İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Bana Masal Anlatma

Sinekritik: Bana Masal Anlatma

bana-masal-anlatma

Leyla ile Mecnun dizisinin meşhur senaristi ve diziye yaptığı katkı ile büyük sevgi ve hayran kazanan Burak Aksak’ın ilk kez kamera arkasına geçip hem yazdığı hem yönettiği bir film olan Bana Masal Anlatma, kaliteli kadrosu ile karşımıza çıkıyor. Leyla ile Mecnun ‘kafasını’ özlemişim fazlasıyla diyebilirim. Hiç sıkmayan, samimiyeti ve içtenliği çok iyi aktaran, hep bir gülümseme içinde olacağınız, salondan çıkarken çevrenizdeki herkesin yüzlerinde bir gülümseme görmenize sebep olabilecek bir film Bana Masal Anlatma. Filmin kadrosunda Hande Doğandemir, Fatih Artman, Devrim Yakut, Cengiz Bozkurt, Erdal Tosun, Sadi Celil Cengiz  gibi isimlerin yanında Yılmaz Erdoğan, Gökçe Bahadır ve Gürkan Uygun gibi kaliteli oyuncular da konuk olarak görev yapıyor.

Bana Masal Anlatma filminin konusu: Filmde dolmuş şoförlüğü yapan Rıza’nın (Fatih Artman) günün birinde hem güzel hem de çok iyi kalpli bir kız olan Ayperi (Hande Doğandemir) ile tanışmasından sonra yaşadığı olaylar anlatılıyor.

bana-masal-anlatma

Burak Aksak, gerçek ile masalı tek bir kaba sığdırıp beyaz perdeye aktarmaya çalışmış. Bu gayreti yerinde olsa da bir süre sonra masal ile gerçek arasındaki bağ kopuyor ve akıldaki soruların bir çoğu cevapsız kalıyor. Oyunculuklara gelince: Devrim Yakut’un canlandırdığı ‘anne’ tiplemesi gerçekten bugün sokağa çıksanız bulabileceğiniz ‘Türk tipi anne’ lerden bir tanesi. Hızlı konuşması, sürekli veryansın etmesi ama işini yapması gibi bir çok konunun dışında dedikodu etmek için evde toplanıp ağzına geleni söylediği sahne mükemmeldi diyebilirim. Erdal Bakkal rolüyle asla unutamayacağımız Cengiz Bozkurt ise ilk okul diploması olmasına rağmen mükemmel ingilizce konuşabilen kahvehaneci Nafi tiplemesiyle masala ayrı bir renk katmış. Özellikle 300 Spartalı’ya gönderme yapılan sahne ile Azraille karşılaştığı sahneler çok komikti. Hande Doğandemir, oynadığı Ayperi rolüne yüz hatlarıyla özellikle çok uyumluydu. Bir perilik vardı yani… Fatih Artman ise tam bir mahalle çocuğu hüviyetine sokmuştu kendini. Behzat Ç.’de ki sert insan gitmiş yerine mahallenin sevimli, saf, temiz çocuğu gelmiş. Şaşkın yüz ifadesiyle hele çok başarılıydı. Gökçe Bahadır güzelliği ile son dönemlerde nedense hep ‘kötü ve çekici’ kadın rolünde veya ‘mahallenin güzel ama paraya düşkün kadın’ rolünde görüyoruz onu: en son Kayıp Şehir filminde de benzer rolde oynamıştı. Yılmaz Erdoğan, Sadi Celil Cengiz, Erdal Tosun filme renk katan diğer isimler.

bana-masal-anlatma-2

Bana Masal Anlatma filminde, Burak Aksak’ın klasikleşen ‘göndermeleri’ de yer aldı: örneğin ‘yaşasın halkların kardeşliği’ repliğinin geçtiği sahneyi buna örnek olarak gösterebiliriz. Bunun yanında olmayacak şeyleri olabilecekmiş gibi göstermesi de hem komik hem de güzel olmuş: buna örnek olarak da Şangay beşlisi ile zenci grubunun karşılaşması gösterilebilir. Mahalle sakinlerinin Suriçini kendi yaşam alanıymış gibi savunmaları ise enfes.

Bütün bunlar ışığında özellikle oyunculuk olarak yüzleri güldüren fakat tutarsız kurgusu ve yalpalayan anlatımıyla bir film olmuş diyebiliriz. Her şeye rağmen samimi ve içten yapısı, ‘bizden’ sahneleriyle güncel bir masal denemesi ortaya çıkmış. Ben şahsen beğendim: her sahnesini ezberlesem bile o samimiyet ve içtenliği tekrar görmek için bir daha izleyebilirim.

Sizleri Bana Masal Anlatma filmi ile tekrar dillere dolanan Ellere Düş şarkısı ve filmden sahnelerle hazırlanmış klip ile baş başa bırakıyorum:

Son zamanlarda izlediğim ve bence ‘Türk komedisi nasıl olmalı?’ sorusuna cevap teşkil eden güzel bir film olmuş. Gerçekmiş gibi samimi, hayatın içine indirgenmiş filmler daima güzel. He birde; gökdelenler diyorum, şehrin mezar taşları gibiler.

İyi seyirler.

Yorum Yap