İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler

Tanrının Vadisinde – Sinekritik


0

Irak savaşı… Barış(!) için yapılmış bir savaş… Askerler… Onların yaptıkları… Psikolojileri,  ölenler,  resimler,  yaşananlar, aile bağları… Nasıl bir savaştır bu? Savaş kararını alanlar, acaba tüm bu yaşananları hesaplamışlar mıdır? Yoksa sadece gir – al – yok et mantığı ile mi hareket ettiler? Bilinmeyen sonuçlar, hesaplanamayanlar, daha fazlası ve savaş mağdurları… Onların suçu neydi?

Film, isim olarak gerçekten anlamlı aslında… Filmi izlerken, filmin adıyla alakalı bir şey yokmuş gibi görünebilir; hatta alakası yok: askere ve orduya körü körüne bağlanmış bir babanın ( emekli albay ) bir oğlunu orduda kaybetmesinden sonra gözünü kırpmadan diğer oğlunu da askeriyeye verip, ırağa savaşa yollaması ve sonucunda yaşananları anlatan filmde; evet gerçekten filmin ismiyle alakalı tek şey sizin düşünceleriniz ve film hakkında geniş çaplı düşüncelerinizdir.

Tanrının vadisinde geçen bir savaş… Aslında bunu irdelemek gerek… Dünyanın en bereketli ve yeraltı kaynaklarıyla dolu Mezopotamya vadisinde geçen, birçok dinin, kültürün, uygarlığın beşiği olan bu topraklarda geçen bir savaşı iyi irdelemek gerek…

Film, bütün bunlara insancıl açıdan bakıyor. Bir babanın gözünden yaşananları takip ediyoruz. Fakat filmde Amerikanın yönetimine ve yaptığı bu savaşa ince göndermeler var. Her ne kadar filmde daha çok polisiye bir kurgu ile bir cinayetin irdelendiği görülse de aslında arka planda akıllıca bir kurgu var. Tabii görene… Amerikanın haksız ve yalan bir bilgi ile saldırdığı ırağa giden askerlerin nasıl olduğunu ve orada yaşananları göreceğimiz filmde, birçok ailenin evladının başına gelmiş olduğunu düşündüğüm acı olaylardan birini çözmeye çalışıyoruz film boyunca. Çözüyoruz da, fakat sonucu izledikten sonra siz de görün…

Filmde iki ünlü oyuncu oynuyor, oyunculuk çok iyi olmasa da kurgu ve senaryo bana göre iyiye yakındı. İzlenebilecek bir film fakat sabahın köründe ( benim gibi ) izlemeye kalkarsanız uykuya dalabilirsiniz ( ben uyumadım, sizin için varsayıyorum ) Çünkü biraz durağan film, öyle bir ekşın yok aslında. Son zamanlarda filmlerin çoğunda yaşayan eskiye dönüp yine aynı zamana gelmek ( lost’vari ) bu filmde de var; fakat senaryoyu düzgünleştirmiş ve kafadaki sorulara cevap vermiş.

Kısaca, başarılı bir film: izlerken öyle ahım şahım bir film beklemeyin. Özellikle sabırlı olan film tutkunları için birebir olacağını düşünüyorum.

İyi seyirler…

Artıları:

Kurgu, konu, senaryo

Eksileri:

Oyunculuk çok iyi değil… durağan bir film, konusu itibariyle bunu da normal karşılayabiliriz.

beyazperde link

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle