İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yemek Tarifleri
 3. Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma Tarifi

Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma Tarifi

Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma Tarifi
2

Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma, yüksek protein içeriği ile sizleri saatlerce tok tutabilecek bir ana öğün seçeneğidir. Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma diyetinizde tercih edebileceğiniz alternatif öğle veya akşam yemeklerinden biri olabilir. Ben de son zamanlarda işten arta kalan vakitlerde mideme olan düşkünlüğümü, yemek tariflerini inceleyerek – okuyarak deneme – yanılma yöntemiyle yaptım. Böylelikle ortaya çıkan – zehirlenmediğimi söyleyeyim – yeni pişmiş ürünleri yemeye çalışıyorum. Şimdi tarifimize gelelim.

Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma yapıldıktan sonra böyle gözüküyor.

Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma Yapılışı

Tarif için öncelikler tavuklar yıkanıp enine ince dilimlere ayrılır. Keçi peyniri ve domateslerde ince ince dilimlenir. Daha sonra ayrılan her tavuk dilimi bardak yardımı ile inceltilip enine genişletilir. Malzemeler arasında her ne kadar gram usulü yazmış olsam da piliç göğüslerin 4 adet olabileceğini – en az – ve bu göğüslerin yağlı kağıt üzerinde kesme tahtasında sabitleyin. Sonra kitap şeklinde açtığınızda parça iki kat daha büyümüş olacak ve içine peyniri daha kolay ekleyebileceksiniz.

Bu şekilde önce inceltilip sonra genişletilen bir parça tavuğun içine ince dilimlenmiş peynir dilimleri ile beraber domates konur. Sonra peynir ve domatesin üzerine kurutulmuş fesleğen serpiştirildikten sonra sıkıca sarılır ve açılmaması için kürdan ile tutturulur ve bu işlem tüm tavuk dilimlerine uygulanır. Bu şekilde eldeki malzeme eşit bir şekilde dağıtılarak hazır hale getirilir.

Bir kabın içerisinde göz kararı zeytinyağı, tuz, toz biber, karabiber ve kuru fesleğen karıştırılır (İsterseniz sarımsakta ekleyebilirsiniz, bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey; açıkçası ben sevdiğimden ekledim ve güzel oldu). Peynir ve domates ile sarılıp kürdan ile tutturulan tavuklar bir borcam içerisine alınır. Daha sonra baharatlı zeytinyağı karışımı bir fırça yardımı ile tavukların üzerine sürülür.

Daha sonra borcamın üzeri bir yağlı kâğıt ile kapatılıp 200 dereceye ısıtılmış fırında 35 dakika pişirilir. 35 dakika sonra yağlı kâğıt çıkarılıp tavuklar 10 dakika daha kızartılır ve yenmeye hazır hale gelir. Derisiz bir tavuk göğsü kullanılması, öğünün yağ miktarını azaltır. (Pişirme işlemini yaparken fırın tercih edilirse daha sağlıklı pişirme sağlanır, bunu da unutmayın).

İsteyenler tarif için zevkine göre ek olarak arpacık soğanı (3 adet lazım olur bu tarif için) ile maydanoz (yarım demet iş görür) da tarife ekleyebilir, daha otantik ve güzel bir lezzet ortaya çıkabilir.

Tarif sonucunda ortaya çıkan aparatif ürün lif açısından düşük sayılabilecek ancak protein ile özellikle sodyum ve potasyum açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

Afiyet olsun.

Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma Tarifi

Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma, yüksek protein içeriği ile sizleri saatlerce tok tutabilecek bir ana öğün seçeneğidir. Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma diyetinizde tercih edebileceğiniz alternatif öğle veya akşam yemeklerinden biri olabilir. Şimdi tarifimize gelelim.

Kişi Sayısı4
Hazırlık Süresi30 dakika
Pişirme Süresi35 Dakika
yemek, yemek tarifi, Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma, Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma tarifiyemek tarifi, yemekTürkiye

Beslenme Bilgileri

Kalori (Tahminidir)206 gr
Karbonhidrat (Tahminidir)3.73
Yağ (Tahminidir)10.55
Kolesterol (Tahminidir)93.58

Malzemeler

 • 750 gram piliç bonfile
 • 200 gram keçi peyniri
 • Domates
 • Kuru Fesleğen
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Toz Pul Biber
 • Karabiber

Hazırlanış

1

Baharatlı ve Keçi Peynirli Diyet Piliç Sarma Yapılışı

Baharatlı ve keçi peynirli diyet piliç sarma için öncelikler tavuklar yıkanıp enine ince dilimlere ayrılır. Keçi peyniri ve domateslerde ince ince dilimlenir. Daha sonra ayrılan her tavuk dilimi bardak yardımı ile inceltilip enine genişletilir. Bu şekilde önce inceltilip sonra genişletilen bir parça tavuğun içine ince dilimlenmiş peynir dilimleri ile beraber domates konduktan sonra peynir ve domatesin üzerine kurutulmuş fesleğen serpiştirildikten sonra sıkıca sarılır ve açılmaması için kürdan ile tutturulur ve bu işlem tüm tavuk dilimlerine uygulanır. Bu şekilde eldeki malzeme eşit bir şekilde dağıtılarak hazır hale getirilir. Bir kabın içerisinde göz kararı zeytinyağı, tuz, toz biber, karabiber ve kuru fesleğen karıştırılır. Peynir ve domates ile sarılıp kürdan ile tutturulan tavuklar bir borcam içerisine alınır ve baharatlı zeytinyağı karışımı bir fırça yardımı ile tavukların üzerine sürülür. Daha sonra borcamın üzeri bir yağlı kâğıt ile kapatılıp 200 dereceye ısıtılmış fırında 35 dakika pişirilir. 35 dakika sonra yağlı kâğıt çıkarılıp tavuklar 10 dakika daha kızartılır ve yenmeye hazır hale gelir. Afiyet olsun.

Yorum Ekle