İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Orjinal şarj aleti nasıl anlaşılır?

Orjinal şarj aleti nasıl anlaşılır?

featured

Akıllı telefon dünyası her geçen gün yeniliklerle gelişiyor ama bu cihazların belki de en büyük problemlerinden bir tanesi şarj sorunu. Kullanıcıların sürekli şarj cihazları ile “muhatap” olması, şarj aletlerinin her an yanınızda olmasını gerektiriyor olabilir. Peki, orjinal şarj aleti nasıl anlaşılır? cihazınız için şarj cihazlarınızı orijinal mi sahte mi olduğunu nasıl anlarsınız? Bunu bir kaç ufak detayları paylaşarak sizlere anlatmaya çalışacağım.

orjinal şarj aleti
orjinal şarj aleti

 

“Satın aldığım bir şarj aletinin orjinal şarj aleti olduğunu nasıl anlarım?”

Sahtecilik şuanda ticari anlamda çok büyük bir sorun ve maalesef bir çok kullanıcı mağdur olabiliyor. Çin mallarının piyasayı alt üst etmesi, kullanıcıların pahalı ürünler yerine daha ucuz mallara yönelerek aslında çok büyük bir hata yapması, satıcıların daha fazla ürün satmak için orijinal diyerek sahte ürünleri müşterilere adeta “kakalaması” sıkça rastlanan şeyler. Şuanda piyasada mobil cihazlar için binlerce çeşit şarj aleti bulunuyor. Eskiden ne kadar kolaydı değil mi? Bir tane şarj girişi veya özel kulaklık girişi yeterliydi…

Sonrasında çıkan Android işletim sistemiyle artık “ince uçlu şarj aletiniz var mı?” sorusu baya moda olmuştu. O günleri de geride bıraktık… Artık usb şarj, usb type – c şarj, iphone şarj derken birbirine benzer ürünlerde ortaya çıktı. Bu da sahtecilik konusunda önemli bir fırsat (?) doğurdu. Örneğin Samsung, HTC, Sony gibi markaların telefonları için aynı şarj aletiyle şarj edebiliyorsunuz genelde… Fakat bu çok “doğru” değil. Cihazınız için üretilmiş, doğru amper değerlerine sahip, kalite ve güvenlik açısından uygun şarj aletlerini kullanmanız, cihazınızın ömrünü uzatacak, pil süresini de artıracaktır.

Peki bir şarj aletinin sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Bunun için sizlere resimli olarak olayı anlatayım: ince detaylar sayesinde sizde şarj aletinin orjinal mi sahte mi olduğunu kontrol edebileceksiniz:

  1. Marka İsmi:

Samsung yazılarına dikkat… Şarj aletinin orjinal mi sahte mi olduğu konusunda önemli bir ipucu

Samsung şarj cihazlarında “Samsung” yazısı belirli bir düzene sahiptir. Sağ tarafta görebileceğiniz örnekteki cihaz gibi “A” harfi “S”ye “M”den birazcık daha yakınsa cihaz sahtedir. Bu durum, şeklinden dolayı en çok “A” harfinde gerçekleşir.

       2. Üretim yerine dikkat edin:

Samsung cihazlar genellikle Vietnam’da üretiliyor. Çin olanları es geçin…

Samsung firması tarafından yapılan bir açıklamada şarj cihazlarının Vietnam’da üretildiği ve asla Çin olmadığı bildirilmişti. Bunun yanında yukarıdaki resimde net bir şekilde görülen “A+” simgesi de cihazın sahte olduğuna işarettir.

         3. USB başlığı

Telefonlar için özel olarak üretilen şarj cihazlarının USB başlıklarında küçük bir delik bulunur. Bu delik kıvrımlı bir kareyi andırıyorsa cihaz orijinaldir, aksi takdirde ya sahtedir ya da telefon için üretilmiş olan bir şarj cihazı değildir.

4. Boyutlara ve renklere dikkat edin!

USB şarj aletlerinde boyut farkı göze çarpıyor. Bu da şarj aletinin orijinal olup olmadığını anlamak için önemli bir etken.

5. Şarj aletinin çentik denilen kısmını kontrol edin:

Şarj aletinde göze çok batmasa da çentik kısmı olmalı

Orijinal şarj aletlerinin uç kısımlarının altlarında bulunan yerde kesinlikle bir çentik vardır. Çentik kısmını gözle göremezseniz elinizle bir kontrol edin mutlaka hissedeceksinizdir.

6. Kaplama

Sahte şarj cihazlarının dış kaplaması genelde kalitesizdir. Bu nedenle cihazın iç kısmının doğru yerleştirilmediğini ve kaplamanın yamuk kesimlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

7. Ağırlık çok önemli:

şarj aletinizin ağırlığı çok önemlidir

Aslında deneme yanılma yoluyla tespit ettiğim bir şey var: ağırlık konusu şarj aletleri konusunda en net karar vermenize yarayan yollardan bir tanesidir. Orijinal şarj aletleri genellikle kaliteli ürünlerden yapıldığı için sahtesine nazaran daha fazla ağırdır.

Diyeceksiniz ki ben Android kullanıcısı değilim, iPhone cihazım var, ben nasıl iphone şarj aletimin sahte olup olmadığını anlayacağım: cevap verelim hemen…

Orijinal Olmayan (Sahte) iPhone Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

iPhone üreticisi Apple, sahte şarj aletlerinin tespiti için özel bir sayfa hazırlamış durumda. Sahte veya sertifikasız Lightning bağlayıcısı aksesuarlarını belirleme sayfasında, İOS aygıtınız için orijinal olmayan şarj aletinin nasıl tespit edileceği konusunda geniş bir makale var ve Türkçe! Aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://support.apple.com/tr-tr/HT204566

Eğer apple ürünü kullanıyorsanız yukarıdaki sayfayı açtığınızda, size şarj aletinizin sahte mi gerçek mi olduğunu anlatan Türkçe bir makale sizleri karşılayacak.

Bu yazımda sizlere bir şarj aletinin sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız konusunda cevap bulmanıza yardımcı olmaya çalıştım. Size önerim: paraya kıyın, orijinal üründen vazgeçmeyin, orjinal şarj aleti kulanın ama bu ürünü alırken de kazıklanmayın!

Yorum Ekle