İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon
 3. Xiaomi Redmi 5 Plus Format Atma

Xiaomi Redmi 5 Plus Format Atma

Xiaomi Redmi 5 Plus Format Atma
4

Xiaomi Redmi 5 Plus cihazınıza format atma işlemi genelde telefona virüs bulaşınca veya cihazınız yavaşladığında fabrika ayarlarına döndürmek için kullanmanız gereken bir yöntem olarak karşınıza çıkıyor. Fabrika ayarlarına döndürme işlemi cihazınızda kurduğunuz uygulamaların yanında çektiğiniz fotoğrafların, indirdiğiniz müziklerin kısaca kişisel olarak cihazda yaptığınız tüm işlemlerin silineceği anlamına geliyor. Bu yüzden format atma işlemi öncesi tüm verilerinizi yedekleyin ve cihazınızın şarjının en az %50 seviyesinde olduğuna emin olun.

Xiaomi Redmi 5 Plus Format

18:9 ekran oranı ve fiyat performans konusunda piyasada hatırı sayılır bir satış hacmi yakalayan Redmi 5 Plus, Çinli üreticinin en çok tutulan cihazlarından biri oldu. Xiaomi Redmi 5 Plus cihazınızda format atma işlemi için en basit ve ilk kullanmanız gereken yöntem aynı zamanda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi olarak adlandırılan, ayarlar menüsü yardımıyla cihazınızı sıfırlama işlemi olacaktır. Cihazınız açıkken Menü > Ayarlar > Ek ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla > Telefonu sıfırla > Her şeyi sil seçeneklerini sırasıyla izlediğinizde ve tuşladığınızda format işlemi başlayacaktır. Eğer telefon için şifre oluşturduysanız, bu şifreyi girmeniz gerekecektir.

Bu işlemlerin resimli anlatımı:

Xiaomi Redmi 5 Plus Fabrika Ayarlarına Döndürme

Yukarıdaki yöntem cihazınız açık ve kullanabilir olduğunda ve teknik bilginiz olmadığı durumlarda yapabileceğiniz basit kullanıcı işlemleridir. Ancak Redmi 5 Plus cihazınızı açamıyor veya telefonu aktif bir şekilde kullanamıyorsanız yapmanız gereken donanımsal yöntemle format atma işlemini gerçekleştirmektir. Bu biraz daha teknik bir konudur, biraz daha zordur fakat bu işlem sonucunda donanımsal format atma yani fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini yapmış olacaksınız.

 • Telefonu öncelikle kapatalım.
 • Sonrasında Sesi yükselt tuşuna basılı tutalım ve aynı anda Açma Kapama yani Power tuşuna basalım.
 • Ekranda cihaz logosu geldiğinde tuşların hepsini bırakalım.
 • Bu aşamada bazı cihazlarda Çince kelimelerin bulunduğu seçenekler var.
 • Türkçe seçenek zaten yok. Ne yapacağız peki? Bu aşamada önce format atma işlemine İngilizce devam etmemiz gerekiyor. Ekranın sağ alt kısmında yer alan seçeneğe tıklayarak dili İngilizce yapıyoruz. (resimde gördüğümüz tuşa basıyoruz)
 • Redmi 5 Plus cihaza format atarken çin dilini ingilizceye çevirme
  Redmi 5 Plus cihaza format atarken çin dilini ingilizceye çevirme

 • Dili değiştirdikten sonra açılan ekranda Recovery seçeneğini seçiyoruz ve açılan ekranda OK a dokunuyoruz. Bu aşamada telefon yeniden başlayacak. Açılmasını bekleyelim.
 • Açılan ekranda öncelikle Sesi Azalt tuşu ile Wipe Data seçeneğine gelip, Açma (Power) tuşuna basıyoruz.
 • Sonrasında yine açılan ekranda Sesi Azalt tuşu ile Wipe All Data seçeneğine gelip yine Açma (Power) tuşuna basıyoruz.
 • Açılan ekranda Sesi Azalt tuşuyla Confirm seçeneğine geliyoruz ve Açma (Power) tuşu yardımıyla format işlemini başlatıyoruz.
 • Format işlemi tamamlanana kadar bekliyoruz. Format atmak bittiğinde ekranda Reboot to System seçeneği gelecek, Açma (Power) tuşuna basarak onaylıyoruz.

Buradaki işlemleri tamamladığınızda Redmi 5 Plus cihazınızı formatlamış olacaksınız. Format işlemi sonrası gerekli ayarlamaları yaparak cihazınızı açabilirsiniz. Sonrasında uygulamaları kurmanız gerekecek vs.

Umarım anlatım yeterli olmuştur, geçmiş olsun. : )

Yorum Yap