İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Samsung Galaxy S6 aşırı ısınma sorunu

Samsung Galaxy S6 aşırı ısınma sorunu

Samsung bir çok modeli ile piyasada yer alan firmalardan biri. Bunlardan bir tanesi de Samsung Galaxy S6. Her güzelin bir kusuru olduğu gibi, bu cihazında bazı kusurları/sorunları var ama demokrasi de çareler tükenmez hesabı çözümü de var. Samsung Galaxy S6 aşırı ısınma sorunu çözümü makalemizde…

Samsung Galaxy S6 Isınma Sorunu Çözümü

Samsung’un amiral gemilerinden Galaxy serisinin en çok satan cihazları arasında yer alan S6’da aşırı ısınma sorunu bazen dikkatinizi çekebilir. Özellikle 4.5G açık iken cihazınızın üst arka kısmının aşırı ısınması, yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız cihazınız için sizi endişelendirebilir. Panik yok.

Aşırı ısınma sorunu Samsung Galaxy S6 cihazlarında da karşımıza çıkabilir.

Samsung Galaxy S6, Exynos 7 Octa 7420 işlemci kullanıyor. Hız açısından büyük kolaylık sağlayan bu işlemci, bazı durumlarda aşırı ısınabiliyor. Örneğin detaylı grafiklere sahip üst düzey bir mobil oyun oynarken veya 4.5G nin çok zor çektiği yerlerde, birden çok sekmenin açık olduğu durumlarda internete girerken cihazın aşırı ısındığına şahit olabilirsiniz. 

Kısaca cihazınızın aşırı ısınmasının sebebi, genellikle işlemci kaynaklı. Bunu tetikleyen etkenleri yukarıda yazdık; bunun dışında ortamın sıcaklığı veya telefonunuzda kullandığınız kılıflarda cihazınızın ısınmasına neden olabilir. Cihazınızın nefes almasına izin verin. Bu gibi durumlarda telefonunuzu ters çevirerek soğuması için bekleyin, arka plan uygulamalarını sonlandırın, interneti kapatın. Cihazınızdaki gereksiz uygulamaları silmek, Samsung Galaxy S6‘nın işlemcisi üzerindeki baskıyı azaltacak ve bu sayede telefonun aşırı ısınmasını önleyecektir. Hatta isterseniz Samsung Galaxy s6 cihazınızı kapatıp, tekrar yeniden başlatabilirsiniz. Bazıları buzdolabına koyabilir, ama sakın bir kaç dakikadan fazla olmasın.

Hızlı Şarj ısınmayı tetikleyebilir

Hızlı şarj özelliği olduğundan dolayı az zamanda çok yükleme yapıldığı için elektrik devreleri ısınabilir; bu temel fizik kurallarından biri. Bu yüzden hızlı şarj olurken cihazınızın ısınmasından dolayı endişe etmeyin. Yeni çıkan cihazların bir çoğunda hızlı şarj özelliği var. Ben şarj ederken genelde cihazı ters koyuyorum. Bir de şarja takılı iken oyun falan oynamayın; işlemci ve bataryayı fazla yoruyor, ısınmayı daha fazla tetikleyebiliyorsunuz.

Samsung Galaxy S6 cihazlarının metal + cam kasa olması da aşırı ısınma konusunda tetikleyici etkenlerden biri. Çabuk soğur, çabuk ısınır bu tip cihazlar. Bir de bazı uygulamalar cihaza aşırı yükleme yaptığında işlemcinin ısınmasına bağlı olarak cihazın arka kısmı neredeyse alev alacak düzeye gelebilir; bir dönem Chrome uygulaması bu yüzden aşırı eleştiri almıştı mesela… Arka plandaki uygulamaları temizleyebilirsiniz.

“cihaz aşırı ısındı” uyarısı

Bazen Samsung Galaxy serisi cihazlarda “cihaz aşırı ısındı” uyarısı ekrana gelebiliyor, uygulamalar açılmıyor, hatta cihz otomatik kapanabiliyor. Bu ısınma limitinin aşıldığı durumlarda oluyor; yukarıda anlattığım ısınma sorunları aslında normal değerlere yakın değerler ama bize çok fazla gelebiliyor. Örneğin CPU-Z uygulamasını indirerek, cihazınızın ısınma değerlerini görebilirsiniz. 54 derece yazdığında “çok fazla” diyebilirsiniz ama aslında bu değerler normal değerlere yakın değerler. Galaxy s5 ve üstü cihazlarda aşırı ısınma koruması var. 72°C üstünde uyarı veriyor. 80°C üstünde cihaz kapanıyor ve belirli ısıya düşmediği sürece açılmıyor. Bu yüzden cihazınızın belirli yerlerinde delikler vs. var onların kapanmamasına özen gösterin. Oralardan hava alıyor, soğuyor cihaz çünkü.

Eğer bütün bunları yapmanız durumunda hala cihazınız aşırı ısınıyorsa, en yakın teknik servise göndermeniz gerekir.

Yorum Ekle