İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. iPhone cihazları kilitleyen video yayılıyor

iPhone cihazları kilitleyen video yayılıyor

maxresdefault

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi de olsan 3 saniyelik bir video, cihazını kullanılamaz hale getirebiliyor. Rusya’nın en çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerinden VK üzerinden yayılan video, mp4 formatında ve tam olarak 3 saniye olmasına rağmen iPhone cihazları kullanılmaz hale getiriyor! Evet, yanlış okumadınız, 3 saniye. Bu videonun linkine tıkladığınızda Safari üzerinden açıldığında videoyu izleyebiliyorsunuz, saçma bir video zaten, 3 saniyelik video çabucak bitiyor. Buraya kadar bir sorun yok zaten. Home (ev) tuşuna basıp Safari’den çıktığınızda ve menüler arasında gezmeye başladığınızda ise cihazınız aniden kilitleniyor ve herhangi bir şey yapamıyorsunuz, çalışmıyor meret! ( Google arama: iPhone cihazları kilitleyen video ) Bunun sebebi muhtemelen video codeclerinde yaşanan bir sorun; bellek üzerinde etki yapıyor ve telefonu kitliyor. Apple bu sorunu önümüzdeki güncellemelerde çözecektir diye düşünüyorum. Bir virüs mü bu? Sanmıyorum ama cihaz için tehlikeli. Reddit üzerinde söz konusu kilit sonrası cihazın ısındığı yönünde yorumlarda var. Videonun yayılması muhtemelen bir virüs sayesinde ama videonun kendisi virüs değil yine de cihaza zarar verdiği ve kullanılamaz hale getirdiği için de dikkat edilmesi gerekiyor.

iPhone kilitlendi

iphone-video-freeze
iPhone cihazları kilitleyen video dan bir görüntü

iPhone cihazının neden kitlediğine gelirsek; video dosyasıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum ki zaten video VK üzerinde ama video sayfasında kullanılan bir kod tahminimce telefonun işlemci / cpu kullanımını yüzde yüz yaptırıyor. O an telefonda kilitleniyor. Fakat VK’nın diğer videolarında aynı şey olmuyor. İlginç bir durum var tabii ama yine de videoda büyülü bir şey olacağını sanmıyorum, videoyu indirip vk ya girmeden direk telefondan oynatıp denemek gerek. Fakat yine de forumdaki paylaşımlara falan bakılırsa bu videodan iOS 5.1.1 yüklü iPhone 4s’ten, iOS 10.2 (beta 3) yüklü iPhone 7 Plus cihazlarına kadar neredeyse tüm Apple ürünü iPhone’ler videodan etkileniyormuş. Reddit üzerinde bir kullanıcı iPhone 3G’de denedim sorun yok dedi ama o telefonlardan kaldı mı zaten? 🙂

Eğer yukarıdaki video linki size bir şekilde ulaşmış ve tıklamışsanız geçmiş olsun; cihazınızı kurtarmak için hard reset işlemi yapmanız gerekiyor. Şu anlık başka bir öneri bulunmuyor gibi… Bu sorunla ilgili bir video da hazırlanmış ve video linki üzerinden denemesi de yapılmış. Aşağıdan bu videoyu izleyebilirsiniz.

iPhone cihazları kilitleyen video

Söz konusu iPhone cihazları kilitleyen video ise şu linkte fakat SAKIN TIKLAMAYIN/AÇMAYIN: https://vk.com/doc9732001_439143039?hash=01ec13630a10030bea&dl=2cde6a532028d603af

Sorunu çözmek için tek çözüm yolu ise maalesef hard reset demiştik. Bu işlemi yaptığınızda telefonunuzdaki veriler silinecektir, bunu mutlaka unutmayın. iphone 7 cihazınızda hard reset yapmak için power + volume down (güç tuşu + ses kısma) diğer iphone cihazlarında ise power + home (güç tuşu+ ev) tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

Yorum Ekle