1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Samsung Android Ekranda Sarı Yazı Hatası Çözümü

Samsung Android Ekranda Sarı Yazı Hatası Çözümü

samsung-sari-yazilar

Samsung ekranlarda bazen karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de ekranda sarı yazılar çıkması sorunudur. Aslında sarı yazılar çıkması bir sorun değil, ayar değişikliğidir. Bunu telefonunuza root eklerken veya bazı uygulamaları yükledikten sonra bu hata ile karşılaşmanız mümkün. Bu garip ve çözümü çok basit olan android ekranda sarı yazılar çıktı sorununu nası düzeltebiliriz? İşte çözümü bu makalede:

Samsung telefonun ortasında çıkan sarı yazılardan kurtulmak için yapmanız gerekenler şunlar:

Öncelikle telefonunuzu ROOT etmeniz gerekiyor. Bunun için google de makaleler bulunmakta. Kingo Root adlı programı kullanarak ROOT işlemini yapabilirsiniz. Samsung telefonları rootlamak için genelde Kingo Root programı tek başına yeterli oluyor. Telefonunuzu ROOT yapmadan önce USB hata ayıklamanın aktif olmasına dikkat ediyorsunuz.

samsung-sari-yazilar

ROOT işlemi başarılı sonuçlandıysa yani telefonunuz ROOT edilmiş ise, gelelim ekranda bulunan sarı yazıları kaldırmaya.

Ekranda bulunan sarı yazıları kaldırmak için bir uygulama kurmamız gerekiyor. Bunun için Google Play’e giriş yapınız. Eğer hesap açmadıysanız bir hesap açın ya da hesabınız var ise var olan hesapla giriş yapın. Bunları daha önce yaptıysanız sıkıntı yok: Google Play’de Root Browser uygulamasını aratıp indiriyoruz.

Uygulamayı açtığınızda Root yetkisi isteyebilir, izin veriyoruz. Bir de bir dosya indirmenizi isteyebilir. Ona da izin verin. Bu kısımdan sonraki yapılanlardan sorumlu sizsiniz, o yüzden iyi okuyup ona göre devam edin.

Root Browser ekranında dosyaların istesini göreceksiniz. Sırasıyla ana dizinde bulunan EFS > FactoryApp  klasörünün içine giriş yapıyoruz. Bu dosyanın içerisinde factorymode isimli bir dosya var. Tıklayın. Text editör (en üstte yer alıyordu) seçin, sizden hangi dosya ile açılması istenecek. RB Text editör ü seçin ve open as a tıklayın. Açıldığında içerisinde OFF yazıyor olması gerek. onu silip büyük harfle ON yazıyorsunuz. Disket işaretine basıp kaydediyoruz.

Şimdi yine aynı klasör içerisinde yer alan keystr dosyası içerisine de aynı şekilde girip OFF yazısını ON yazısı ile değiştiriyoruz ve kaydediyoruz.

Bu işlemler sonrası telefonu yeniden başlatıyoruz. Sarı yazılardan artık kurtuldunuz, geçmiş olsun. 🙂

Bu sarı yazılar nedir diye soranlara da bir cevap verelim: ekranda telefonunuzun donanım ve yazılım bilgilerini gösteriyor.

Yorum Ekle