Joomla için en iyi hava durumu modülü
  1. Ana Sayfa
  2. Joomla

Joomla için en iyi hava durumu modülü

0

Joomla içerik yönetim sistemine sahip web siteniz için kullanışlı, sürekli güncellenen bir hava durumu modülü mü arıyorsunuz? Bir hava durumu modülü yardımıyla bulunduğunuz yerden veya diğer alanlardan web sitenize giriş yaparak hava tahminlerini anlık olarak ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Siteniz özellikle etkinliklerin tanıtımını yapan bir site ise veya organizasyon sitesi ise veya aklıma gelen mesela turistik bir site ise ziyaretçilerinize güncel hava durumunu sunmak isteyebilirsiniz.

Bu yazımda, web sitenize bir hava durumu widget’ı eklemenize izin veren en iyi Joomla hava durumu eklentilerinden bir tanesinden bahsedeceğim. Her web sitesinin bir hava durumu modülüne ihtiyacı olmadığını da tekrar edeyim, gereksiz eklentiler ile sitenizi yormayın, ziyaretçi açısından da bu durum hoş olmaz.

POWR Weather Hava Durumu Modülü

POWr Weather modülü, herhangi bir yer veya konum için özel, etkileşimli, mobil cihazlara uygun hava tahmini oluşturmanıza ve bunu ziyaretçilerinize sunmanıza olanak tanır. Herhangi bir programlama veya kodlama deneyimi gerekmeden sitenizde ziyaretçilerinizin kullanımına sunabilirsiniz! Hava durumu modülü aktif olarak yayımlandıktan sonra gerçek zamanlı hava tahminleri sitenizde görünür olur ve ziyaretçiler tarafından farklı il veya konumlar seçilerek o bölgelere ait hava durumları anlık olarak yayımlanır.

Modül, Joomla konusunda oldukça fazla bileşen, eklenti ve modülünde aynı zamanda yapımcısı olan POWr tarafından ilk olarak 2014 yılında kullanıma sunulmuştu, ben bu yazıyı yazarken son güncellemesini de Kasım 2020 yılında alan, Joomla 3.9 ve Joomla 4 sürümleriyle uyumlu olarak çalışan bir eklentiydi.

Joomla üzerinde modül kurulumu nasıl yapılır sorusunun cevabını bildiğinizi farz ederek, geçiyorum. Aşağıdaki linkten öncelikle modülü indirip, sitenize kurulumunu yapıyorsunuz (İndirme linkine tıkladığınızda paket halinde dosyalar çıkar, siz kurulumu yapın, içerisinde 1 adet modül, 2 adet plugin yer almakta).

https://extensions.joomla.org/extension/powr-weather/

Joomla için en iyi hava durumu modüllerinden biri olan Powr Weather için bir görüntü.
Joomla için en iyi hava durumu modüllerinden biri olan Powr Weather için bir görüntü.

POWr Weather Modülü kurulumu

POWr Weather eklentisinin ücretsiz özelliklerinden bazıları şu şekilde;

• Herhangi bir konum için canlı hava tahminlerini ziyaretçilere sunabilirsiniz (Ziyaretçiler isterse farklı illeri de seçerek görüntüleyebilir).
• Nem, rüzgar hızı ve yönü, bulut örtüsü ve günlük yüksek / düşük değerler gibi değişkenleri paylaşabilirsiniz.
• Mevcut saatlik, günlük ve 5 günlük hava tahminlerini aynı anda görüntüleyebilirsiniz.
• Sıcaklık değerlerini Celsius, Fahrenheit ve hatta Kelvin cinsinden görüntüleyin! Bunları ayarlar kısmından yapabilirsiniz.
• Ayarlanabilir boyutlandırma.
• Herhangi bir dilde metni destekler.
• Mobil uyumludur, mobil cihazlarda sorunsuz çalışır.

Ücretsiz sürümün bana göre en büyük eksikliği (!) modülün alt tarafından reklam linki çıkmaktadır. Bunu kod yardımıyla kaldırmak mümkün ama yapımcıya da ayıp olmasın, ücretli sürümü alarak bu linki de kaldırabilirsiniz. Türkçe desteği yok ama aslında gerekte yok.

Umarım işinize yarar, Joomla eklenti marketinde hava durumu modülleri arasında farklı seçeneklerde mevcut, kullanımı da aynı ancak en çok paylaşılan, indirilen, yıldız alan eklenti POWr Weather olduğundan onu paylaşmak istedim.

Herhangi bir sorunda buraya yazabilirsiniz.

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle