İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon

Samsung I9190 Galaxy S4 Mini Format Atma

Samsung I9190 Galaxy S4 Mini Format Atma
Samsung S4 Mini Format Atma
0

Babam uzun bir süre akıllı telefonlardan uzak durdu ama emekliliğin yaklaşması, arkadaşlarıyla yaptıkları gezilerin artması ve bunları sosyal medyadan paylaşmanın verdiği “keyif” sonrası, kendi de bir akıllı telefon almak istedi ve Samsung S4 Mini cihazında karar kıldı. “İkinci el almam” diyerek, orijinal bir Samsung I9190 Galaxy S4 Mini telefonu satın aldı. Tabii ki her cihaz gibi bu da bir süre sonra “formatlanması” gerekti. S4 Mini cihazınızda meydana gelebilecek donma, ağır çalışma, uygulama ve yazılım hataları gibi sorunlar ile ekran kilit desenini bloke etmek ve unutmak gibi sorunları çözmek için telefonunuzu sıfırlamak – formatlamak zorunda kalabilirsiniz. Samsung I9190 Galaxy S4 Mini cihazınıza Format Atma yani ingilizce olarak Hard Reset atmak isterseniz bu yazıda yazılanları uygulayabilirsiniz.

Samsung S4 Mini Format Atma

Format atma işlemlerine başlamadan önce telefonunuzun şarj seviyesinin yüksek olmasını – en az yüzde 50 seviyesinde olmasını sağlamayı unutmayın. Format attıktan sonra telefonunuzun sıfırlanacağını göz önünde bulundurarak işlemlere başlamadan önce verilerinizin yedeğini almayı da unutmayın. Veri yedeği almak için Samsung’un 4.4.2 ve üstü cihazlar için çıkardığı Smart Switch uygulamasını indirip, bilgisayarınıza kurduktan sonra tek tuşa “yedekle” diyerek cihazınızın yedeğini alabilirsiniz. Format atma işlemine başlamadan önce isterseniz cihazınızın sim kartını ve hafıza kartını çıkarabilirsiniz. Hafıza kartınızdaki bilgilere format atma işlemi sırasında herhangi bir şey olmaz, aynı şey sim kartınız için de geçerli.

Samsung I9190 Galaxy S4 Mini cihazınıza format atmak için 2 farklı yöntem var. Bu yöntemlerden biri telefon menüsü üzerinden yapılabilirken, diğerinde telefonu kapatıp tuş kombinasyonu ile formatlayabiliyorsunuz.

  1. YÖNTEM

Bu yöntem ile telefonunuzu cihazınızın menüsü üzerinden formatlayabiliyorsunuz. Tabii ki bu işlem için menüye ulaşabilmeniz yani telefonunuzun çalışır durumda olması gerekiyor. Telefonunuzu açıp Menü> Ayarlar> Hesaplar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil seçeneklerini takip ederek cihazınıza format atabilirsiniz. “Her şeyi sil” dedikten sonra onay verdiğinizde format işlemi başlar, bu kısımda telefon otomatik olarak yeniden başlar ve açılır. Siz sadece kurulumu yaparsınız.

2. YÖNTEM

Bu yöntem genellikle telefonu fabrika ayarlarına döndürmek için kullanılır. Tabii ki daha önemlisi ekran kilidi. Eğer ekran kilidiniz bloke olmuşsa, unutmuşsanız veya uygulama / yazılım hataları varsa bu yöntemi kullanmanız daha mantıklı olabilir. Bu yönteme “donanımdan format işlemi” diyoruz. Bu işlemi yapmak için telefonun tuşlarından faydalanacağız.

İşleme başlamadan önce cihazınızı kapatın ve sayfanın en altında yer alan görselde olduğu gibi ses açma, ana ekran(orta tuş) ile açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Yani bu kısımda yapmanız gereken tuş kombinasyonu; ses açma tuşu + ana ekran(orta tuş)+ açma-kapama(kilit) tuşu şeklindedir.

Bu tuşlara sırayla aynı anda bastıktan sonra ekranda ‘Samsung’ logosu çıkacak; işte tam bu anda açma-kapama(kilit) tuşunu bırakın ve diğer tuşlara basmaya devam edin. Bir süre sonra sistem ekranı (recovery mode) belirecektir. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz, işlemlere ses kısma tuşu yardımıyla devam edeceğiz. Ses kısma tuşu ile “wipe data/factory reset” seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama (kilit) tuşuna basarak onaylayın. Önünüze gelen yeni ekran onay ekranıdır; burada yine ses kısma tuşuyla aşağıdaki “yes delete all user data” seçeneği üzerine gelip yine açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylayın. Bu aşamadan sonra telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapacak ve sistem ekranın ilk haline dönecektir. En baştaki “reboot system now” seçeneğini onaylamak için açma-kapama(kilit) tuşunu kullanın ve telefonunuzu yeniden başlatın. İşlem tamam, telefonunuz artık yeniden kişiselleştirmeye hazır!

Not: Formatlama işlemi telefonunuzun işletim sistemi versiyonunu etkilemez. Yani daha sonra yazılımını yükselttiğiniz bir model format atıldıktan sonra eski sürüme dönmez! Format atma işlemi sadece telefonu o anki yazılım versiyonun sıfırlamaya yarar.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle