İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Android LazyList nedir?

Android LazyList nedir?

Android Lazylist
3

Android cihazlarda bazı uygulamaların önbellek olarak dosyalarını depoladıkları klasöre Lazylist adı veriliyor. Windows işletim sisteminde yer alan Temp klasörünün benzeri bir işlevi olduğunu söylersek doğru olur. Amacı telefonun isteklere daha hızlı yetişmesi aslında; kısaca daha seri bir şekilde uygulamaların açılması. Yani cihazınız yavaşsa, teknik özellikleri düşükse sizin yararınıza olan bir şey. Ama zamanla Lazylist klasörü aşırı dolmaya başlıyor. Ben bugün temizlemek istediğimde tam tamına 3 binden fazla dosya oluşturulmuştu android tarafından… Yani gereksiz yer kaplıyor düşüncesine kapılıyorsunuz birden. Windows’da bilgisayarın hızlanması için (uygulamalar hızlı açılmak için lazylist klasörünü işgal ediyor ama bir süre sonra telefon yavaşlıyor. ironi) Temp klasörünü silmek neyse, Lazylist klasörünü silmek de aynı şey.

Android LazyList klasörü nedir

Lazy, ingilizce bir terim ve tembel – üşengeç – ağır demek. Boş yere bu isim seçilmedi aslında yapılış amacına bakılırsa. Bu klasör resimleri görüntülemek için kullanılan basit bir kütüphane işlevi görüyor. GitHub sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz. Sayfasında ne işe yaradığından, nasıl kullanıldığına dair bir çok ipucu ve son güncellemeler yer alıyor. İngilizce kaynak.

Bu klasörü cep telefonunuzdaki dosyalar kısmında açtığınızda aşağıdaki resimdeki gibi içerikler karşınıza çıkar ve bunları telefonda açamazsınız:

Basit bir şekilde çalışır:

imageLoader.DisplayImage(imageurl, imageview);

Ve uygulama çalıştığında şu kodlar işlev görür:

public void DisplayImage(String url, ImageView imageView) //url and imageview as parameters
{
imageViews.put(imageView, url);
Bitmap bitmap=memoryCache.get(url); //get image from cache using url as key
if(bitmap!=null) //if image exists
imageView.setImageBitmap(bitmap); //dispaly iamge
else //downlaod image and dispaly. add to cache.
{
queuePhoto(url, imageView);
imageView.setImageResource(stub_id);
}
}

Lazylist silmek zararlı mı?

Yani konu hakkında özet geçmek gerekirse: LazyList uygulamaların önbellek dosyalarından oluşan ve android telefonunuzda gereksiz alan kaplayan bir klasördür. Temel amacı uygulamaların daha hızlı bir şekilde açılması, resimlerin daha hızlı bir şekilde görüntülenmesi, yeniden sorgu yapılmaması vs. olsa da zamanla gereksiz bir yer kaplıyor. İçeriğinde cep telefonunuzda veya tabletinizde uygulamaların hızlı açılmasını sağlayan önbellek dosyaları yer alıyor. Windows işletim sistemindeki karşılığı Temp klasörüne denk gelmektedir. Android işletim sistemini kullanan tablet, telefon gibi araçlarda bu klasörün silmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Eğer cihaz hafızası dolmuş ise bu klasörü silerek hafızada yer açmanızda mümkündür. Ben bu yazıyı yazarken mesela tekrar sildim. 🙂

Yorum Ekle