İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: İtalyan İşi ( 1969 )

Sinekritik: İtalyan İşi ( 1969 )


italian jobYeniden çevrilen filmlerin ilk çekilen versiyonlarını izlemek son zamanlarda değişik bir hobi oldu bende. Günümüz insanının 2 oscar kazanmış , başlangıç, prestij, kara şövalye yükseliyor gibi bir çok başarılı ve büyük bütçeli filmlerden tanıyacağı michael caine‘nin başrolünde oynadığı bu ingiliz yapımı 1969 seneli film soygun temalı başarılı yapımlardan biridir. Ki bu yüzden hollywood sineması aynı isimde yeni bir film çekme gereği duydu diyebiliriz.

Yemyeşil ve virajlı alp dağlarında güzel bir italyan müziği eşliğinde başlıyor film. Hırsızlık işini bir şirket yönetircesine ele alan bir kurgusu olmuş: herkesin belli bir görevi var ve bu göreve uygun hareket ediliyor, şirket toplantıları düzenleniyor. Hapisten yeni çıkan kahramanımız hayatının en büyük hırsızlığı yapmak için ortağının planını uygulamaya sokar. Bunun içinde İtalyanların ünlü markası Ford’un 4 milyon dolarına yine italyanların o dönemde ünlü olan mini arabaları ile el koymak için ekibi toplamaya başlar. 1960-70 li yılların gazetelerinden ve siyah beyaz tv görüntülerinden sahnelerle harmanlanan film bazı sahneler de setin arkasında kalan kalabalığın bakışları arasında geçen bölümlerle devam ederken biz de başroldeki kahramanımızın etrafında dönenleri izliyoruz ve hikayeyi takip ediyoruz. Benny Hill karakterini görünce heyecanlandım: bilen bilir kendisi abd talk show yapımcılığının ustasıdır ve birbirinden komik skeçleri ile bilinir. Kendine has oyunculuğu ve skeçleriyle bu filmde de yer buldu ve yine muziplikleri ile bizleri güldürdü.

Dönem italyası ve fiat için güzel bir reklam olan film kaçış sahneleri açısından dönemin diğer filmlerine göre çok ileri düzeyde çekildi diyebiliriz. Filmin sonu ise ne mutlu ne mutsuz bitiyor: tamamen izleyicinin hayal gücüne bırakılarak yarıda kesiliyor. Aslında böyle bir sona dönemsel açıdan bakarsak bir devam filmi yakışırdı. Ama gelin görün ki 2000 li yıllarda tekrar çekimi ile karşımıza çıktılar. :)

Eğlenceli ve güzel bir filmdi. Dönemsel açıdan bakar isek çok başarılı bir yapım bile diyebiliriz. :) Soygun filmleri denince ilk akla gelen filmdir bunu da not edelim.

Benim puanım 10 üzerinden 6,7

İyi seyirler.

Yorum Ekle