1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Kitap Yorum: Paravan ( Tim Weaver )

Kitap Yorum: Paravan ( Tim Weaver )


paravan tim weaverBir gece de okuyup bitirdiğim bir kitap. Gerilim tarzını hem sinemasal açıdan hem de edebiyat açısından pek severek izleyip okumuyorum. Çünkü bana farklı ve bazen de komik geliyor. Olur olmadık yerlerde çok yanlış hareketler yapılması ya da mesela gerilim filmlerinde müzikle beraber heyecanın da artması gibi… Bu kitabı elime aldığımda benim için sadece bir HEDİYE kitaptı; evet: doğum günümde bana gelmişti ve doğum günümde gelen kitapları okuyarak eritmem gerekiyordu. Sıradaki kitap ise paravan adlı bir kitaptı!!!!

Paravan, genel anlamda çok başarılı ve kurgusal olarak çok güçlü bir roman. Yazarın ise ilk romanı. Gerçekten süper bir iş çıkarmış diyebilirim; anlatım tarzı da çok sade ve gerçekten gerektiği yerde ayrıntılara girip gerektiği ve en heyecanlı kısımlarda sadece olayı anlatarak doğru bir seçim yapmış diyebilirim. Okurken çok zevk aldım ve dediğim gibi bir gece de bitirdim. Sayfa sayısı da yabana atılacak cinsten değil: 380 sayfa!

Orjinal adı Chasing the Dead olan kitabın yazarı Tim Weaver‘in ilk olan bu romanı, new york bestseller listesine girmiş ve tabii ki bir çok dile çevrilmiş durumda.

Kitabın konusuna gelince; David karısını kaybetmiştir ve büyük bir duygusal boşluk içerisindedir. Alex ise ortadan kaybolalı 5 yıl olmuştur fakat bir gün annesi onu tesadüfen dışarıda görür. David Raker’den yardım isteyen anne, Alex’in bulunması için elinden geleni yapmasını istemektedir. David resmi olarak ölü olan birinin peşinden giderken hiç beklemediği bir hayatın içerisine doğru sürüklendiğini görür. Artık akıl almaz bir örgüt ile bu örgütün sırlarını korumak için cinayet işlemeyi bile göze alan katil tarafından takip edilmektedir.

Ben hiç sıkılmadan okudum; daha fazla kitap hakkında konuşmaya gerek yok: alın ve okuyun!

İyi okumalar. 🙂

Not: Kitabı hediye eden arkadaşıma da tekrar teşekkürler. 🙂

Yorum Yap