1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Terminatör Kara Kader Eleştirisi

Terminatör Kara Kader Eleştirisi
Terminatör Kara Kader
3
0

Terminatör Kara Kader aksiyon ve bilim kurgu filmi deyince akla ilk gelen filmlerden olan serinin 2019 yılı sonlarına doğru yayımlanmış son halkası ile beyazperde de izleyicilerin karşısına çıktı. Yönetmen koltuğunda Tim Miller yer alırken oyuncu kadrosunda Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Mackenzie Davis gibi isimler yer aldı. Gelin, son filmi irdeleyelim.

Terminatör, bilim kurgu için adeta bir kült. Bu kült filmin bazen sinemasal, bazen duygusal (!) gerekçelerle bugüne kadar birden fazla devam filmi çekilmişti. Çoğu filmin kredisi en fazla 1 – 2 yapım sonra söner ama Terminatör öyle değil: ilk iki filmle adeta beyinlere kazınmış bilimkurgu yapımının haklarını ünlü yönetmen James Cameron satın aldığında doğal olarak izleyiciler oldukça beklenti içine girdi ve heyecanlandı. Ülkemizde de sinema forumlarında olsun sosyal medyada olsun, çok olumlu tepkiler geldi: bu da beklentiyi artırdı. Ama sonuç?

Terminatör Kara Kader gişede çakıldı

Evet, TR Box Office verilerine göre Terminatör Kara Kader filmi sinemada 104.175 kişi tarafından izlendi! Hani, klişe bir laf vardır: Recep İvedik’in milyon izlendiği ülkede sinema hakkında ne konuşulabilir ki? falan… Bu ilginç bir veri olarak karşımıza çıktı. Film ve gelen ilk eleştiriler bu kadar düşük olmasını açıklamıyor, belki de dağıtım şirketinin hatası veya acaba torrent sitelerine erken düştü diye mi ya da yanlış sezonda yayımlanması mı? Gerçek şu: filmin kalitesi, izleyici sayısı ile doğru orantılı değil. Gerçi dünya çapında da 216 milyon dolar hasılat etmesi de ülkemizle paralel bir sonuç gibi. Demek ki izleyici artık Terminatör serisine doydu diyebilir miyiz? Buraya bir de not düşeyim: film en çok Çin, Japonya ve Güney Kore’de izlenmiş!

Terminatör Filmi Afişlerinden biri.
Terminatör Filmi Afişlerinden biri.

Gelelim kadroya: Tim Miller kendini Deadpool ile duyurdu ve oldukça beğenildi. David S. Goyer, Justin Rhodes ve Billy Ray gibi isimler ise Hollywood dünyasının önemli senaristleri arasında yer alıyor. James Cameron’u ise anlatmaya gerek yok. (sırıtıyorum burada) Ortaya güzel bir şeyler çıkacak belli, ki öyle de oldu aslında: Nostalji sosu Linda Hamilton ile giderilirken, ekibe yeni katılanların (özellikle o sarı neydi öyle) başarısı gerçekten izlenesi bir film ortaya çıkarmış.

Geçmiş , Gelecek, Dünya ve Kader!

Tabii ki konu bilindik: gelecekten bir robot geçmişe geliyor ve birini öldürmeli. Bu, serinin birçok filminde zaten karşımıza çıkan şey: önemli olan bunu diyalog ve sahneler ile izleyiciye aktarmak. Geçmiş filmlere nazaran daha fazla CGİ ve daha fazla efekt kullanıldığı doğru ama sonuçta bilimkurgu filmi. Terminatörün bu filminde artık senaryoya bir “güncelleme” geldiğini görebiliyoruz; ana karakter artık ‘kader‘ nedeniyle olsa gerek değişti, artık Meksikalı Dani var karşımızda; onu koruyacak robot ise artık Arnold değil gelişen teknoloji sonucu “artırılmış” yeteneklere sahip bir insan olan Grace var. Yani bütün bunlar ortaya 1984 yapımı filmin modifiye edilmiş halini izletiyor bize. Schwarzenegger’i ya da Hamilton’u perdeye taşıyan nostalji ise gerçekten seri hayranlarını mutlu edecek cinsten.

İki yaşlı kurt. Belki de final yaptılar Terminatör Kara Kader ile...
İki yaşlı kurt. Belki de final yaptılar Terminatör Kara Kader ile…

Filmin adı da enterasan geldi bana: Kara Kader. Şimdi senaryo hep aynı sanki: öyle bir dönem gelecek ki robotlar dünyayı istila edecek, insanlar yok olacak. Bu bizim kaderimiz mi?

Terminatör Kara Kader filmi fragmanı:

Terminator Dark Fate adıyla piyasaya çıkan film, birçokları için çocukluklarının filmidir. Eski filmlere konuyu bağlaması başarılı ama birçok izleyici -klasik izleyici- bu filmdeki efektler yerine 1991 yapımı 2. filmdeki efektleri daha beğenecektir. Arnold dan “i ll be back” duyamamak ise bazı şeylerin sona erdiğini de gösterdi bize…

Bilimkurgu sevenler kaçırmasın, serinin hayranları mutlaka izlesin.

İyi seyirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle