İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Format Atma Hard Reset

Xiaomi Redmi Note 9 Pro cihazlarda format atma işlemi nasıl yapılır? Hem donanımsal hem de yazılımsal format atma yöntemleri makalemizde...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Format Atma Hard Reset
Redmi Note 9 Pro Format
4
0

Xiaomi Redmi Note Pro 9 cihazına nasıl format atılır? Cihazı varsayılan ayarlara döndürme işlemini yapmak, çok kolay. Peki, Xiaomi Redmi Note 9 Pro’daki tüm veriler nasıl silinir? Aşağıda sizlere Xiaomi Redmi Note 9 Pro format atma işlemini yani telefonunuzda kullanabileceğiniz sıfırlama / format atma yöntemini anlatmaya çalışacağım. Donanım tuşları ve Android işletim sistemi üzerinde ayarlar yardımıyla nasıl sıfırlama yapılacağı da anlatılmıştır. Sıfırlama veya format atma işlemini telefonunuz yavaşladığınızda yapmanız önemlidir; bunu yaptığınızda cihazınız daha hızlı çalışacaktır. Öncelikle telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın, bu çok önemli!

Son zamanlarda Samsung M20 kullanıyordum ve açıkçası garanti süresinin sona ermesi ve fotoğraf açısından beni tatmin etmemesi nedeniyle bir değişiklik yapmak istiyordum. Uygun fiyatlı telefonlar arasında araştırma yaparken karşıma Redmi Note 9 Pro çıktı ve değerlendirmek istedim. Redmi serisinin yeni yüzü olan Note 9 Pro cep telefonunuzu ücretsiz bir şekilde fabrika ayarlarına sıfırlayabilir ya da format atma işlemini yapabilirsiniz. Format atma ya da fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonucunda telefonunuzda bulunan tüm verilerin (fotoğraflar, müzikler, belgeler vs.) silineceğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce mutlaka yedek almayı unutmayın!

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Format Atma

Xiaomi Redmi Note 9 Pro format atma işlemi sonrası cihazının performansı yine artacaktır.

Format atma işlemine başlamadan önce cihazınızda bulunan Google adresinizi kaldırmayı da unutmayın her ihtimale karşı veya şifrenizi bir yere not edin. Eğer gmail şifresini unuttuysanız donanımsal format işlemini kullanmayın yoksa telefonu açamazsınız! Donanımsal tuşlar yardımıyla format atmak için aşağıdakileri sırasıyla yapınız;

 1. Cihazınızı kapatmak için güç düğmesine basılı tutun. Cihazınızı kapattıktan sonra format işlemlerine başlayabiliriz.
 2. Ses açma + Güç düğmelerine aynı anda basılı tutun. (Yaklaşın 10 sn)
 3. Ekranda MI logosu gözükecek, bir süre daha bekleyin. Bu sırada güç tuşunu bırakın. Karşınıza “Recovery Mode” ekranı gelecektir. Bu ekran gelene kadar ses açma tuşuna basmaya devam edin.
 4. Recovery Mode ekranı açıldığında tüm tuşları bırakın. Bu ekranda dokunmatik tuşlar çalışmaz, aşağı yukarı ses tuşları ile gezebilirsiniz. Onaylama tuşu ise bu kısımda Güç (Power Button) dur.
 5. Bu ekranda ses tuşlarını kullanarak English seçeneğinin üstüne gelelim ve Güç tuşu ile onaylayalım. Açılan ekranda bizi ilgilendiren Wipe Data seçeneğidir.
 6. Açılan ekranda Wipe Data / Factory seçeneğine gelin ve Güç tuşuna basın. Açılan ekranda Wipe All Data seçeneğine ses tuşları ile gelip yine Güç tuşu ile seçiyoruz, zaten tek seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Sonraki ekranda No / Yes seçeneklerinden Yes seçeneğinin veya Confirm seçeneğinin üzerine gelin ve Güç tuşuna basın.
 7. Güç tuşu ile tekrar onayladıktan sonra bir süre bekleyin. Format işlemi başlayacaktır.
 8. Son işlem olarak Güç (Power) tuşu ile Reboot to System’e tıklayarak cihazınızı yeniden başlatınız. Format işlemi tamamlanmıştır.
Note 9 Pro Format Atma ekranı bu şekilde.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Cihazınız açık bir şekilde elinizdeyse menüde bulunan fabrika ayarlarına sıfırlayın seçeneği ile cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Buradaki anlatım MIUI 12 sürümü için geçerlidir, sonraki güncellemelerde bu büyük ihtimalle benzer olacaktır. Değişiklik olursa uyandırın bizi de. :) Şimdi sıfırlama işlemi için sırasıyla;

 1. Telefonunuzun Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
 2. Telefon Hakkında seçeneği en üstte yer alıyor, seçin ve devam edin.
 3. Bu ekranda “Fabrika verilerine sıfırla” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. En alt tarafta “Tüm verileri sil” seçeneğini göreceksiniz; buna bastığınızda sizden işlemi onaylayıp onaylamadığınızı ve Google, Facebook, Twitter, Instagram’a yüklediğiniz veriler veya sahip olduğunuz yedeklerin silineceğini hatırlayan bir mesaj gösterecektir. (Google Drive, Dropbox veya One Drive gibi buluttaki dosyalar silinmeyecektir.)
 5. Gerekirse, devam etmek için ekran kilidi açma desenini çizin veya ekran kilidi açma parolasını veya PIN kodunu girin.
 6. Son işlemleri de yaptıktan sonra cihazınız yeniden başlatılacaktır. Bu aşamada cihazınız fabrika ayarlarına geri yüklenirken önceden yüklenmiş uygulamaları optimize eder. Bu yüzden cihazın yeniden açılması başlaması birkaç dakika sürecektir. Sabır olun.
 7. İşlem tamamdır.

Bu işlemler sırasında mutlaka telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın, bu önemli. Format atma işlemine başlamadan önce cihazınızın Ayarlar > Hesaplar kısmında yer alan hesapları telefondan kaldırmayı unutmayın. (Google hesabınızı özellikle kaldırmanız gerekiyor, önemli, şifreyi unutursanız açamazsınız). MI hesabı kullanıyorsanız bu hesabı da kaldırmayı unutmayın.

Videolu anlatım ise aşağıdadır;

Umarım burada yazılanlar sorununuzu çözmüştür, bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle