HUAWEI Mate 20 Pro Format Atma – Sıfırlama
 1. Ana Sayfa
 2. Telefon

HUAWEI Mate 20 Pro Format Atma – Sıfırlama

8

Huawei Mate 20 Pro cihazı nasıl sıfırlanır? Huawei Mate 20 Pro’deki tüm veriler nasıl silinir? Huawei Mate 20 Pro’de varsayılan ayarlar nasıl geri getirilir? Aşağıda sizlere tüm Huawei Mate 20 Pro telefonlarında kullanabileceğiniz Huawei Mate 20 Pro sıfırlama / format atma yöntemi gösterilecektir. Donanım tuşları ve Android işletim sistemi üzerinde ayarlar yardımıyla nasıl sıfırlama yapılacağı anlatılmıştır. Sıfırlama veya format atma işlemini telefonunuz yavaşladığınızda yapmanız önemlidir; bunu yaptığınızda cihazınız daha hızlı çalışacaktır. Ayrıca yedek almayı da unutmayın.

Mate serisinin yeni yüzü olan Huawei Mate 20 Pro cep telefonunuzu ücretsiz bir şekilde fabrika ayarlarına sıfırlayabilir ya da format atma işlemini yapabilirsiniz. Format atma ya da fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonucunda telefonunuzda bulunan tüm verilerin silineceğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Mate 20 Pro Format Atma

Format atma işlemine başlamadan önce cihazınızda bulunan Google adresinizi kaldırmayı unutmayın her ihtimale karşı veya şifrenizi bir yere not edin. Sonrasında aşağıdakileri sırasıyla yapınız;

huawei mate 20 pro format atmak
Huawei Mate 20 Pro cihazınıza format atmak için tuş kombinasyonu.
 1. Huawei Mate 20 Pro cihazınızı kapatmak için güç düğmesine basılı tutun. Telefon kapandıktan sonra format işlemlerine başlayabiliriz.
 2. Ses açma + Güç düğmelerine aynı anda basın ve birkaç saniye basılı tutun.
 3. Karşınıza “Recovery Mode” ekranı gelecektir. Bu aşamada tuşları bırakabilirsiniz. Kurtarma modu ekranında dokunmatik tuşlar çalışmaz, aşağı yukarı Ses tuşları ile gezebilirsiniz. Onaylama tuşu ise bu kısımda Güç (Power Button) dur.
Huawei Mate 20 Pro format ekranı bu şekilde. İkinci seçenek ile format işlemine devam edeceğiz.
 1. Wipe Data / Factory Reset seçeneğine gelin ve Güç tuşuna basın. Açılan ekranda No / Yes seçeneklerinden Yes seçeneğinin üzerine gelin ve Güç tuşuna basın. Google Doğrulama bilgisini gördüğünüzde, “verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini seçerek işlemi onaylayın
 2. Güç tuşu ile tekrar onayladıktan sonra bir süre bekleyin. Format işlemi başlayacaktır.
 3. Format tamamlandıktan sonra Back seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuna basarak menüye dönün.
 4. Recovery mode ekranında bulunan “reboot system” seçeneğine bastığınızda, cihazınız yeniden başlayacaktır. Bu işlem sırasında telefonun açılışı biraz uzun sürebilir. (Eğer Power off seçeneğini seçerseniz telefon kapanır ama bir daha ki açılışta yine recovery mode açılabilir, dikkat edin.)

Huawei Mate 20 Pro Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Cihazınız açık bir şekilde elinizdeyse menüde bulunan fabrika ayarlarına sıfırlayın seçeneği ile cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Bunun için sırasıyla;

 1. Telefonunuzun Ayarlar (settings) seçeneğine giriş yapın.
 2. Menüde bulunan Sistem > Sıfırla (System > Reset) sıralamasını takip edin.
 3. Açılan kısımda bulunan “Fabrika ayarlarına dön” veya “Fabrika ayarlarına sıfırla” (ya da reset all settings) seçeneklerinden size uygun olanı seçin ve cihazının ekranda altta bulunan onay tuşu yönlendirmelerini takip edin. Sıfırlama işlemi sonrası telefonunuz baştan başlayacak ve tüm verileriniz silinecektir.

Burada yaptığım tüm işlemleri ayrıca video olarak aşağıdan da izleyebilirsiniz.

Umarım burada yazılanlar format sorununuzu çözmüştür, bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Görüşün Önemli!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. Merhaba,
  Yapamadığın/anlamadığım kısmı yazarsan sevinirim.

 2. 3 sene önce

  2 gündür uğraşıyorum bir türlü yapamadım yardımcı olur musunuz?

 3. çoğu telefona aynı şekilde format atılıyor deniyor ancak hep farklı çıkıyor. Telefon ilk çıktığında almıştım artık yavaş yavaş arada takılmalar başlamıştı şimdi format atınca düzeldi teşekkürler.

Yapılan Yorumlar
 1. bilgi için teşekkürler

 2. işime yaradı eline sağlık bende bunu arıyordum 1 haftadır

 3. Eşime huawei telefon aldım modelini şuan için unuttum ve telefon oldukça ağır çalışıyor. Format atsam acaba eski hızına dönermi. Huawei format atma zarar verirmi, reski varmı acaba?

 4. huaweı telefonuma sabahdan beri format atmaya çalışıyordum vallah sağol bu güzel oldu anlaşır ve kolay

 5. çoğu telefona aynı şekilde format atılıyor deniyor ancak hep farklı çıkıyor. Telefon ilk çıktığında almıştım artık yavaş yavaş arada takılmalar başlamıştı şimdi format atınca düzeldi teşekkürler.

 6. 3 sene önce

  2 gündür uğraşıyorum bir türlü yapamadım yardımcı olur musunuz?

 7. paylaşım için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir