorunda. Sonrasında bir adet USB kablosu ve tabii ki Redmi Note 5 cihaza sahip olmalısınız.

Adım adım işlemler şu şekilde:

  • Öncelikle cihazınızın bootloader kilidini kaldırın. Bootlader kilidini açmak için Xiaomi resmi sayfasına üyelik gerekiyor; Xiaomi Unlock isimli sayfaya giriş yapıp “Unlock now” seçeneğini tıklayarak talimatları izleyin ve size göndereceği kilit açma kodunu gerekli işlem için kullanın. Eğer bu aşamayı yapmazsanız Root işlemi yapamazsınız.
  • Sonrasında cihazınızı bilgisayara bağlayın, aşağıda vermiş olduğum programı indirip açın. Telefonunuz ekranında çıkacak uyarıya “ok” seçeneğini işaretleyerek onay verin. Sonrasında programda yeşil bar yandığında başarıyla aşamaları tamamladık demektir. Root yazısına tıkladığımızda root yapma işlemi başlayacak. Sonuçlanana kadar cihazınızı bilgisayardan ayırmayın.

Bu işlemler için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Tek tuşla root yapma işlemi için gerekli olan yazılımı indirme linkleri aşağıdaki gibidir:

https://mega.nz/#!0VREAJRa!Lb3sZAIPippLOI-PZQafbj0G6vLAWEfAnURT2fvclKA

http://downloadmirror.co/Wqf/Redmi_Note_5_Rooter.zip

Uyarı!

Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, bu sayfada verilen hiçbir şeyi denemeyin. Herhangi bir hasar meydana geldiğinde, sorumlu tutulmayacağız.

Recent Posts

Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir hatası çözümü

Wordpress içerik yönetim sistemi ile hazırladığınız internet sitenizde bazen yazı içeriğinde fotoğraf eklemek istediğinizde "Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir."…

3 Ocak 2020

Xiaomi Redmi 8A Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Xiaomi tarafından piyasaya sürülen Xiaomi Redmi 8A, özellikle bataryası ve tasarımının yanında fiyat / performansı ile dikkati çekti. Özellikle giriş…

29 Aralık 2019

ATGV Antalya Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Eğitim ve Sosyal Tesisi

Merhaba. Bu yazımda sizlere Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı (ATGV) na ait Antalya'da bulunan ATGV Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisi'ne katıldığım…

28 Aralık 2019

Xiaomi Redmi 8A Format Atma Hard Reset

Xiaomi Redmi 8A cihazına nasıl format atılır? Xiaomi Redmi 8A'deki tüm veriler nasıl silinir? Xiaomi Redmi 8A'de varsayılan ayarlar nasıl…

27 Aralık 2019

Tren Garından Sanata: Orsay Müzesi

Sizler de taktir edersiniz ki bir şehrin kültürel mirası doğası ve dünden bugüne ileri gelen müzeleridir. Fransa dendiğinde akla ilk…

2 Aralık 2019

Kitap İncelemesi: Hayatın Mucizeleri – Stefan Zweig

"Hayatın Mucizeleri" Stefan Zweig'in kısa ancak içi dopdolu, özel eserlerinden bir tanesi. Her ne kadar içerisinde Hristiyan - Yahudi sempatisini…

1 Aralık 2019